Nejlepší přírodní antidepresiva? Běžné bylinky, které zlepší náladu – 2. díl
Přírodní antidepresiva mohou být v tomto období velmi užitečná. A nejen, že mohou pomoci, když jsme smutní a není nám nejlépe. Ale také skvěle chutnají. Připravte si dobroty antidepresivních bylin a rostlin, které jsme pro vás přichystali. Budete se cítit skvěle.
Přírodní antidepresiva má pro nás příroda uchystány skutečně ve velkém množství. Některé pomáhají více, jiné o něco méně. A také na každého bude každá z bylin působit jinak. Mimochodem, vinu za to, že nejsme ve své kůži, nese i melatonin. Jde o hormon, který vzniká v šišince. Přes oči přijímá informace o intenzitě světla. A pochopitelně, čím méně světa, tím více se melatoninu (tzv. spánkový hormon) tvoří. V noci se to celkem hodí, ale jakmile je to po celou zimu, je to více ku škodě. I zde nám proto mohou pomoci rostliny, které fungují jako přírodní antidepresiva.
Přírodní antidepresiva: Heřmánek pravý
Patří mezi jednoletky a roste skoro všude jako plevel. Kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, obsahuje mnoho dalších účinných látek, jako je bisabolol, matricin, farnesen, flavonoidy, éterické oleje, kumariny, terpeny a další. Lidová medicína heřmánek využívá na špatnou náladu, neurózy a deprese.
Přírodní antidepresiva: Heřmánková koupel
2 až 3 polévkové lžíce sušených heřmánkových květů se zalijí 500 ml vroucí vody. Vše se nechá 15 minut vylouhovat a poté se přecedí. Nálev používáme vlahý a připravuje se vždy čerstvý. Koupel je vhodná zejména před spaním, kdy celkově zklidní organismus a ztiší náš nervový systém.
Přírodní antidepresiva: Levandule lékařská
U byliny využíváme zejména její drobné fialové kvítky. Ty obsahují 1–3 % silice. Levandule patří mezi přírodní antidepresiva a je vhodná všude tam, kde je třeba zklidnit – tedy při dlouhotrvajícím stresu, nervovém vypětí, nespavosti a dokonce i špatné náladě či depresích. Její vůně je nezaměnitelná.
Přírodní antidepresiva: Levandulová limonáda
Přísady:
- 1125 ml vody
- 200 g třtinového cukru
- 1 lžíce levandulového květu (ideálně čerstvý, ale může být i sušený)
- 200 ml citrónové šťávy
Příprava:
0,25 litru vody přivedeme k varu spolu s cukrem a levandulí. Necháme dvě minuty vařit. Poté odstavíme a necháme vychladnout. Výsledkem je sladký intenzivní levandulový sirup. Ten doplníme litrem vody (může být i o něco víc) a citrónovou šťávou.
Přírodní antidepresiva: Šafrán setý
Nejdražší koření, které se oficiálně řadí mezi přírodní antidepresiva bez nežádoucích účinků. To, že pomáhá při stavech skleslosti, se vědělo už ve starověké Persii. Za tyto účinky vděčí látce safranal, která se získává z blizen rostliny.
Přírodní antidepresiva: Šafránová rýže
Přísady:
- 2 špetky šafránu
- ¼ hrnku vařící vody
- 1 hrnek rýže Basmati
- 1 a ¾ hrnku vody
- mořská sůl
- čerstvě mletý pepř
Příprava:
V malé misce smícháme šafrán s vařící vodou a necháme 5 minut vyluhovat. Opláchneme rýži pod studenou vodou. Dáme rýži do 1 a 3/4 hrnku vody, přidáme šafrán a přivedeme k varu. Snížíme teplotu a pomalu vaříme 20 minut, až se tekutina vstřebá. Odstavíme a necháme 10 minut přikryté stát.
Přírodní antidepresiva: Dobromysl obecná
Jak je z názvu bylinky patrné, patří mezi přírodní antidepresiva. Dobromysl zahání chmury a přináší nám dobrou náladu. A taky skvěle chutná. Nejen jako přísada do jídel. Vyzkoušejte originální bylinné víno.
Přírodní antidepresiva: Dobromyslové víno
Do láhve kvalitního bílého vína přidáme 50 g čerstvých květů dobromysli a necháme deset dnů louhovat. Poté přecedíme přes jemné plátno a uschováváme v chladu a temnu. Jedna sklenička po večeři dokáže zklidnit a navodit příjemné sny.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku