Sbíráte rádi plané rostliny v přírodě? Přesuňte si je na vlastní zahradu a mějte je vždy při ruce
Na plané rostliny můžeme vyrazit do přírody a nasbírat si je pro vlastní potřebu. Případně si je můžeme vypěstovat i na vlastní zahradě. Zatímco v přírodě musíme přesně znát rostliny a byliny, které sbíráme, na zahradě máme jistotu s tím, co sbíráme. A víme, že jde o čisté rostliny, které nejsou ničím kontaminované.
Plané rostliny mají tu nevýhodu, že u nich nikdy nejsme schopni přesně určit jejich kvalitu. Tedy pokud byliny nepodrobíme chemickému rozboru. Pokud plané rostliny sbíráme, musíme mít vždy oči otevřené a podrobně zkoumat prostředí, ve kterém se chystáme na sběr. Zatímco v některých případech možné znečištění odhalíme na první pohled, stará nebezpečí mohou být skryta mnoho let v půdě, takže je jen tak snadno neodhalíme.
Plané rostliny v přírodě a na zahradě
Aby plané rostliny opravdu ve všech směrech prospívaly našemu zdraví, je třeba, aby rostly nebo byly pěstovány v co nejčistším prostředí. Někteří milovníci těchto užitečných rostlin upřednostňují pouze pěstování na vlastní zahradě, jiní zase považují planě rostoucí druhy za kvalitnější. V praxi jsou ovšem nejčastěji oba způsoby kombinovány. I na zahradě se můžeme dopustit mnoha chyb. Někteří zahrádkáři například hnojí plané rostliny syntetickými hnojivy nebo je před chorobami a škůdci chrání pesticidy. Je však třeba upozornit, že rostliny uvnitř sebe poměrně snadno akumulují některá rezidua chemických látek. Tyto látky se pak dostanou společně s konzumovanými bylinami a rostlinami i do našeho organismu.
Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie
Pěstování bylinek není nemožné ani v zimním období
Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?
Plané rostliny a hnojení
Plané rostliny jsou většinou na dodatečné hnojení opravdu nenáročné. Tedy používání syntetických hnojiv je prakticky zbytečné. Pokud přeci jen chcete některým náročnějším druhům dopřát živiny, přihnojte je kvalitním kompostem. Používání postřiků v podobě různých pesticidů bychom měli vždy zvážit. Opět se jedná o látky, které by se neměly v žádné koncentraci dostat do lidského těla. Mnohem vhodnější variantou ochrany jsou bylinné jíchy, které připravíte třeba z kostivalu lékařského nebo z kopřivy dvoudomé. Na trhu se setkáte také s prostředky biologické ochrany, které na rostlinách nezanechávají chemické stopy. Může se jedna o organismy představující přirozené predátory daných škůdců. Jakmile škůdce tito pomocníci vyhubí, sami většinou zaniknou.
Je také dokázáno, že mnohem vyšší poměr léčivých látek obsahují rostliny, jež nejsou zbytečně přehnojovány. Většina bylinek, zvláště ty ze středomořské oblasti, navíc spíše vyžadují půdu chudší. V živné by sice poměrně bujně rostly, ale jejich pletiva by byla mnohem méně pevná. Některé druhy by nekvetly příliš intenzivně a také chemické složení pletiv by se lišilo oproti přirozenému stavu, kdy nejsou byliny hnojeny.
Plané rostliny ve volné přírodě
Některé plané rostliny se na vlastní zahradě vypěstovat zkrátka nedají. A tak nezbývá nic jiného než se na jejich sběr vypravit do volné přírody. Zde je ovšem třeba upozornit hned na několik rizik, se kterými je třeba počítat. V první řadě byste měli sbírané rostliny bezpečně rozeznat od druhů podobných, které ovšem nejsou jedlé ani léčivé. Méně zkušení sběrači by si měli na začátek pozvat na sběr zkušenějšího bylináře nebo si alespoň prostudovat herbář. Sběr bylin ve volné krajině má sice své kouzlo, ale berte v úvahu, že naše příroda prošla velkými změnami a dynamickým vývojem, který nebyl vždy jen pozitivní a přírodě prospěšný. V dnešní době skloňujeme ve všech pádech kontaminaci půdy, která se bohužel týká i dnes rádoby přírodně vyhlížející krajiny. Při sběru se zcela vyhněte okolí skládek či rušných komunikací. Skryté nebezpečí většinou ovšem i při sebevětší opatrnosti odhalit nelze. Příkladem mohou být staré skládky zahrnuté slabou skrývkou půdy a mnohá jiná nebezpečí.
Ideální stanoviště pro plané rostliny
Ve volné přírodě se snažte vyhledávat jen ta stanoviště, kde se příliš často nepohybují lidé ani hospodářská zvířata. Bohužel i v dnešní době zemědělci vylévají močůvku na některé pastviny nebo louky, proto se i těmto místům obloukem vyhýbejte. Kontaminace rostlin a bylin fekáliemi a jinými látkami je opravdu nebezpečná a není ji dobré brát na lehkou váhu. Ideálními stanovišti pro plané rostliny jsou přírodní louky, suché stráně, okraje lesů a vodních ploch.
Sběr rostlin má ovšem své hranice. Nikdy se nezaměřujte na rostliny ohrožené nebo zákonem chráněné. Stejně tak bychom měli vždy pamatovat, že byliny musíme na stanovišti zachovat, proto je nikdy neskliďte všechny, aby měly možnost se vysemenit nebo rozrůst. Stejně tak jistě není třeba zdůrazňovat, že většina léčivých bylin je silně medonosná a užitečná tak i pro hmyzí opylovače, kteří zde hledají obživu. Při sběru tedy vždy berte na zřetel, že byliny tu nejsou pouze pro nás, ale plní velice důležitou roli v přírodních ekosystémech.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku