Přírodní antibiotika najdeme všude kolem

Přírodní antibiotika mohou být účinným pomocníkem při mnoha zdravotních obtížích

Přírodní antibiotika mají mnoho výhod. Jsou volně dostupná, vždy při ruce a k mání. Jde o přírodní produkty, které mohou na lidské tělo působit často i stejně jako tradiční alopatická antibiotika. Jen s tím rozdílem, že se vyhneme nežádoucím účinkům, mezi něž patří například zničení přátelských bakterií ve střevech.

Ovšem zároveň je nutné také dodat, že i přírodní antibiotika nemusí na každého působit stejně. A i při jejich užívání se mohou objevit neočekávané reakce a účinky. To se však děje většinou jen v případě, že je nebudeme správně užívat. Je nutné pamatovat na to, že lidské tělo je originál a ne na každého působí všechny byliny stejně. Pokud užíváme přírodní antibiotika je rovněž nutné i dodržování léčby a léčebných dávek.

Přírodní antibiotika historicky

Přírodní antibiotika jsou tu s námi tisíce let. A než byla vynalezena chemická antibiotika, jaká známe dnes, neměli naši předkové ani jiné možnosti než ta rostlinná využívat. Dnes se k nim společnost ve velkém začíná znovu navracet, a to z prostého důvodu – antibiotika předepisovaná lékaři jsou nadužívána a některá už dokonce přestávají fungovat. Častokrát je od lékaře dostaneme zbytečně nebo nesprávně. Přitom jiný lék či bylina by naši nemoc mohly zvládnout lépe. Chemickou pilulkou se pak nejenže nevyléčíme, ale také si jí ubližujeme, protože tradiční antibiotika rozhodně nejsou bez nežádoucích účinků a téměř vždy zlikvidují kompletní bakteriální osídlení ve střevech. Právě z toho důvodu doporučují lékaři i lékárníci společně s tabletami či po jejich dobrání užívat probiotika, v nichž jsou bakterie, jež střevo znovu osídlí a pomohou dostat do rovnováhy. 

Čtěte také:

Znáte přírodní antibiotika?

Kotvičník zemní - přírodní afrodiziakum i antidepresivum

Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky

Přírodní antibiotika versus moderní medicína

A jsou to právě přírodní antibiotika, ze kterých si moderní medicína vzala příklad. Když se farmaceutický průmysl dlouho snažil vyrobit nějakou jejich syntetickou variantu, kterou by mohl produkovat ve velkém. Například už 2 500 let před naším letopočtem používali staří Číňané k léčbě infekcí obklady z plesnivého sójového mléka. V roce 1877 pak Louis Pasteur zjistil, že laboratorní zvíře naočkované několika kulturami bakterií neonemocnělo antraxem. Avšak první skutečně účinné antibiotikum pocházelo z plísně. Že to skutečně funguje, ověřil v roce 1896 francouzský lékař Ernest Duchesne.

Při potížích je někdy lepší sáhnout nejprve po přírodních prostředcích

Jeho výzkum však zůstal pozapomenut. Slávu s tímto objevem získal až na počátku 20. století Alexander Fleming, kterému je tak oficiálně připisován objev penicilinu. Dnes je známo více než 6 000 antibioticky působících látek, avšak jen 70 z nich našlo uplatnění v medicíně. Ostatní mají buď příliš nežádoucích účinků, nebo jsou pro pacienty toxické.

Přírodní antibiotika všude kolem nás

Účinná farmaceutická antibiotika určitě mají v dnešní společnosti své nezastupitelné místo. Existuje však mnoho nemocí a chorob, jež reagují velmi příznivě na přírodní antibiotika. A právě proto by u drtivé většiny nemocí měla být rozhodně první volbou. Mezi širokospektrá přírodní antibiotika patří naprosto všem dostupná cibule, dále pak česnek, kurkuma, kari, skořice či kardamom. Tyto prostředky působí nejen jako lék, ale zároveň jsou také účinnou prevencí a případné nemoci dokáží účinně předcházet, případně ji zlikvidovat už v zárodku. Za silné přírodní antibiotikum je považován také manukový med, jenž byl tisíce let využíván k urychlení procesu hojení kůže, sliznic i zažívacího traktu. Dokáže likvidovat většinu odolných bakterií, dokonce i bakterii Helicobacter pylori, jež je považována za původce žaludečních vředů. A skvělý je také propolis, ovšem tomu se musí vyhýbat všichni, kteří mají alergii na včelí produkty.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Aja

    21:10 29. 12. 2021 0
    to sice ano, jenže taky mi způsobuji střevní potíže, takže současně s antibiotiky beru i probiotika

Lunární kalendář

NEDĚLE 05. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Děkuji za Váš komentář - trefně napsáno. I přesto, že jsem si ve svém článku stěžovala... tak tím rozhodně nec...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!