Přemrzlé ovoce lze velmi dobře ještě využít

Přemrzlé ovoce jako lahůdka. Nestihli jste podzimní sklizeň? Vyzkoušejte dobroty se závanem mrazu

Na přemrzlé plody se většinou díváme jako na nepoužitelné. Ale je to škoda, některé lze totiž ještě využít pro opravdové lahůdky. Ostatně, některé plody je dokonce přímo žádoucí sklízet až po tom, co přejdou mrazem. Víte, které jsou pro tento účel nejvhodnější?

Přemrzlé ovoce: Mišpule jsou lahůdka

Na podzim a v zimě se můžeme setkat s malvicemi hruškovitého nebo kulovitého tvaru, takzvanými mišpulemi. Je to luxusní přemrzlé ovoce. Mišpule se sklízí po prvních mrazech a následně se ještě nechají uležet, aby změkly. Dužnina je nazelenalá nebo narůžovělá a má natrpklou chuť. Plody jsou dieteticky velmi hodnotné, obsahují až 73 procent vody, bílkovin, cukry, organické kyseliny, třísloviny, pektin, celulózu, vitamíny C a A a další prospěšné látky. Mišpule navíc mají i protiprůjmový účinek. Toto přemrzlé ovoce se využívá především na marmelády a víno

Marmeláda z mišpulí –⁠ recept:

Přísady:

Čtěte také:

Nejchutnější podzimní plody jako lék? Tyhle podzimní recepty určitě vyzkoušejte

Exotické kaki jako elixír mládí? Dejte si zimní ovoce, které je doslova nabito cennými látkami

Jaké potraviny mohou pomoci nejen se zimní depresí?

Příprava: 

Přemrzlé ovoce-mišpule dáme do hrnce, podlijeme vodou a rozvaříme. Vzniklou ovocnou kaši prolisujeme, přidáme cukr a mletou skořici a vaříme, dokud směs nezhoustne. Horkou marmeládu z mišpulí nalijeme do čistých sklenic, které okmažitě uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme zcela zchladnout.

Přemrzlé ovoce: Trpké trnky v kuchyni

Později na podzim na známých trnitých keřích dozrávají modrofialové až černé kulaté plody – trnky. Jsou značně trpké a sbírají se zralé či přemrzlé. Za syrova se dají konzumovat právě po přejití mrazem. Toto přemrzlé ovoce se přidává do kompotů, vyrábí se z nich víno, sirupy či se suší. Trnky obsahují cukry a především mnoho tříslovin, dále pak vitamín C, karoten, vitamíny skupiny B a spoustu minerálů. Zejména pak vápník, draslík a hořčík. Trnky pomáhají i proti průjmu, žaludečním potížím a chorobám močových cest. 

Trnkové víno –⁠ recept:

Přísady:

  • 2 a ½ kg trnek
  • 2 l vody
  • 1,5 kg cukru rozpuštěného v jednom litru vody

Příprava: 

Přemrzlé ovoce-trnky omyjeme, dáme do hrnce, trochu rozmačkáme a přelijeme vroucí vodou. Po vychladnutí pak směs vlijeme do kvasné nádoby a přidáme kvasinky a třetinu cukerného sirupu (kilo cukru rozpuštěné v litru vody). Vše důkladně promícháme a uzavřeme kvasnou zátkou. Za týden přidáme druhou třetinu cukerného roztoku a za další týden zbytek. Po skončení kvašení přemrzlé ovoce klesne ke dnu a kysličník uhličitý přestane unikat v bublinkách. V tu dobu stáhneme trnkové víno do jiného demižónu, kde jej případně necháme týden dokvasit, a pak stočíme do lahví. Trnkové víno bude mít červenou barvu.

Přemrzlé ovoce: Měkké šípky pro zdraví

Sbírat šípky přemrzlé či nikoliv? O tom se neustále vede mnoho diskuzí. Tak abychom je jednou pro vždy ukončili. Chcete-li šípky na čaj, na šipkový likér nebo šípkovou tinkturu, pak rozhodně sbírejte nepřemrzlé ovoce. Šípky si uchovají nejvíce vitamínu C pokud jsou ještě tvrdé a mráz se jich netknul.

Přemrzlé šípky se hodí do spousty dobrých receptů

Jakmile mrazem přejdou, pak už v nich obsah nejen céčka, ale i dalších cenných látek, mírně klesá. Nutno však poznamenat, že jsou stále velmi cenným přírodním prostředkem. Například proti únavě, křehkosti cév, zvyšují odolnost organismu a mají pozitivní vliv na trávení. Využít tedy bez obav přemrzlé ovoce-šípky můžeme. Jsou měkčí a do některých receptů se budou mnohem lépe zpracovávat. Vyzkoušíte?

Šípkový rosol –⁠ recept:

Přísady:

  • 500 g přemrzlých šípků
  • 1 l vody
  • 4 lžíce cukru
  • sklenici červeného vína
  • 2 lžičky mandlového pudinku (můžeme si vyrobit i vlastní, z namletých mandlí nebo mandlového mléka a kukuřičného škrobu)
  • 50 g rozinek
  • špetku skořice

Příprava: 

Šípky promyjeme, uvaříme ve vodě se skořicí a přecedíme. Poté je protřeme sítem zpět do vody, přidáme cukr, rozinky namočené ve víně, přilijeme víno a zavaříme pudinkový prášek (rozmíchaný v troše vody). Nakonec rosol rozdělíme do misek a necháme vychladit. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Evka

    09:16 2. 12. 2021 -1
    Jee, děkuju za tenhle článek. Zrovna jsem přemýšlela, co s přemrzlými šípky. Rosol vypadá zajímavě, zkusím :-) Z nepřemrzlých jsem letos dělala likér a nasušila si nějaké na čaj.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.