Přírodní antibiotika najdeme všude kolem

Přírodní antibiotika mohou být účinným pomocníkem při mnoha zdravotních obtížích

Přírodní antibiotika mají mnoho výhod. Jsou volně dostupná, vždy při ruce a k mání. Jde o přírodní produkty, které mohou na lidské tělo působit často i stejně jako tradiční alopatická antibiotika. Jen s tím rozdílem, že se vyhneme nežádoucím účinkům, mezi něž patří například zničení přátelských bakterií ve střevech.

Ovšem zároveň je nutné také dodat, že i přírodní antibiotika nemusí na každého působit stejně. A i při jejich užívání se mohou objevit neočekávané reakce a účinky. To se však děje většinou jen v případě, že je nebudeme správně užívat. Je nutné pamatovat na to, že lidské tělo je originál a ne na každého působí všechny byliny stejně. Pokud užíváme přírodní antibiotika je rovněž nutné i dodržování léčby a léčebných dávek.

Přírodní antibiotika historicky

Přírodní antibiotika jsou tu s námi tisíce let. A než byla vynalezena chemická antibiotika, jaká známe dnes, neměli naši předkové ani jiné možnosti než ta rostlinná využívat. Dnes se k nim společnost ve velkém začíná znovu navracet, a to z prostého důvodu – antibiotika předepisovaná lékaři jsou nadužívána a některá už dokonce přestávají fungovat. Častokrát je od lékaře dostaneme zbytečně nebo nesprávně. Přitom jiný lék či bylina by naši nemoc mohly zvládnout lépe. Chemickou pilulkou se pak nejenže nevyléčíme, ale také si jí ubližujeme, protože tradiční antibiotika rozhodně nejsou bez nežádoucích účinků a téměř vždy zlikvidují kompletní bakteriální osídlení ve střevech. Právě z toho důvodu doporučují lékaři i lékárníci společně s tabletami či po jejich dobrání užívat probiotika, v nichž jsou bakterie, jež střevo znovu osídlí a pomohou dostat do rovnováhy. 

Čtěte také:

Znáte přírodní antibiotika?

Kotvičník zemní - přírodní afrodiziakum i antidepresivum

Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky

Přírodní antibiotika versus moderní medicína

A jsou to právě přírodní antibiotika, ze kterých si moderní medicína vzala příklad. Když se farmaceutický průmysl dlouho snažil vyrobit nějakou jejich syntetickou variantu, kterou by mohl produkovat ve velkém. Například už 2 500 let před naším letopočtem používali staří Číňané k léčbě infekcí obklady z plesnivého sójového mléka. V roce 1877 pak Louis Pasteur zjistil, že laboratorní zvíře naočkované několika kulturami bakterií neonemocnělo antraxem. Avšak první skutečně účinné antibiotikum pocházelo z plísně. Že to skutečně funguje, ověřil v roce 1896 francouzský lékař Ernest Duchesne.

Při potížích je někdy lepší sáhnout nejprve po přírodních prostředcích

Jeho výzkum však zůstal pozapomenut. Slávu s tímto objevem získal až na počátku 20. století Alexander Fleming, kterému je tak oficiálně připisován objev penicilinu. Dnes je známo více než 6 000 antibioticky působících látek, avšak jen 70 z nich našlo uplatnění v medicíně. Ostatní mají buď příliš nežádoucích účinků, nebo jsou pro pacienty toxické.

Přírodní antibiotika všude kolem nás

Účinná farmaceutická antibiotika určitě mají v dnešní společnosti své nezastupitelné místo. Existuje však mnoho nemocí a chorob, jež reagují velmi příznivě na přírodní antibiotika. A právě proto by u drtivé většiny nemocí měla být rozhodně první volbou. Mezi širokospektrá přírodní antibiotika patří naprosto všem dostupná cibule, dále pak česnek, kurkuma, kari, skořice či kardamom. Tyto prostředky působí nejen jako lék, ale zároveň jsou také účinnou prevencí a případné nemoci dokáží účinně předcházet, případně ji zlikvidovat už v zárodku. Za silné přírodní antibiotikum je považován také manukový med, jenž byl tisíce let využíván k urychlení procesu hojení kůže, sliznic i zažívacího traktu. Dokáže likvidovat většinu odolných bakterií, dokonce i bakterii Helicobacter pylori, jež je považována za původce žaludečních vředů. A skvělý je také propolis, ovšem tomu se musí vyhýbat všichni, kteří mají alergii na včelí produkty.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Aja

    21:10 29. 12. 2021 0
    to sice ano, jenže taky mi způsobuji střevní potíže, takže současně s antibiotiky beru i probiotika

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.