Nejlepší přírodní antidepresiva? Běžné bylinky, které zlepší náladu – 1. díl
Přírodní antidepresiva se mohou hodit zvláště v chladných měsících roku. Je málo slunečního svitu a v chmurné dny nám na náladě příliš nepřidávají. Nebudete-li se cítit zrovna dvakrát nejlépe, zkuste sáhnout po přírodních prostředcích. Některé byliny a rostliny umí náladu zvednou. Ne nadarmo se označují jako takzvaná přírodní antidepresiva.
A proč přírodní antidepresiva užívat? Přes chladné měsíce roku trávíme většinu času v šeru, ve tmě či pod umělým osvětlením, a to rozhodně není organismu prospěšné. Nicméně je to zařízené tak, že tělo si přes letní měsíce uchovává serotoninu víc, než potřebuje a potom z těch zásob po zbytek roku čerpá. Problémy tak nastávají na konci zimy, kdy už je většina zásob vyčerpaná a my se cítíme unavení, bez sil a bez nálady. Může nás to ale samozřejmě potkat i dřív. Které přírodní prostředky tedy pomohou?
Přírodní antidepresiva: Meduňka lékařská
Řadí se mezi nejběžnější přírodní antidepresiva. Je slabší, takže ji mohou pít i malé děti. U nich navozuje velmi snadno kvalitní spánek. Meduňka zklidní a umí navodit pocit pohody.
Přírodní antidepresiva: Meduňkový sirup
Přísady:
- 2,5 l vody
- 2 citróny
- 2 hrsti čerstvé meduňky
- 500 g cukru
Příprava:
Převařenou vlažnější vodu nalijeme do třílitrové láhve s posekanou meduňkou (nať i listy), přidáme pokrájené citrony bez pecek a necháme dva dny louhovat. Svaříme cukr s vodou a smícháme s vyluhovanou meduňkou, kterou jsme přecedili přes jemný cedník z umělé hmoty. V uzavřené lahvi necháme v lednici a používáme jako sirup do vody nebo můžeme i přidávat dle chuti do čaje.
Přírodní antidepresiva: Třezalka tečkovaná
V třezalkovém květu se z hlediska chemického nacházejí silice, třísloviny, rutin, flavonové glykosidy, hypericin, pryskyřice, vitamín C a další cenné látky. Třezalka patří mezi silnější přírodní antidepresiva. Tiší nervový systém a je tedy vhodné užívat ji v období nadměrného stresu. Pozor by si na ni měly dávat ženy užívající hormonální antikoncepci, neboť může snižovat její účinnost.
Přírodní antidepresiva: Třezalkový čaj
2 čajové lžičky suché nařezané třezalky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát, přecedíme (užívá se 1 šálek 1-3x denně). Čaj je vhodné doplnit medem.
Přírodní antidepresiva: Svízel vonný
Svízel vonný neboli dle staršího označení mařinka vonná, byla oblíbenou rostlinou už od středověku a přidávala se také do staroslovanského lidového vinného nápoje. Germánští bojovníci věřili, že vloží-li si snítku mařinky do helmy, bude jejich bitva korunována vítězstvím. Jde o trvalku. Nať rostliny však není jedlá, lze ji ale použít k ochucení nápojů a k přípravě čajů. Vzhledem k tomu, že mařinka obsahuje kumarin a jiné toxické glykosidy působící zejména na játra, může požití většího množství této rostliny vyvolat závratě nebo zvracení!
Přírodní antidepresiva: Bowle
Svízel necháme zavadnout, aby se uvolnila jeho typická vůně. Cca 50 g nati mařinky dáme do litru bílého nebo červeného vína a necháme alespoň 2 hodiny vyluhovat.
Přírodní antidepresiva: Chmel otáčivý
Česká národní bylina, pěstuje se zde už od roku 859. O účincích chmelu se ví už od starověku. Staří Řekové i Římané jej velmi úspěšně využívali jako prostředek čistící krev a jako močopudnou bylinu. Dříve se chmelem dokonce léčilo nedostatečné vylučování žaludečních šťáv spojené s kvasnou nebo hnilobnou poruchou zažívání, fungoval i jako pomocný močopudný a protituberkulózní prostředek, a také zlepšoval spánek. Dnes je populární zejména díky tomu, že jde o takzvanou pivní rostlinu.
Přírodní antidepresiva: Chmelová polévka
Přísady:
- 1,5 l hovězího vývaru
- 200 g mladého chmele
- 60 g hladké mouky
- 40 g másla
- sůl
- špetka muškátového květu
- petrželka
Příprava:
Do vývaru dáme povařit opraný chmel. Jíšku z másla a mouky osmažíme dorůžova. Horkou jíšku vmícháme do vařící polévky a mícháme do zhoustnutí. Osolíme podle chuti. Polévku přecedíme, podle potřeby zředíme vodou nebo vývarem, okořeníme muškátovým květem a znovu necháme krátce přejít varem. Polévku odstavíme z ohně a vsypeme nasekanou petrželku. Podáváme s osmaženou houskou.
Přírodní antidepresiva: Bazalka pravá
Jde o bylinku oblíbenou zejména v italské kuchyni. Udělá nám dobře především na žaludek. Poznáte ji podle výrazné aromatické a zároveň chladivé, svěží příchuti. Bazalka by rozhodně neměla chybět na talíři v kombinaci s rajčaty a mozzarellou. Případně vyzkoušejte těstoviny s bazalkovým pestem.
Přírodní antidepresiva: Bazalkové pesto
Přísady:
- 50 g listů čerstvé bazalky
- 1 stroužek rozdrceného česneku
- 6 lžic kvalitního olivového oleje
- 25 g tvrdého sýra
- 1 lžíce piniových nebo vlašských oříšků
- sůl
Příprava:
Do mixéru dáme bazalku, olej, česnek, trochu soli a oříšky, mixujeme, až vznikne pyré. Pak směs přendáme do mísy, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem. Jakmile je pesto hotové, plní se do uzavíratelných sklenic. V lednici vydrží dlouho.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku