Vlhkost v bytě během zimy: Jak ji udržet v normě?
Vlhkost v bytě by se měla pohybovat v zimním období mezi 45 až 60 %, pakliže vezmeme v potaz teplotu v interiéru okolo 21 °C. Vyšší hodnoty poznáte jednoduše tak, že se rosí okna nebo tvoří plísně na stěnách – zejména v tmavých a špatně odvětrávaných místnostech. Abyste se této nepříjemnosti obloukem vyhnuli, stačí udělat pár jednoduchých kroků. Inspirujte se!
Řešit nadměrnou vlhkost v bytě, byste měli i ze zdravotního hlediska. Když ji totiž neudržíte v optimálních mezích, může způsobovat astma, alergické reakce i častější onemocnění vlivem snížené obranyschopnosti organismu. Nic tedy nepodceňte, jestli si chcete udržet dlouhodobě dobré zdraví.
Co způsobuje zvýšenou vlhkost v bytě?
Existuje hned několik faktorů, které mohou způsobovat zvýšenou vlhkost v bytě. Mnohé z nich jsou naprosto normální, neboť se týkají každodenního života každého z nás:
- Vaření: pokud jste kulinářský mistr, jistě je váš byt neustále provoněn různými lahodnými pokrmy. S jejich přípravou se však pojí i produkce páry (až 1 200 g), která přispívá k zvýšené vlhkosti v bytě.
- Sprchování nebo koupání: představte si, že při pouhém jednom sprchování vyprodukujete až 2 600 g vodní páry!
- Sušení a žehlení prádla: k zvýšené vlhkosti v bytě přispívá značným způsobem i sušení prádla na sušáku. A když k tomu ještě přidáte jeho žehlení, dohromady vám to dá asi 400 gramů vodní páry.
- Nedostatečné větrání: vodní pára zůstává ve vzduchu i tehdy, pakliže pravidelně svůj byt nevětráte. To může způsobit právě zamlžování oken a navlhnutí stěn v interiéru.
- Netěsnosti: všimli jste si, že vám profukují okna? Pak i taková netěsnost může zvýšit vlhkost bytě.
Důsledky nadměrné vlhkosti v bytě aneb Plísně útočí
Neudržíte-li optimální vlhkost v bytě, můžete se nejčastěji potýkat s tvorbou plísní na zdech, s hnijícím dřevěným obložením či nábytkem, s odlupováním omítky, s dusným až zapáchajícím vzduchem a ve výsledku i se zdravotními problémy – ty obvykle souvisí s obtížným dýcháním, rozvojem alergií (v důsledku množení roztočů i sporů plísní), častými infekcemi dýchacích cest, kožními neduhy, svěděním očí i celkovou tělesnou a duševní únavou. Nenechte problém s nadměrnou interiérovou vlhkostí dojít tak daleko a jednejte!
Jak udržovat optimální vlhkost v bytě?
Vlhkost v bytě snadno udržíte v normě, když si zažijete několik důležitých kroků:
- Pravidelně větrejte i v zimě. Tím je myšleno, abyste dveře na balkon nebo okna otevírali aspoň 3x za den – nejdéle pak 5 až 6 minut v kuse.
- Používejte odsávací ventilátory, pokud je máte doma nainstalované. Vlhkost v bytě značným způsobem snížíte, když ventilátor pustíte po každém sprchování v koupelně. Samozřejmostí by pak mělo být i spuštění digestoře při vaření.
- Snižte počet rostlin v bytě. Je totiž faktem, že čím více zeleně doma máte, tím větší vlhkost v bytě budete mít. Existují ale i takové druhy rostlin, které naopak nadbytečné vodní páry pohlcují! Mezi ně patří třeba kapradina, břečťan, tilandsie, lopatkovec, zelenec, dypsis či orchidej.
- Sušte prádlo, pokud možno, venku na sušáku. Anebo si pořiďte praktickou sušičku!
- Pravidelně otírejte orosená okna anebo navlhlé stěny.
- Pokud byt opouštíte, snažte se v něm udržet optimální teplotu. Ideální je temperování místností aspoň na 15 °C.
- Pořiďte si odvlhčovač. Na trhu jsou v nabídce různé jeho typy – od tablet pohlcujících vlhkost, až po sofistikované přístroje, které vám udělají službu po několik let.
- Zajistěte, aby okna v bytě dobře těsnila. Nejen, že tím udržíte optimální vlhkost v bytě, ale také zabráníte neekonomickým únikům tepla z interiéru.
Abyste měli pravidelný přehled o procentuální míře vlhkosti v bytě (a mohli ji tak lépe udržovat v normě), můžete si také pořídit interiérový teploměr s vlhkoměrem. K sehnání jsou rovněž takové přístroje, které mívají venkovní sondu – na displeji se vám tedy zobrazí krom jiného i venkovní teplota.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku