Cukrovka a ovoce v jídelníčku si mohou rozumět

Cukrovka: Mýty a fakta o ovoci. Jaké druhy ovoce si můžete bez obav dopřát?

Cukrovka II. typu a sacharidy se příliš nekamarádí. Sacharidy tělo přemění na cukr, což přímo ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Ovoce tedy může být při cukrovce velkým problémem. Přesto odborníci říkají, že i ovoce by své místo v jídelníčku diabetiků mít mělo. Obsahuje totiž spoustu cenných látek a také pomáhá zahnat chuť na sladké.

Trápí-li vás cukrovka, pak rozhodně zapomeňte na ovoce doslazované nebo například na kompoty s cukrem. Vhodné je ideálně ovoce čerstvé. Případně může být mražené, sušené mrazem nebo jinak konzervované. Avšak bez přidaného cukru. 

Cukrovka a vhodné druhy ovoce

Mezi nejvhodnější druhy ovoce, je-li nám diagnostikována cukrovka II. typu, patří jednoznačně jablka, borůvky, třešně, grapefruity, pomeranče, broskve, nektarinky, hrušky či švestky nebo blumy. Podle expertů je dokonce konzumace těchto druhů ovoce významně spojena s nižším rizikem rozvoje cukrovky II. typu. 

Čtěte také:

Co všechno může způsobit nadváha? Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou jen začátek!

Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet

Populární doplňky stravy: Jak může glycin pomoci lidem s diabetem II. typu? A proč je řazen mezi antioxidanty?

Cukrovka a doporučené denní množství ovoce

Důležité je však také vědět, kolik ovoce může sníst. Každé ovoce má jiný podíl sacharidů. Všeobecně se uvádí, že jedna porce ovoce ukrývá zhruba 15 gramů sacharidů. Přičemž za porci je považován například jeden malý kousek čerstvého ovoce, ½ šálku konzervovaného nebo mraženého ovoce, 2 lžičky sušeného ovoce, jedno malé jablko, šálek ostružin či malin, ¾ šálku borůvek nebo 1 a ¼ šálku jahod. Dostanete-li chuť na ovocnou šťávu, pak jedna porce čítá třetinu až polovinu šálku. Všeobecně je však doporučeno konzumovat raději celé ovoce, které obsahuje i vlákninu. Nikoliv jen šťávu, která o ni bývá ochuzena. Oproti ovocné šťávě nezvýší samotné ovoce hladinu cukru v krvi příliš rychle.

Cukrovka versus čerstvé ovoce

Třešně: mají nízký glykemický index, ukrývají v sobě vysoký obsah draslíku a jsou plné antioxidantů. Odvodňují, působí v těle protizánětlivě a zmírňují projevy dny a revmatu.

Grapefruit: obsahuje více než 100 procent doporučeného denního příjmu vitamínu C. Posiluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a pečuje o zdravý žaludek. Nevýhodou je však to, že toto ovoce se může ovlivňovat s mnoha léky na předpis. Nejste-li si jistí konzumají grepu, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem.

Sušené meruňky: patří mezi superpotraviny. Ukrývají v sobě spoustu mědi a mají vysoký obsah vitamínů A a E. Jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správné fungování svalů, včetně srdečního. Obsahují i neuvěřitelně vysoké množství zinku a také vápník.

Hrušky: poskytují téměř čtvrtinu doporučeného denního příjmu vlákniny. Obsahují spoustu vitamínů, zejména vitamín A a vitamíny skupiny B. Dále pak minerály jako draslík, vápník a hořčík. Snižují riziko vysokého krevního tlaku a infarktu

Které druhy ovoce je možné při cukrovce jíst?

Jablka: stejně jako hrušky dodají tělu až čtvrtinu doporučeného dennímu příjmu vlákniny. Navíc pomáhají “krmit” prospěšné střevní bakterie. Dále také prospívají srdci a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Umí také snižovat hladinu cukru v krvi.

Švestky: ať už čerstvé nebo sušené, rozhodně jsou prospěšné i v případě, že vás trápí cukrovka II. typu. Obsahují obrovské množství vitamínů skupiny B. Jsou vhodné pro pevné nervy, mentální svěžest a posilují odolnost proti stresu. Zvyšují výkonnost a urychlují metabolismus.

Jahody: věděli jste, že jeden šálek jahod ukrývá více vitamínu C než pomeranč? Dále jsou rovněž obrovsky bohaté na mangan. Ten je důležitý pro krvetvorbu, pro pevné kosti a vyživuje nervy a mozek. Jahody povzbuzují činnost štítné žlázy a posilují libido.

Broskve: díky svému složení podporují broskve krvetvorbu. Jsou nízkokalorické a napomáhají dobrému trávení. Detoxikují a jsou nezbytné pro zdravou pokožku.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!