Zázvor jako přírodní antibiotikum i zajímavá ingredience v kuchyni. Vyrobte si kandovaný nebo nakládaný zázvor
Zázvor je v podzimním a zimním období naprosto nezbytný. Dokáže nás ochránit před nemocemi z nachlazení. V této oblasti je jak prevencí, tak i cenným přírodním léčivem. Nejčastěji si z něj sice připravujeme čaj, ale pustit se můžete i do dalších dobrot.
Zázvor, tak jak jej známe z obchodů, je oddenek rostliny zvané zázvor pravý. Má velmi výraznou chuť, štiplavou vůni a celou řadu neodolatelných léčivých účinků. Ve středověku šlo dokonce o jedno z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších dochucovadel v Evropě.
Zázvor je plný cenných látek
Zázvor obsahuje celé spektrum vitamínů, především pak vitamíny A, C, E a některé vitamíny skupiny B. A ukrývá v sobě i některé minerální látky. Jedná se zejména o vápník, hořčík, sodík, fosfor, železo či draslík. Ale to stále není všechno. Zázvor ukrývá také účinnou látku gingerol. A právě té můžeme být vděční na většinu pozitivních účinků, které zázvor má. Rovněž má na svědomí onu typickou štiplavou, zázvorovou chuť, jak ji známe. Gingerol je vlastně žlutý olej. Když ho zahřejeme, pak se přemění na zingeron. A to je látka, která se hojně využívá například v potravinářství nebo dokonce v parfémářství. Podobné léčivé účinky jako má zázvor, mají například i chilli papričky (ty zase obsahují účinnou látku kapsaicin) nebo pepř (účinná látka piperin).
Polévka z dýně hokaido 5x jinak - bez smetany, se zázvorem i pro děti
Vytvořte si nekonečnou zásobu zázvoru! Pěstování zázvoru zvládnou i začátečníci
Zázvor zbaví bolestí
Zázvor je první volbou, pokud se o nás pokouší nějaké nachlazení. A to je moc dobře, jelikož na to je zázvor opravdový přeborník. Ovšem díky tomu, že jde o takzvané “zahřívací” koření, umí toho mnohem víc. Především je to skvělý pomocník při bolestech. Zejména pak pomáhá na bolesti zad, kloubů a dokonce i na bolesti svalů po sportu. Zde se využívá především ve formě obkladů. Jednoduše nastrouháme hrst zázvoru a zalijeme litrem studené vody. Dáme na plotnu a přivedeme k varu. Vaříme do doby, než pára začne vonět zázvorem a voda se mírně zbarví dožluta. Pak odstavíme a necháme zchladnout. V odvaru namáčíme látku a pokládáme na postižená místa. Opakujeme, podle potřeby, i několikrát denně.
Zázvor na mlsání
Připravte si dvě největší zázvorové lahůdky. Už se nemusíte bát, že to nezvládnete. Připravili jsme pro vás detailní návody, podle kterých to zvládne opravdu každý.
Zázvor – recept: Kandovaný zázvor
- Připravte si: Misku krystalového cukru a kus zázvorového kořene. Vybírejte v obchodě tak, aby na pohled vypadal čerstvý. Kůru by měl mít tenkou, až jakoby průsvitnou. Snažte se sehnat co nejkvalitnější kus.
- Oloupejte: Vezměte škrabku na brambory, abyste loupali opravdu jen zázvorovou kůru. Jemně oškrábejte i všechny hrbolky. Poté zázvor nakrájejte na tenká kolečka.
- Povařte: Do hrnce dejte stejný díl cukru a vody. Cukr ve vodě nechte rozpustit. Teprve pak přidejte na kolečka nakrájený zázvor. Vařte, dokud nezměkne, což trvá cca 30 minut.
- Přeceďte: Zázvorovou směs z hrnce přelijte přes cedník. Sladkou zázvorovou vodu v žádném případě nevylévejte. Můžete do ní později přisypat špetku kyseliny citrónové, stočit ji do lahví a používat jako zázvorový sirup – do vody nebo čaje. Dnes nás však budou zajímat jen vařená zázvorová kolečka, která se zachytila v cedníku.
- Vysušte: Zázvorová kolečka rozložte opatrně jednotlivě na tác nebo ideálně na nějakou kovovou síťku a nechte při pokojové teplotě sušit. To vám zabere minimálně pět hodin. Pokud nemáte kovovou síťku, budete muset během sušení zázvor otočit, což pak zabere více času.
- Obalujte: Do větší mísy nasypte jemně mletý krystalový cukr. Pak do mísy přisypejte zázvorová kolečka a opatrně je v cukru obalte. A opět – zbylý cukr nevyhazujte. Voní po zázvoru, takže jej můžete použít například jako ovoněné sladidlo do čaje.
- Uložte: Kandovaný zázvor uložte ideálně do vzduchotěsné nádoby, kde bez problémů vydrží i několik týdnů. Uchovávejte v chladu a temnu. Ať vám chutná!
Zázvor – recept: Nakládaný zázvor
Přísady:
- 250 g čerstvého zázvoru
- 250 ml rýžového octa
- 2 lžíce cukru
- 2 lžičky soli
Příprava:
Zázvor nakrájejte na malé delší kousky a vložte do mísy. Posypejte mořskou solí a nechte stát půl hodiny. Poté zázvor přendejte do čisté nádoby. V hrnci smíchejte rýžový ocet a cukr. Míchejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Přiveďte k varu. Poté touto octovou vodou zalijte zázvor. Zázvor i se zálivkou nechte lehce zchladnout. Pak přelijte do sklenic a nechte uložené v lednici alespoň jeden týden. Zázvor změní barvu na lehce narůžovělou. Domácí nakládaný zázvor je výborný do sushi.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku