Chcete si vypěstovat vlastní ženšen? Pusťte se do toho klidně hned, není to žádná věda
Ženšen je pro nás stále poměrně exotickou rostlinou, jen málokoho napadne, že by si tuhle léčivku mohl vypěstovat sám doma. Jenže právě předjarní období je ideální pustit se do jeho pěstování. Vyzkoušíte?
Ženšen je původně doma na východě, to však nebrání tomu, abychom si ji pěstovali i na své zahrádce nebo v květináči na balkóně. Chcete-li to stihnout ještě letos, pak je nejvyšší čas předpěstovat si silnou sazeničku této exotické rostliny.
Ženšen v našich podmínkách
Jestliže chcete pěstovat ženšen jako okrasnou rostlinu, nebudete mít problém. O něco složitější to bude v případě, že byste si chtěli vypěstovat vlastní kořen ženšenu. Avšak je poměrně velká šance, že to vyjde. Je třeba se o rostlinu pečlivě starat a dopřát jí ty nejlepší možné podmínky. Tím, že se do pěstování pustíte už koncem zimy, šance na vlastní ženšenový kořen zvyšujete. Jestliže všechno vyjde jak má, budete moci sklízet už příští rok. Ač je ženšenů celá řada, v našich podmínkách je nejlepší pěstovat ženšen pětilistý.
Pěstovat ženšen zvládne i začátečník
Rovněž je dobré vědět, že pěstování ženšenu není rozhodně nic náročného. Bez obav se do toho můžete pustit i v případě, že jste zahradníci-začátečníci. Ženšen vlastně roste jako liána a ke štěstí toho příliš nepotřebuje. Není náročný ani na vyšší teploty, ba právě naopak. Ženšen je rostlinou mrazuvzdornou a hravě zvládne i silnější mrazy. Budete-li mít ženšen doma, pak vám bude zdobit vaše obydlí po celý rok.
Pěstování ženšenu – jak na to:
Chcete-li začít ženšen pěstovat, pusťte se do toho ideálně nyní. Jestliže si předpěstujete sazenici už v průběhu února, budete moci hotovou sazenici začátkem dubna vysadit ven. Tím značně zvyšujete šance na to, že se ženšenu bude dařit a už příští rok bude mít kořeny ke sklizni. Pro pěstování ženšenu máte dvě možnosti. Koupit si semínka nebo již hotové sazenice. Obě možnosti jsou jednoduché, setí ze semen je pochopitelně o dost levnější. Půda, do které budete semena sázet, by měla být humózní, vlhká a také bohatá na živiny. Nebudetee-li si jistí, poraďte se přímo v zahradnictví, jakou zeminu pro ženšen koupit. Semínka vysejte, nedávejte je však příliš hluboko a květináč dejte na světlé místo. Ideální je pochopitelně okenní parapet. Jakmile se začne sazenička drát na svět, pak začněte přemýšlet i o opoře, kterou ženšen pro zdárný růst nutně potřebuje.
Ženšen vyžaduje správnou výživu
Narozdíl od některých jiných rostlin vyžaduje ženšen pravidelnou dávku živin. Ty mu dodáme pochopitelně formou kvalitního hnojiva. Nejlepší je organické hnojivo, které ještě naředíme vodou. Živiny by měl ženšen dostávat pravidelně, minimálně jednou za 2-3 týdny. Na to byste rozhodně neměli zapomínat. Krom toho je pro ženšen nutná pravidelná zálivka. Ale pozor: voda nesmí být studená, měla by mít ideálně pokojovou teplotu. A bude-li odstátá, je to ještě lepší.
Množení ženšenu je hračka
Až vám vyroste vlastní rostlina, můžete si ji hravě namnožit. To se dělá prostřednictvím výhonků. Jednoduše ustřihněte nebo utrhněte, kolik potřebujete a zapíchněte je do půdy vhodné pro ženšen. Měla by tedy být vlhká a plná živin. Ženšen zakoření poměrně snadno a rychle. Pokud budete mít ženšen, kterému se dobře daří, pak můžete pravidelně sbírat listy. Ty jsou vhodné například na čaj nebo si můžete vyrobit vlastní ženšenovou tinkturu. Mladé listy jsou ale vhodné také třeba do salátů. A také jsou velice zdravé. Svým složením se hodně podobají kořenům rostliny.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku