Nejsilnější přírodní antidepresiva. Vyzkoušejte 6 nenávykových bylin, které dokáží zahnat chmury
Podle Světové zdravotnické organizace postihuje deprese miliony lidí na celém světě. Příznaky deprese mohou ztížit každodenní život. Navíc narušují vztahy, jsme unavení a špatně spíme. K mání jsou sice klasická antidepresiva, ale těm je lepší se vyhnout, pokud to jde. Pokud na vás padají chmury, zkuste nejprve sáhnout po pomocnících z přírody.
Není deprese jako deprese. Ač mnoho lidí mluví o depresi, mají na mysli jen blues, skleslost či dlouhodobou špatnou náladu. Opravdová diagnotikovaná deprese patří do rukou lékaře, zde jsou klasická antidepresiva jistě na místě. U mnoha lidí jde však jen o soubor příznaků, které jim nedovolují radovat se ze života tak, jak by chtěli. A právě v tuto chvíli pomohou pomoci některé přírodní prostředky.
Antidepresiva pro každého
Existuje mnoho bylin či jiných přírodních prostředků, které byly zkoumány ke zlepšení příznaků deprese. A mnohé z nich skutečně fungují. Ne náhodou některé z nich využívají i psychiatři jako pomocníky nebo doplňky klasické léčby. Než se do užívání některého z doplňků stravy však pustíte, vždy si o něm zjistěte veškeré dostupné informace. Případně se poraďte s fytoterapeutem nebo lékárníkem, kteří se v obsahových látkách i případných nežádoucích účincích přírodních prostředků, vyznají.
Kotvičník zemní - přírodní afrodiziakum i antidepresivum
Léčí deprese, fobie i nervozitu. Vyzkoušejte sílu regresní terapie!
Nejznámější přírodní antidepresiva
S odborníkem se poraďte i v případě, že užíváte dlouhodobě nějaké léky. Byliny rozhodně nejsou “neškodné”, jak se mylně traduje. Obsahují mnoho látek, které mohou s léky interagovat.
1. Přírodní antidepresiva: Třezalka tečkovaná
Snad nejznámější přírodní antidepresivum. Třezalka se využívá k léčbě mnoha nemocí, včetně onemocnění duševního zdraví. Patří mezi mezi nejpoužívanější bylinu v tomto směru. V lékárně ji můžete sehnat nejen na čaj, ale také jako doplněk stravy v tobolkách. Studie z roku 2008 prokázala, že třezalka je schopna zvládat příznaky deprese stejně účinně jako některá předepsaná antidepresiva. S tím, že pomáhá u mírních až středně těžkých případů deprese. V jiné studii zase byla zkoumána ve spojení s kyselinou listovou, i zde byl antidepresivní účinek značný. Velkou nevýhodou pro ženy je to, že třezalka může snižovat účinnost perorální antikoncepce.
2. Přírodní antidepresiva: Šafrán setý
Je to přesně to drahé, exotické a luxusní koření, kterého se při vaření používá skutečně jen velice málo. Věděli jste, že šafrán se však skvěle uplatní i v přírodní medicíně? V lékárnách je možné sehnat produkty s obsahem safranalu, což je účinná látka šafránu. Krom safranalu jsou zde i další zajímavé obsahové složky a to: pikrokrocin a crocin. Tradičně se šafrán jako antidepresivum využíval už ve starověké Číně. Výhodou šafránu je, že nemá vedlejší účinky a příznaky deprese snižuje už velice rychle. Obvykle během šesti až osmi týdnů od počátku užívání. Navíc zvyšuje odolnost proti rozvoji dalších duševních chorob.
3. Přírodní antidepresiva: Rozchodnice růžová
Lze ji sehnat také pod označením “rhodiola”. Je to známý adaptogen, který tělu pomáhá budovat lepší odolnost vůči nejrůznějším stresorům. Právě v období zvýšeného stresu či při počínající depresi nebo pocitech sklíčenosti, může být rozchodnice značně účinná. Nejlepší formou pro užívání je tinktura.
4. Přírodní antidepresiva: Ginkgo biloba
U nás známe ginkgo především jako bylinu, která pomáhá s posilováním kognitivních funkcí a neustále studenými končetinami. Ovšem ginkgo patří i mezi zajímavá přírodní antidepresiva. Umí si poradit, pokud nás trápí blues, deprese, problémy s pozorností, úzkosti, závratě nebo třeba ztráta paměti. Ginkgo lze užívat jako doplněk stravy ve formě tobolek nebo třeba i jako tinkturu.
5. Přírodní antidepresiva: Rozmarýn lékařský
Obyčejný rozmarýn, který známe jako kuchyňské koření. I ten nám může navodit lepší náladu a dostat nás do příjemnějšího rozpoložení. Má totiž spoustu blahodárných účinků. Není to jen antidepresivum, ale i přírodní léčivo na nemoci z nachlazení a dokonce si umí poradit i s vypadáváním vlasů. Na stavy smutku a skleslosti výborně funguje rozmarýnový extrakt. Dokonce se uvádí, že lze díky němu zvládnout mírnou až středně těžkou depresi. Mezi hlavní účinné látky patří kyselina rozmarinová, rosmanol, cirimaritin a salvigenin.
6. Přírodní antidepresiva: Levandule lékařská
Sice velice oblíbená, avšak není pro každého. Levanduli by se měli vyhýbat především ti, kteří mají nízký krevní tlak. Levandule je nejen přírodní antidepresivum, ale lze ji využít i jako mírné sedativum, které podporuje relaxaci a spánek. Využít můžeme nejen levandulový čaj, ale také levandulovou silici v aromalampě nebo si ji můžeme před spaním nakapat na kapesník, který vložíme pod polštář. Zklidníme se a bude se nám krásně usínat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku