Cukrovka: Mýty a fakta o ovoci. Jaké druhy ovoce si můžete bez obav dopřát?
Cukrovka II. typu a sacharidy se příliš nekamarádí. Sacharidy tělo přemění na cukr, což přímo ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Ovoce tedy může být při cukrovce velkým problémem. Přesto odborníci říkají, že i ovoce by své místo v jídelníčku diabetiků mít mělo. Obsahuje totiž spoustu cenných látek a také pomáhá zahnat chuť na sladké.
Trápí-li vás cukrovka, pak rozhodně zapomeňte na ovoce doslazované nebo například na kompoty s cukrem. Vhodné je ideálně ovoce čerstvé. Případně může být mražené, sušené mrazem nebo jinak konzervované. Avšak bez přidaného cukru.
Cukrovka a vhodné druhy ovoce
Mezi nejvhodnější druhy ovoce, je-li nám diagnostikována cukrovka II. typu, patří jednoznačně jablka, borůvky, třešně, grapefruity, pomeranče, broskve, nektarinky, hrušky či švestky nebo blumy. Podle expertů je dokonce konzumace těchto druhů ovoce významně spojena s nižším rizikem rozvoje cukrovky II. typu.
Co všechno může způsobit nadváha? Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou jen začátek!
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Cukrovka a doporučené denní množství ovoce
Důležité je však také vědět, kolik ovoce může sníst. Každé ovoce má jiný podíl sacharidů. Všeobecně se uvádí, že jedna porce ovoce ukrývá zhruba 15 gramů sacharidů. Přičemž za porci je považován například jeden malý kousek čerstvého ovoce, ½ šálku konzervovaného nebo mraženého ovoce, 2 lžičky sušeného ovoce, jedno malé jablko, šálek ostružin či malin, ¾ šálku borůvek nebo 1 a ¼ šálku jahod. Dostanete-li chuť na ovocnou šťávu, pak jedna porce čítá třetinu až polovinu šálku. Všeobecně je však doporučeno konzumovat raději celé ovoce, které obsahuje i vlákninu. Nikoliv jen šťávu, která o ni bývá ochuzena. Oproti ovocné šťávě nezvýší samotné ovoce hladinu cukru v krvi příliš rychle.
Cukrovka versus čerstvé ovoce
Třešně: mají nízký glykemický index, ukrývají v sobě vysoký obsah draslíku a jsou plné antioxidantů. Odvodňují, působí v těle protizánětlivě a zmírňují projevy dny a revmatu.
Grapefruit: obsahuje více než 100 procent doporučeného denního příjmu vitamínu C. Posiluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu a pečuje o zdravý žaludek. Nevýhodou je však to, že toto ovoce se může ovlivňovat s mnoha léky na předpis. Nejste-li si jistí konzumají grepu, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem.
Sušené meruňky: patří mezi superpotraviny. Ukrývají v sobě spoustu mědi a mají vysoký obsah vitamínů A a E. Jsou bohaté na hořčík, který je nezbytný pro správné fungování svalů, včetně srdečního. Obsahují i neuvěřitelně vysoké množství zinku a také vápník.
Hrušky: poskytují téměř čtvrtinu doporučeného denního příjmu vlákniny. Obsahují spoustu vitamínů, zejména vitamín A a vitamíny skupiny B. Dále pak minerály jako draslík, vápník a hořčík. Snižují riziko vysokého krevního tlaku a infarktu.
Jablka: stejně jako hrušky dodají tělu až čtvrtinu doporučeného dennímu příjmu vlákniny. Navíc pomáhají “krmit” prospěšné střevní bakterie. Dále také prospívají srdci a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Umí také snižovat hladinu cukru v krvi.
Švestky: ať už čerstvé nebo sušené, rozhodně jsou prospěšné i v případě, že vás trápí cukrovka II. typu. Obsahují obrovské množství vitamínů skupiny B. Jsou vhodné pro pevné nervy, mentální svěžest a posilují odolnost proti stresu. Zvyšují výkonnost a urychlují metabolismus.
Jahody: věděli jste, že jeden šálek jahod ukrývá více vitamínu C než pomeranč? Dále jsou rovněž obrovsky bohaté na mangan. Ten je důležitý pro krvetvorbu, pro pevné kosti a vyživuje nervy a mozek. Jahody povzbuzují činnost štítné žlázy a posilují libido.
Broskve: díky svému složení podporují broskve krvetvorbu. Jsou nízkokalorické a napomáhají dobrému trávení. Detoxikují a jsou nezbytné pro zdravou pokožku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku