Abyste mohli lépe regulovat vlhkost v bytě, pořiďte si vlhkoměr - ten bývá často spojen i s teploměrem.

Vlhkost v bytě během zimy: Jak ji udržet v normě?

Vlhkost v bytě by se měla pohybovat v zimním období mezi 45 až 60 %, pakliže vezmeme v potaz teplotu v interiéru okolo 21 °C. Vyšší hodnoty poznáte jednoduše tak, že se rosí okna nebo tvoří plísně na stěnách – zejména v tmavých a špatně odvětrávaných místnostech. Abyste se této nepříjemnosti obloukem vyhnuli, stačí udělat pár jednoduchých kroků. Inspirujte se!

Řešit nadměrnou vlhkost v bytě, byste měli i ze zdravotního hlediska. Když ji totiž neudržíte v optimálních mezích, může způsobovat astma, alergické reakce i častější onemocnění vlivem snížené obranyschopnosti organismu. Nic tedy nepodceňte, jestli si chcete udržet dlouhodobě dobré zdraví.

Co způsobuje zvýšenou vlhkost v bytě?

Existuje hned několik faktorů, které mohou způsobovat zvýšenou vlhkost v bytě. Mnohé z nich jsou naprosto normální, neboť se týkají každodenního života každého z nás:

Čtěte také:

Kupujete nový koberec a trápí vás alergie? Pořiďte si koberec pro alergiky

  • Vaření: pokud jste kulinářský mistr, jistě je váš byt neustále provoněn různými lahodnými pokrmy. S jejich přípravou se však pojí i produkce páry (až 1 200 g), která přispívá k zvýšené vlhkosti v bytě.
  • Sprchování nebo koupání: představte si, že při pouhém jednom sprchování vyprodukujete až 2 600 g vodní páry!
  • Sušení a žehlení prádla: k zvýšené vlhkosti v bytě přispívá značným způsobem i sušení prádla na sušáku. A když k tomu ještě přidáte jeho žehlení, dohromady vám to dá asi 400 gramů vodní páry.
  • Nedostatečné větrání: vodní pára zůstává ve vzduchu i tehdy, pakliže pravidelně svůj byt nevětráte. To může způsobit právě zamlžování oken a navlhnutí stěn v interiéru.
  • Netěsnosti: všimli jste si, že vám profukují okna? Pak i taková netěsnost může zvýšit vlhkost bytě.

Důsledky nadměrné vlhkosti v bytě aneb Plísně útočí

Neudržíte-li optimální vlhkost v bytě, můžete se nejčastěji potýkat s tvorbou plísní na zdech, s hnijícím dřevěným obložením či nábytkem, s odlupováním omítky, s dusným až zapáchajícím vzduchem a ve výsledku i se zdravotními problémy – ty obvykle souvisí s obtížným dýcháním, rozvojem alergií (v důsledku množení roztočů i sporů plísní), častými infekcemi dýchacích cest, kožními neduhy, svěděním očí i celkovou tělesnou a duševní únavou. Nenechte problém s nadměrnou interiérovou vlhkostí dojít tak daleko a jednejte!

Pokud se v bytě či domě již plísně vytvořily, je nutné jejich včasné odstranění pomocí dezinfekčních prostředků či odbornou sanací.

Jak udržovat optimální vlhkost v bytě?

Vlhkost v bytě snadno udržíte v normě, když si zažijete několik důležitých kroků:

  1. Pravidelně větrejte i v zimě. Tím je myšleno, abyste dveře na balkon nebo okna otevírali aspoň 3x za den – nejdéle pak 5 až 6 minut v kuse.
  2. Používejte odsávací ventilátory, pokud je máte doma nainstalované. Vlhkost v bytě značným způsobem snížíte, když ventilátor pustíte po každém sprchování v koupelně. Samozřejmostí by pak mělo být i spuštění digestoře při vaření.
  3. Snižte počet rostlin v bytě. Je totiž faktem, že čím více zeleně doma máte, tím větší vlhkost v bytě budete mít. Existují ale i takové druhy rostlin, které naopak nadbytečné vodní páry pohlcují! Mezi ně patří třeba kapradina, břečťan, tilandsie, lopatkovec, zelenec, dypsis či orchidej.
  4. Sušte prádlo, pokud možno, venku na sušáku. Anebo si pořiďte praktickou sušičku!
  5. Pravidelně otírejte orosená okna anebo navlhlé stěny.
  6. Pokud byt opouštíte, snažte se v něm udržet optimální teplotu. Ideální je temperování místností aspoň na 15 °C.
  7. Pořiďte si odvlhčovač. Na trhu jsou v nabídce různé jeho typy – od tablet pohlcujících vlhkost, až po sofistikované přístroje, které vám udělají službu po několik let.
  8. Zajistěte, aby okna v bytě dobře těsnila. Nejen, že tím udržíte optimální vlhkost v bytě, ale také zabráníte neekonomickým únikům tepla z interiéru.

Abyste měli pravidelný přehled o procentuální míře vlhkosti v bytě (a mohli ji tak lépe udržovat v normě), můžete si také pořídit interiérový teploměr s vlhkoměrem. K sehnání jsou rovněž takové přístroje, které mívají venkovní sondu – na displeji se vám tedy zobrazí krom jiného i venkovní teplota.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice
Máte k dispozici dřevěné palety,…
Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?