Středomořské byliny chutnají i léčí

Vypěstujte si vlastní středomořské byliny. Hodí se do kuchyně i pro přírodní léčení

Středomořské byliny voní létem. Jsou zdravé, oživí jídelníček, a pokud si je zasadíte do truhlíku nebo na záhon, krásně provoní celé okolí. Jediné, co ke svému životu potřebují, je slunce, voda a dobře propustná půda. Ani hnojení není potřeba. Dalo by se říci, že čím méně péče jim dopřejete, tím lépe.

Středomořské byliny: Tymián obecný 

Je sice příbuzný s majoránkou, ale ještě příbuznější si je s mateřídouškou. S tou má také velmi podobné léčivé účinky. Krom toho, že vylepšuje zažívání a léčí trávicí trakt, pomáhá i proti střevním parazitům. Je řazen mezi středomořské byliny, které jsou účinné proti průjmům a nadýmání. Dále je nepostradatelný v domácí lékárničce jako lék na kašel, bronchitidu nebo dokonce černý kašel. V tom případě je vhodné užívat jak čaj či sirup, tak i kvalitní tymiánovou mast. A tou mazat hrudník, krk i záda. Při kašli je pak mnohem účinnější než mnohé konvenční chemické léky. Jako koření má aromatickou vůni a nahořkle štiplavou chuť.

Středomořské byliny – recept: Tymiánový sirup proti kašli

Přísady: 

Čtěte také:

Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník

Středomořská dieta je jedním z nejzdravějších způsobů hubnutí

Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny

Příprava: 

Tymián namočíme do vody a necháme minimálně 12 hodin louhovat. Poté zahřejeme a přidáme cukr. Odstavíme, slijeme a uchováváme v lednici. Při potížích užíváme 3-5x denně čajovou lžičku.

Středomořské byliny: Oregano – dobromysl obecná

Patří mezi velmi aromatické středomořské byliny. Dorůstá do výšky až 60 centimetrů. Dobromysl kvete od července až do září. Jak už je z názvu bylinky patrné, jde o přírodní antidepresivum. Dobromysl zahání chmury a přináší nám dobrou náladu. Zároveň je ale velkým pomocníkem při nemocech dýchacího ústrojí. Léčí dráždivý kašel, usnadňuje vykašlávání a pomáhá zbavit se rýmy. V neposlední řadě pak léčí poruchy trávení, nadýmání i křeče v břiše. Nejspíš bychom ji mohli zařadit i na následující stránku, kde najdete rostlinky povzbuzující chuť k jídlu, protože i tam by dobromysl měla svoje čestné místo. Pokud ji nebudeme užívat vnitřně, ale zevně, pak se vcelku snadno můžeme zbavit plísní či jiných kožních problémů. Patří mezi středomořské byliny, jež mají silné antiseptické účinky. 

Středomořské byliny – recept:

50 g středomořské byliny (dobromysl) nasypte do uzavíratelné karafy. Zalijte kvalitním bílým vínem a nechte 2 dny v lednici louhovat. Poté přeceďte přes jemné plátno a uchovejte v chladu a temnu. Jedna sklenička po večeři dokáže maximálně zklidnit a navodit příjemné sny.

Středomořské byliny: Levandule lékařská 

Patří mezi nejpopulárnější středomořské rostliny. Pěstuje se prakticky všude, i když nejpopulárnější je právě ta, která se pěstuje ve Francii. Využívají se levandulové květy, které obsahují 1–3 procenta silice. Nať má oproti tomu tříslovin více, leč na úrok silice. Levandule se uplatňuje okrajově v kuchyni. Dá se z ní udělat vynikající sirup, med nebo limonáda. Ale mnohem širší využití má v přírodní medicíně. Využívá se nejčastěji na obtíže související s nespavostí. Látky, které jsou v ní obsažené mají totiž tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu. Pomáhá na úzkosti, špatnou náladu i deprese. Využívá se při stavech neklidu, při nervozitě, bolestech hlavy nebo při migrénách. Může být užitečná i při cestovní nevolnosti nebo závratích. Levandule se využívá jako přírodní antibiotikum a zklidňuje žaludeční křeče.

Levandule je velmi oblíbenou středomořskou bylinou

Středomořské byliny – recept: Levandulový med

Přísady: 

Příprava:

Levanduli dáme do většího hrnce a zalijeme horkou vodou. Přiklopíme pokličkou a necháme 24 hodin louhovat. Poté přecedíme. Pak k levandulovému výluhu přidáme citróny, nakrájené na kolečka i kousek celé skořice. Necháme dojít k varu a následně vaříme tak dlouho, dokud směs zcela nezhnoustne. Po deseti minutách vaření odebereme skořici. A ke konci vaření pak i citróny. Nakonec přelijeme do čistých zavařovacích sklenic. Otočíme dnem vzhůru a necháme zcela zchladnout.

Středomořské byliny: Šalvěj lékařská

Bylinný keř, který má spoustu zajímavých účinků na naše zdraví a v mnohém předčí i konvenční léčiva. Šalvěj je řazena mezi středomořské byliny s dlouhou historií. Je známá už od starověku, zmínky o ní najdeme i v antických dobách. Jako oblíbené koření se používala v dobách starého Říma. Velmi oblíbená byla ale i u nás. Šalvěj obsahuje spoustu silic. Nejvíce je však zastoupen kafr. Nechybí ani thujon nebo cineol. Bylina působí dezinfekčně, protizánětlivě i proti plísním. Likviduje viry, upravuje zažívání a čistí žaludek. 

Středomořské byliny – recept: Šalvějový med

Přísady: 

Příprava: 

Med vložíme do vodní lázně a zahřejeme jej natolik, aby byl tekutý. Než se rozpustí, nadrtíme šalvějové lístky na jemný prášek. Poté je přidáme k medu. Promícháme, sklenici uzavřeme a necháme týden stát na okenním parapetu. Pak přidáváme maximálně po jedné lžičce denně, například od čaje nebo k dochucení pokrmů. Kvůli obsahovým látkám není vhodné šalvějový med užívat dlouhodobě.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?