
Blíží se svatojánská noc. Víte, s jakými pověrami je spojena, a které byliny sbírat?
Svatojánská noc přichází ze 23. na 24. června. Ovšem magické období začíná už letním slunovratem. Tomuto období kladli naši předkové velkou váhu. Sbíraly se byliny a říkalo se, že kouzla mají v tento čas největší moc. A právě nejmagičtější je takzvaná svatojánská noc.
Během roku bychom jen stěží našli noc, která je pro milovníky bylinek více magická než právě noc ze 23. na 24. června. Svatojánská noc je opěvována již od dob pohanských a je opředena mnoha mýty a tradicemi. Během ní mají bylinky údajně největší moc, ale stejně tak stojí za pozornost i zvyky, které se s touto nocí pojí.
Svatojánská noc plná magie
Svatojánská noc může na pragmatičtější jedince působit jako výmysl našich předků. Samozřejmě, že mýty a pověry musíme brát spíše jako zajímavost, přesto lze logicky vysvětlit, proč se traduje, že bylinky mají o této noci největší moc. Je to dáno hlavně tím, že na konci června mnohé druhy dokvétají nebo se nachází v plném květu. Právě v této fázi tedy obsahují největší množství léčivých látek. Letošní svatojánská noc je o to magičtější, že právě 24. června bude úplněk. Tedy sbírat byliny právě v tento čas je to nejlepší, co můžeme udělat.
Letní slunovrat a Svatojánská noc
Karob neboli svatojánský chléb – zdravý pamlsek vhodný i pro alergiky
Svatojánská noc a devatero kvítí
V minulosti se sbíralo devět léčivých bylin, které měly nezadaným dívkám prozradit, koho si vezmou za muže. Šlo o janovec metlatý, komonici lékařskou, kapraď samec, kopřivu dvoudomou, pelyněk černobýl, prhu arniku, svízel syřišťový, třezalku tečkovanou a vstavač. Dnes ovšem v žádné publikaci nenajdeme striktně dané byliny, které bychom měli právě o svatojánské noci sbírat. Léčivé rostliny je vhodné sbírat s ohledem na danou lokalitu. V této době se tedy ke sběru hodí i jiné rostliny v nížinách než třeba v podhorských oblastech.
Tradiční svatojánská noc versus moderní doba
Noc na svatého Jana-svatojánská noc, se dá pojmout přesně podle vašich představ. Svatojánský sběr bylin můžete pojmout například jako útěk od ruchu velkoměsta a starostí běžného dne, můžete si užít “bojovku” jako za dětských let. Vyrazte ven a ponořte se do klidu nočního lesa nebo louky. Vezměte si s sebou baterku a posviťte si na léčivé rostliny, které pak budete popíjet. Je však třeba upozornit, že ne všem bylinám, které plánujete v sušené podobě uskladnit na zimu, svědčí zrovna večerní sběr. Některým druhům se například zavírají květy, ale mnohem rizikovější je sběr rosou navlhlých květů nebo listů.
Bylinky se nesmí v žádném případě zapařit. Rozhodně sbírejte byliny do prodyšných nádob, v žádném případě ke sběru nepoužívejte například igelitovou tašku. Navíc, pokud se v bylinách příliš nevyznáte, vyrazte raději až za bílého dne, ať máte jistotu, co sbíráte. Ostatně třeba právě třezalku tečkovanou je nejvhodnější sbírat v plném květu za pravého poledne, když svítí slunce.
Magická svatojánská noc
V minulosti byla tato noc opředena různými mýty, které jí přidávaly na zajímavosti. Můžete se setkat třeba s těmito:
- květiny a stromy mají magickou moc
- země se otevírá a vydává své poklady
- zapalují se ohně
- v lese rozkvétá zlaté kapradí
- ožívají nadpřirozené síly
- bludičky a divoženky během této noci lákají do lesa mládence, které pak utancují k smrti
- dobrým lidem pomáhají bludičky najít poklady
Svatojánská noc a byliny
Devatero bylin nemusí růst pouze ve volné přírodě, ale klidně tuto magickou „devítku“ doplňte některými bylinkami ze své zahrady. Určitě neuděláte chybu meduňkou lékařskou, mátou peprnou, měsíčkem lékařským, dobromyslí obecnou nebo tymiánem obecným. Ve volné přírodě pak můžete jistě najít i léčivé listy jitrocele kopinatého, kvetoucí nať kontryhele obecného, listy vlčího máku nebo růže šípkové a někde možná ještě najdete květy černého bezu. Rozhodně se také poohlédněte po heřmánku pravém, mateřídoušce úzkolisté nebo řebříčku obecném. A někde už možná kvete i divizna. I ta může přijít vhod.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku