Existuje lék na koronavirus?
Osvědčený lék na koronavirus není k dispozici. Koronavirus na nás útočí ze všech stran. Ti, kteří se neuzdravují, umírají. Všechny zajímá, zda se může objevit nějaký účinný lék proti koronaviru nebo efektivní vakcína, která pomůže zastavit šíření koronaviru napříč celým světem. Každý den narůstá počet nakažených a vědci v laboratořích skutečně dělají co mohou, aby světu přinesli nějakou naději. Jak to tedy s léky proti koronaviru vypadá?
Koronavirus: Léky proti nemoci COVID-19 ještě nejsou stoprocentní
Lék na koronavirus prozatím neexistuje. Experimentuje se a vymýšlí lék na koronavirus i vakcína proti koronaviru, ale prozatím není nic potvrzeno. Koronavirus je RNA virus, který si uchovává svou genetickou informaci v ribonukleové kyselině. Aktivní buněčný protein by mohl být právě cestou k léku proti koronaviru, pokud by se objevila látka, která by dokázala jeho program zablokovat a zabránit tak jeho množení v živém organismu. Mpro proteáza je enzym, který by díky léku nemohl plnit svou funkci. Jde tedy o to vynalézt takovou látku, která dokáže enzym vnitřně rozložit a tedy i zablokovat.
Lék na koronavirus: Vakcína se může testovat i dva roky
Vědci v Izraeli momentálně pracují na výrobě vakcíny proti koronaviru. Je to však rozhodně běh na dlouhou trať a i kdyby se to nyní podařilo, bude trvat řadu měsíců než se vakcína dostane na trh. S vývojem léku na koronavirus nebo účinné vakcíny proti koronaviru se snaží pokročit také velmoci jako Čína a Amerika. Bude však zapotřebí důkladného testování, než se vůbec potvrdí, že vakcína může být bezpečně použita.
Podle dostupných informací by výsledky měly být k dispozici koncem léta nebo na podzim roku 2020. I tak se ale nebude s jistotou vědět, zda látka nebude mít žádné vedlejší účinky. Vymyslet vakcínu či lék na koronavirus není jen tak. Vědci se shodují na tom, že bezpečnému použití vakcíny může předcházet minimálně rok a půl testování očkovací látky.
Lék na koronavirus? Společnost Moderna Therapeutics už nabídla experimentální vakcínu proti koronaviru k testování už na počátku února 2020. Vakcínu v současné době testuje americký Národní institut alergických a infekčních onemocnění (NIAID). Testování na lidech by mělo začít v dubnu, ale hotová vakcína by měla být k dispozici až v létě roku 2021, pokud ovšem všechno půjde dobře.
Remdesivir se jeví jako slibný lék na koronavirus
Momentálně se zkouší lék na koronavirus Remdesivir, kterého se konečně dočkal náš pacient ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Údajně se stav pacienta zlepšil a mohl být odpojen od přístroje EMCO, který za něj vykonával okysličování krve. Prozatím však není nijak prokazatelné, zda se stav pacienta zlepšil bezprostředně po podání léku, uvádí se totiž, že pacient se zlepšil už předtím.
Lék na koronavirus Remdesivir je antivirotikum, které brání množení viru. Vyvíjel se pro léčbu eboly v Kongu, ale protože se šíření této nemoci zastavilo, testování bylo přerušeno. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lék na koronavirus Remdesivir dobře zabíral i na SARS a MERS, což jsou nemoci způsobené příbuznými typy koronaviru, proto se použití na nemoc COVID-19 jeví jako velmi slibné.
DALŠÍ PODOBNÁ TÉMATA:
Koronakrize: Podpora a úlevy pro podnikatele. Co vláda OSVČ slíbila?
Koronavirus prevence: Jak podpořit imunitu? Ájurvédské byliny mohou pomoci!
Koronavirus: Vitamíny, které mohou naše tělo ochránit před nákazou!
Jak vyrobit roušku? Snadný návod, podle kterého zvládne ušít roušku každý
Online nákupy. Kde si můžete online nakoupit v době karantény?
Koronavirus: Domácí dezinfekce na ruce lze vyrobit z dostupných surovin za pár korun
Diskuse k článku