Mišpule patří mezi zapomenuté ovoce

Znáte mišpule? Okrasný stromek s lahodnými a zdravými plody vás okouzlí

Mišpule patří mezi tak trochu zapomenuté plody. A je to škoda. Protože jde o naprosto nenáročné ovoce, které rozhodně udělá vašim chuťovým buňkám radost. A nejen těm chuťovým… Plody mišpule velkoplodé pomáhají léčit choroby srdce, oběhového systému a také snižují cholesterol.

Přemrznuté změklé plody mišpule velkoplodé obsahují 75 procent vody, třísloviny, vlákninu, dusíkaté látky, cukr, minerální látky, vitamíny (především A, C a vitamíny skupiny B) a organické kyseliny, nejvíce pak kyselinu jablečnou. Ta má nezanedbatelný podíl v boji s cukrovkou, kdy příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. Velký obsah vody působí společně se sodíkem a minerálními solemi močopudně a spolu s tříslovinami příznivě ovlivňují průjmovitá onemocnění, zejména u dětí. Z minerálních látek je nejvíce zastoupeno železo, vápník, hořčík a sodík s draslíkem. Jde tedy látky potřebné pro správnou funkci srdce a oběhového systému

Mišpule ozdobí vaši zahradu

Mišpule je nenáročný stromek nebo keř dosahující výšky tři až pět metrů. Utváří krásnou korunu tmavě zelených listů. Kvete bílými květy, jež se podobají květům jabloně. Plody jsou vlastně hnědozelené lehce chlupaté malvice velikosti od dvou do pěti centimetrů. Mišpule je naprosto nenáročná na pěstování. Hravě si s ní poradí i začínající zahradník. Jediné, co vyžaduje, je slunné a suché stanoviště. Do Evropy, tehdejší Germánie, byla dovezena z Orientu již v 8. století a velmi rychle zde zdomácněla. V Čechách se pěstuje od 12. století.  Vyhledávanou rostlinou byla mišpule už tehdy, a to díky svým chutným a zdravým plodům i pro svůj okrasný vzhled. 

Čtěte také:

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Podzim se blíží. A s ním i čas vyrazit na šípky!

Víte, jak správně uskladnit a zpracovat jablka? Jejich sezóna se blíží ke konci, pospěšte si

Mišpule jsou k jídlu až po přemrznutí

Mišpule jsou zralé až ve chvíli, když přejdou prvními mrazy. Dokud mišpule neprojde mrazem, je tvrdá a chuť má trpce svíravou podobnou nezralé zelené švestce. Po přejití mrazem však plod změkne a jeho chuť se podobá rozvařenému jablku lehce navinulé chuti. Při procházce zimní zahradou můžeme mišpule trhat rovnou ze stromku a vymáčknout obsah přímo do úst. Pokud si nás jejich chuť nezíská, nezoufejme, plody mají velké využití i v kuchyni. Mišpule se dají otrhat už teď, v listopadu a nechat dojít několik týdnů v přepravkách do změknutí. Chuť ani vůně ovšem není už tak výrazná jako u plodů přemrzlých.

Pěstování mišpule na vlastní zahradě

Pěstovat mišpule není vůbec nic národného. Na zahrádku stačí vysadit jen jeden stromek, plodů urodí hodně. Mišpule je samosprašná a nepotřebuje opylovače, aby dobře plodila. Obvykle se rozmnožuje roubováním na hrušeň nebo hloh, a proto je vhodné zasadit ji do země tak hluboko, aby místo roubování bylo téměř dvacet centimetrů pod zemí. Tím se mišpule „zpravokoření“, tedy pustí své vlastní kořeny, a navíc podnož nebude obrážet vlastními výhony. 

Mišpule sázíme na podzim, ideálně v listopadu

Mišpule ocení suché a slunné místo, ale dobře se jí daří i v polostínu a ve vyšších polohách nad 700 metrů. Je mrazuvzdorná. Téměř vůbec netrpí na škůdce a kromě základního řezu v prvním roce nepotřebuje prořezávat

Stromek s holými kořeny (prostokořenný) zakoupíme i v běžném zahradnictví prodávajícím ovocné stromky. Vysazujeme od podzimu, po opadu listí, až do jara, než naraší pupeny (tedy v období vegetačního klidu). Kořeny udržujeme mokré – nikdy nám nesmí uschnout. Den před sadbou je necháme pořádně „napít“ a namočíme je do nádoby s vodou. Ty poškozené či uhnilé před zasazením zařízneme až na zdravé místo. Budete-li chtít na zahradě víc stromků mišpule, pak se doporučuje vzdálenost mezi jednotlivými stromky čtyři až šest metrů.

Mišpule v kuchyni i na mlsání

Využití mišpulí v kuchyni je celkem různorodé. Od rosolů, pyré a marmelád (díky vysokému obsahu pektinu) přes likéry až po sušené plody, které můžeme využívat například i při průjmových onemocněních.

Mišpule – recept: Marmeláda z mišpule

Přísady: 

  • 1 kg mišpulí
  • ½ kg tmavého nebo třtinového cukru
  • citrónová šťáva ideálně z bio citrónů
  • dle potřeby citrónový pektin

Příprava: 

Mišpule umyjeme, rozpůlíme a zbavíme semínek. Vložíme do hrnce, pokropíme citrónovou šťávou a přidáme polovinu cukru. Jakmile se začne směs vařit, přidáme i zbylou polovinu cukru a vaříme, dokud marmeláda nezhoustne. Pokud se vám hmota zdá málo tuhá, přidejte citrónový pektin. Směs plníme ještě horkou do vymytých zavařovacích skleniček, na víčko kápneme trochu čistého alkoholu a po uzavření otočíme dnem vzhůru.

Mišpule se konzumují až po přemrznutí

Mišpule – recept: Pyré z mišpule

Přísady:

  • mišpule dle potřeby
  • voda dle potřeby

Příprava: 

Mišpule pokrájíme na polovinu a vložíme do hrnce s trochou vody. Vaříme za stálého míchání na středním stupni do změknutí. Rozpadající se mišpule odstavíme a propasírujeme do servírovací nádoby. Výsledné pyré je tmavé a husté, s příchutí jablka a karamelu s nádechem kyselosti. Omáčka se používá k masům nevýrazné chuti.

Mišpule – recept: Likér z mišpule

Přísady:

  • 600 g mišpulí
  • 500 ml kvalitní vodky či pálenky
  • 350 g cukru (bílého v bio kvalitě)

Příprava: 

Mišpule omyjte, osušte a naskládejte do sklenic. Ve vodce rozpusťte cukr a směs nalijte na ovoce. Po dobu jednoho týdne třeste sklenicí jednou až dvakrát denně. Od druhého týdne nechte stát v chladu a temnu šest měsíců. Poté přefiltrujte přes gázu a naplňte do lahví či karafy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?