Tajemná vykuřovadla: Vyzkoušejte rituál vykuřování
Vykuřovadla jsou stará jako lidstvo samo. Jen škoda, že dnes je tato technika zařazena spíše mezi ezoterické metody. Kouř z bylin, kůry nebo pryskyřice toho dokáže totiž opravdu hodně. Přinejmenším však taková vykuřovadla dokonale vyčistí vzduch v domě. A hezky jej provoní.
Vykuřovadla se dají koupit dnes už prakticky kdekoliv. Nebo si můžete například bylinná vykuřovadla bez problémů sami doma vyrobit. Teď je sezóna bylin, tudíž nejlepší čas nějaká vykuřovadla na míru vyrobit. Zvolit k tomu můžete jakékoliv byliny, které máte rádi. Nejčastěji se používá šalvěj, levandule, heřmánek nebo tymián.
Vykuřovadla: Tajemná historie
Staří indiáni říkají, že jsou vykuřovadla jakýmsi mostem do vyšších dimenzí. Díky vykuřování je prý možné přivolat dobré duchy. A zároveň se účinně zbavit těch negativních. Techniku vykuřování používají téměř všechny původní kultury, které kdy na zeměkouli byli. Liší se jen detaily východ versus západ. Vykuřovadla však podle našich předků přináší do našich životů bezesporu jen samé výhody.
Rituální vykuřovadla a pálení bylin
K vykuřování budete potřebovat sušené byliny nebo pryskyřice. Je na vás, co zvolíte. Můžete bez obav kombinovat obojí. U vykuřování to rozhodně nevadí. Zvolené byliny, pryskyřice nebo směs vložte do keramické misky nebo do kadidelnice a zapalte. Nechte zcela vyhořet. Vykuřovadla čistí vzduch nejen pocitově, ale i duchovně. V místnosti, kde zvolená vykuřovadla spálíte, se budete cítit mnohem lépe, bude se vám snadněji dýchat a pocítíte příznivnější atmosféru. Při vykuřování je možné odříkávat i nejrůznější modlitby a mantry. Meditace při spalování vykuřovadel je velmi vítaným doplňkem.
Vykuřovadla a výrazný kouř
Pokud vám bude připadat kouř z vykuřovadla až příliš silný, je možné procházet postupně s vykuřovací miskou místnosti a vždy ji nechat na jednom místě jen krátkou chvíli. Případně je možností rozvíření kouře pomocí šátku nebo pera (pro účel vykuřování se využívala zejména pera orlí). Vykuřovadla dokáží náš dům nebo místo, které je vykuřované, očistit od negativních emocí, energií či nemocí.
Indiánské byliny jako vykuřovadla
Často se pálí jen jedna konkrétní bylina, je však dobré do vykuřovadla připravit směs. Ideálně směs na míru, kterou se pokusíte dosáhnout toho, co od vykuřovadla požadujete. Ať už jde jen o čistší vzduch v domě nebo odstranění negativních energií. Kmen Kríů z Montany a Saskatchewanu říká takovým směsím kinnikinnick. Obsahovat mohou až třicet různých bylin, z nichž každá slouží specifickému účelu. Například američtí indiáni k vykuřování nejčastěji používají šalvěj bílou, tomkovici vonnou, tabák a cedr. Mimochodem, jde o čtyři byliny, které jsou v Severní Americe považovány za nejposvátnější.
Vykuřovadla: Jak na správné vykuřování?
Pamatujte si, že je důležité mít při vykuřování zcela čisté myšlenky a musíte se plně soustředit. A než začnete pálit vykuřovadla, ujistěte se, že jste duchem zcela přítomni.
1) Připravte si keramickou misku nebo mořskou lasturu, pár listů vybrané usušené byliny (nebo bylinnou směs), plamen a volnou ruku, šátek či pero.
2) Na vykuřovadla od osušených bylin opatrně oddělte veškeré stonky či pupeny tak, aby vám zbyly jen listy (nic jiného se při vykuřování nepálí). Následně listy vložte do zvolené nádoby, tedy keramické misky či mořské lastury.
3) Pokud budete rituál vykuřování provádět uvnitř, otevřete okna, aby do místnosti proudil vzduch zvenčí.
4) Byliny zapalte pomocí sirek a nechte je hořet dvacet až třicet vteřin, než je uhasíte vířením vzduchu rukou. Z doutnajících bylin by teď měly nepřetržitě stoupat pramínky kouře.
5) U vykuřovadla a vykuřování je zvykem nejdříve dýmem zahrnout sebe a až pak ostatní a okolní prostor. Shrňte dlaň do tvaru misky a pak jí kouř prožeňte kolem své hlavy, načež postupujte dolů po celé délce těla až k chodidlům. Nezapomínejte po celou dobu pomalu a klidně dýchat.
6) Nyní kouř z vykuřovadla opatrně nažeňte rukou, šátkem či perem do všech koutů místnosti a prožeňte jej kolem veškerých rostlin a všeho nábytku.
7) Ve chvíli, kdy rituál vykuřování dokončíte, měli byste podle tradice popel spálené byliny vysypat venku a navrátit ho tak půdě. Myslete si třeba, že je to jen pověrčivost, ale mnohé kmeny věří, že spálené zbytky bylin mají vlastní energii, která musí být navrácena zemi.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku