Mišpule patří mezi zapomenuté ovoce

Znáte mišpule? Okrasný stromek s lahodnými a zdravými plody vás okouzlí

Mišpule patří mezi tak trochu zapomenuté plody. A je to škoda. Protože jde o naprosto nenáročné ovoce, které rozhodně udělá vašim chuťovým buňkám radost. A nejen těm chuťovým… Plody mišpule velkoplodé pomáhají léčit choroby srdce, oběhového systému a také snižují cholesterol.

Přemrznuté změklé plody mišpule velkoplodé obsahují 75 procent vody, třísloviny, vlákninu, dusíkaté látky, cukr, minerální látky, vitamíny (především A, C a vitamíny skupiny B) a organické kyseliny, nejvíce pak kyselinu jablečnou. Ta má nezanedbatelný podíl v boji s cukrovkou, kdy příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. Velký obsah vody působí společně se sodíkem a minerálními solemi močopudně a spolu s tříslovinami příznivě ovlivňují průjmovitá onemocnění, zejména u dětí. Z minerálních látek je nejvíce zastoupeno železo, vápník, hořčík a sodík s draslíkem. Jde tedy látky potřebné pro správnou funkci srdce a oběhového systému

Mišpule ozdobí vaši zahradu

Mišpule je nenáročný stromek nebo keř dosahující výšky tři až pět metrů. Utváří krásnou korunu tmavě zelených listů. Kvete bílými květy, jež se podobají květům jabloně. Plody jsou vlastně hnědozelené lehce chlupaté malvice velikosti od dvou do pěti centimetrů. Mišpule je naprosto nenáročná na pěstování. Hravě si s ní poradí i začínající zahradník. Jediné, co vyžaduje, je slunné a suché stanoviště. Do Evropy, tehdejší Germánie, byla dovezena z Orientu již v 8. století a velmi rychle zde zdomácněla. V Čechách se pěstuje od 12. století.  Vyhledávanou rostlinou byla mišpule už tehdy, a to díky svým chutným a zdravým plodům i pro svůj okrasný vzhled. 

Čtěte také:

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Podzim se blíží. A s ním i čas vyrazit na šípky!

Víte, jak správně uskladnit a zpracovat jablka? Jejich sezóna se blíží ke konci, pospěšte si

Mišpule jsou k jídlu až po přemrznutí

Mišpule jsou zralé až ve chvíli, když přejdou prvními mrazy. Dokud mišpule neprojde mrazem, je tvrdá a chuť má trpce svíravou podobnou nezralé zelené švestce. Po přejití mrazem však plod změkne a jeho chuť se podobá rozvařenému jablku lehce navinulé chuti. Při procházce zimní zahradou můžeme mišpule trhat rovnou ze stromku a vymáčknout obsah přímo do úst. Pokud si nás jejich chuť nezíská, nezoufejme, plody mají velké využití i v kuchyni. Mišpule se dají otrhat už teď, v listopadu a nechat dojít několik týdnů v přepravkách do změknutí. Chuť ani vůně ovšem není už tak výrazná jako u plodů přemrzlých.

Pěstování mišpule na vlastní zahradě

Pěstovat mišpule není vůbec nic národného. Na zahrádku stačí vysadit jen jeden stromek, plodů urodí hodně. Mišpule je samosprašná a nepotřebuje opylovače, aby dobře plodila. Obvykle se rozmnožuje roubováním na hrušeň nebo hloh, a proto je vhodné zasadit ji do země tak hluboko, aby místo roubování bylo téměř dvacet centimetrů pod zemí. Tím se mišpule „zpravokoření“, tedy pustí své vlastní kořeny, a navíc podnož nebude obrážet vlastními výhony. 

Mišpule sázíme na podzim, ideálně v listopadu

Mišpule ocení suché a slunné místo, ale dobře se jí daří i v polostínu a ve vyšších polohách nad 700 metrů. Je mrazuvzdorná. Téměř vůbec netrpí na škůdce a kromě základního řezu v prvním roce nepotřebuje prořezávat

Stromek s holými kořeny (prostokořenný) zakoupíme i v běžném zahradnictví prodávajícím ovocné stromky. Vysazujeme od podzimu, po opadu listí, až do jara, než naraší pupeny (tedy v období vegetačního klidu). Kořeny udržujeme mokré – nikdy nám nesmí uschnout. Den před sadbou je necháme pořádně „napít“ a namočíme je do nádoby s vodou. Ty poškozené či uhnilé před zasazením zařízneme až na zdravé místo. Budete-li chtít na zahradě víc stromků mišpule, pak se doporučuje vzdálenost mezi jednotlivými stromky čtyři až šest metrů.

Mišpule v kuchyni i na mlsání

Využití mišpulí v kuchyni je celkem různorodé. Od rosolů, pyré a marmelád (díky vysokému obsahu pektinu) přes likéry až po sušené plody, které můžeme využívat například i při průjmových onemocněních.

Mišpule – recept: Marmeláda z mišpule

Přísady: 

  • 1 kg mišpulí
  • ½ kg tmavého nebo třtinového cukru
  • citrónová šťáva ideálně z bio citrónů
  • dle potřeby citrónový pektin

Příprava: 

Mišpule umyjeme, rozpůlíme a zbavíme semínek. Vložíme do hrnce, pokropíme citrónovou šťávou a přidáme polovinu cukru. Jakmile se začne směs vařit, přidáme i zbylou polovinu cukru a vaříme, dokud marmeláda nezhoustne. Pokud se vám hmota zdá málo tuhá, přidejte citrónový pektin. Směs plníme ještě horkou do vymytých zavařovacích skleniček, na víčko kápneme trochu čistého alkoholu a po uzavření otočíme dnem vzhůru.

Mišpule se konzumují až po přemrznutí

Mišpule – recept: Pyré z mišpule

Přísady:

  • mišpule dle potřeby
  • voda dle potřeby

Příprava: 

Mišpule pokrájíme na polovinu a vložíme do hrnce s trochou vody. Vaříme za stálého míchání na středním stupni do změknutí. Rozpadající se mišpule odstavíme a propasírujeme do servírovací nádoby. Výsledné pyré je tmavé a husté, s příchutí jablka a karamelu s nádechem kyselosti. Omáčka se používá k masům nevýrazné chuti.

Mišpule – recept: Likér z mišpule

Přísady:

  • 600 g mišpulí
  • 500 ml kvalitní vodky či pálenky
  • 350 g cukru (bílého v bio kvalitě)

Příprava: 

Mišpule omyjte, osušte a naskládejte do sklenic. Ve vodce rozpusťte cukr a směs nalijte na ovoce. Po dobu jednoho týdne třeste sklenicí jednou až dvakrát denně. Od druhého týdne nechte stát v chladu a temnu šest měsíců. Poté přefiltrujte přes gázu a naplňte do lahví či karafy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...