Vypěstujte si na zahradě vlastní přírodní antibiotika. Co konkrétně by na záhonku nemělo chybět?
Vzhledem k tomu, že mrazy nás už letos nečekají, můžeme se naplno pustit do sázení rostlinek a bylin na záhon. Ovšem které druhy vybrat, abychom z nich měli užitek? Chcete-li něco pro přírodní léčení, pak si rozhodně zasaďte přírodní antibiotika.
Možná ani netušíte, že se přírodní antibiotika dají snadno vypěstovat na vlastní zahradě. Jde vlastně často o běžné rostliny nebo byliny, které prokazatelně vykazují antibiotické působení. A které to jsou?
Přírodní antibiotika na dosah
Příroda nám v naší blízkosti nabízí přírodní antibiotika, která si můžeme kdykoliv nasbírat. Avšak chceme-li mít takové rostliny ještě blíž, pak není nic jednoduššího než si je sami vypěstovat na vlastní zahradě. Rostlin s antibiotickým působením existuje celá řada. Nelze však počítat s tím, že jimi vždy můžeme nahradit antibiotika předepsaná lékařem. Jestliže si na nás zasedne pořádná angína nebo jiný bakteriální zánět, který by nás mohl ohrožovat, pak se asi na tradiční oblíbenou lichořeřišnici, česnek nebo cibuli určitě spoléhat nebudeme a vyrazíme k lékaři. Avšak vše výše jmenované může zesílit účinek samotných klasických antibiotik a zároveň fungovat jako podpora pro nemocný organismus. Naopak v případě, že nás v létě potrápí zánět močového měchýře, můžeme jej poměrně snadno zvládnout právě jen pomocí přírodních antibiotik, která budeme mít hned po ruce a nasadíme je včas.
Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky
Přírodní antibiotika: Borůvky
V létě jsou jich plné lesy, ale můžeme si je snadno vypěstovat i na zahradě. Borůvky jsou cenná a účinná přírodní antibiotika. Nejlepší je konzumovat je právě v čerstvé podobě a nijak je tepelně neupravovat, protože tím ztrácejí spoustu cenných látek. Pro uchování na zimu se doporučuje využít zmrazení. Rovněž varianta lyofilizace neboli sušení mrazem umožňuje zachovat přirozenou chuť i množství vitamínů a minerálů. Borůvky jsou silná přírodní antibiotika, dezinfikují a využívají se zejména k léčbě střev při průjmech a zánětech trávicího ústrojí, léčí angíny, záněty močových cest, jsou dobré i na hubnutí a proti šerosleposti. Celkově podporují imunitu a lze je využít na infekce všeho druhu.
Přírodní antibiotika: Brusinky
Jde o přírodní antibiotika, která mají obdobné využití jako borůvky. Hubí bakterie typu Escherichia Coli a také streptokoky. Nejčastěji pomáhají při angínách a zánětech močových cest. Brusnici však jen tak neseženete, je vzácná a chráněná, proto bývá často nahrazována klikvou velkoplodou, kterou si klidně můžete i pěstovat právě i na vlastní zahradě.
Přírodní antibiotika: Ostružiny
K přírodní léčbě se využívá nejen plod, ale i list, a to nejčastěji k přípravě lahodného čaje. Ostružiny lze konzumovat přímo nebo v lyofilizované podobě. Léčí průjem, gynekologické záněty, revma, chudokrevnost, močové kameny, nachlazení, záněty v krku a chrapot. Působí nejen jako přírodní antibiotikum, ale i antipyretikum a analgetikum. Ostružiny patří mezi přírodní antibiotika, která se vám na zahradě budou pěstovat opravdu snadno. Je to doslova plevel, který nepotřebuje téměř žádnou péči.
Přírodní antibiotika: Cibule
Silně aromatickou rostlinu najdeme snad na každé zahradě. V kuchyni lze využít celou část rostliny, nejen samotnou cibuli, ale také její nať. Cibule odhleňuje, je výborná na kašel, při zánětech v krku, je močopudná a působí dobře na ledviny, podporuje tvorbu žluče i slinivkových enzymů, hubí celou škálu bakterií a dokonce likviduje i trichomoniázu. Zevně je dobrá na bradavice, štípance, popáleniny a zanícené rány. Cibule patří právem mezi přírodní antibiotika. Je vhodná i při zánětu dutin a středouší. Dříve dokonce sloužilajako přírodní lék proti moru, dnes nás může ochránit před mnoha virózami a nákazami.
Přírodní antibiotika: Dobromysl
Dobromysl má silné antiseptické účinky, působí jako antibiotikum a antimykotikum, dokonce i jako antidepresivum. Rostlina se užívá ve formě čaje nebo koření přidávaného do různých pokrmů, také je možné vyzkoušet velmi účinný olej, a to jak k vnitřnímu, tak i k vnějšímu užití. Dobromysl se řadí mezi přírodní antibiotika, která léčí kašel, trávicí obtíže, plísně, infekce všeho druhu, různé alergie, ekzémy, záněty pokožky a akné. Dezinfikuje celý trávicí trakt a působí proti průjmům.
Přírodní antibiotika: Lichořeřišnice
Lichořeřišnice je pověstná svými antibiotickými účinky. Konzumovat se dají jak kruhové lístky, tak oranžové květy a poupata. K léčebným účinkům se využívá také semeno, ze kterého se připravuje tinktura. Lichořeřišnice patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. Hubí většinu bakterií, streptokoky, stafylokoky, E. Coli i salmonelu, dezinfikuje hrdlo a močové cesty, proto se často užívá na angíny a záněty močových cest, což jsou typická letní onemocnění. Silné antibiotické účinky mají i čerstvé listy, které bývají lahodnou součástí letních salátů. Čerstvá šťáva z rostliny zase dezinfikuje pokožku, působí proti lupům a podporuje růst vlasů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Veronika