Jak na tloustnutí a hubnutí ze stresu?
Tloustnutí ze stresu
Nabité termíny v kalendáři, termíny, které nestíháme a vražedné pracovní tempo. Tak toto všechno v nás vyvolává pocit, že jsme pod tlakem a ve stresu. Stres současné doby je spíše sociální a pracovní, finanční. Takovýto stav nás nejednou vede k „uklidňujícím" výpravám za čokoládou, brambůrkami a jinými sladkými či slanými pochutinami.
Problémem však většinou není ani tak naše slabá vůle, ale hormonální nerovnováha v důsledku stresu. Dle vědeckých studií je totiž ve chvíli stresové situace naše tělo zaplaveno hormony, které spouštějí nejrůznější chutě. V takovém kritickém zátěžovém dni sníme až dvakrát více cukrů a tuků, než když ve stresu nejsme. S narůstající úrovní stresu dochází i k alarmujícímu nárůstu obezity. Jde to zkrátka ruku v ruce. Hektický program způsobuje, že pak navíc často nemáme na sebe čas. Zařadit v takovou chvíli do denního programu odpočinek či cvičení se zdá být téměř nemožným předsevzetím.
Ovládněte svoje chutě
V okamžiku, kdy se Vás zmocní strach – a to už jak kvůli nějaké reálné skutečné hrozbě, tak jen z imaginární obavy, pak chemický poplach v našem těle spustí uvolňování kortisolu a dalších hormonů do našeho organismu, konkrétně do krevního oběhu. A i přesto, že takovéto nebezpečí může náhle skončit, hladina kortisolu se může vracet k normálu ještě po dlouhé hodiny. Takováto vysoká hladina kortisolu v nás vzbuzuje chuť k jídlu. A to bývá právě ten moment, kdy naprosto neomylně dostaneme chuť na kousek něčeho sladkého nebo tučného. Ale z kousku je leckdy během chvíle celá spořádaná krabice sušenek nebo tabulka čokolády, případně pytlík chipsů. Sladká a tučná jídla obsahují velké množství kalorií, a tak jsou pro tělo rychlým, okamžitým a skvělým zdrojem chybějící energie.
Ve stresu je totiž podvědomě tělo naučené reagovat tak, jako by mělo za chvíli bojovat nebo utíkat. „Chutěmi" si tak zajišťuje rychlou náhradu kalorií pro případ, že bude muset zahájit boj nebo útěk. Ale většina z nás vpravdě ve stresové situaci prchat za záchranou z kanceláře nemusí, a tak nespálíme ani kalorie, které si naše tělo vyžádalo.
Jedí kvůli stresu více ženy než muži?
Vědci si nejsou jisti tím, že by účinky kortisolu ovlivňovaly více ženy než muže, je pravdou, že ženy mnohem intenzivněji bojují s jídlem. A co je trápí nadále, kromě prostého usazování tuku, je usazování tuku na břiše. Toto je způsobeno spoluprací hormonu inzulínu a hormonu kortizolu při ukládání tuku, právě v oblasti břišní partie. Tuk na břiše se snáze přeměňuje na okamžitou energii, nežli tuk, který máte uložen kdekoliv jinde na těle. A okamžitá energie je právě to, co vystresované tělo potřebuje nejvíce. Problém s „pneumatikou kolem pasu" však nemívají jen obézní ženy, i ženy hubené mívají občas vypouklé břicho. Nadváha v oblasti pasu je však přímo spojena s onemocněními oběhové soustavy, chorobami srdce a cukrovkou, proto je poměrně nebezpečná.
Nadváha, způsobená stresem, je představována tuky, které jsou uloženy hluboko v břišní dutině. Jedná se o tzv. toxické tuky. Jednoduchým testem lze zjistit, zda máte nadváhu ze stresu. Položte se nejprve na podlahu na záda. Svými ukazováčky si nahmatejte kosti pánevní a prsty přesuňte z těchto kostí přibližně o 2 a půl centimetru blíže k sobě. Nyní si zmáčkněte břicho oběma ukazováčky tak, abyste stěnu břišních svalů cítili. Pokud máte dojem, že vrstva pod prsty je napjatá mezi výstupky pánve, pak máte tuku poměrně málo nebo vůbec žádný. Ve chvíli, kdy se ale podklad vyvýší nad úroveň kosti pánevní, zpozorněte. Pokud nejste těhotná, pak to nejspíše znamená, že trpíte ukládáním tuku kvůli stresu, jehož příčinou je zvýšená hladina kortisolu.
Pár tipů jak na „vlčí hlad" ze stresu
Pokud Vás ve stresu přepadne pocit, že musíte něco rychle sníst, tak si dejte malou svačinku, která by měla obsahovat směs proteinů a ovoce. Výborně poslouží jablko a třeba lžička medu. Nezanedbávejte spánek, nedostatek spánku může hladinu kortisolu zvyšovat. Choďte více pěšky, pravidelně cvičte – zrychlení srdečního rytmu vede ke snížení hladiny kortisolu.
Rady proti přibírání na váze ze stresu
- Stravujte se vyváženě: do svého jídelníčku zahrňte nízkotučné bílkoviny, drůbež, vaječné bílky, nízkotučné mléčné produkty, libové maso, ryby. Bílkoviny napomáhají člověku udržovat se v psychické kondici a pohodě a také uspokojí pocit hladu. Po každém jídle si dopřejte čerstvou zeleninu, ovoce nebo vlákninu.
- Jezte pravidelně a jídla nevynechávejte: Ve stresu máme někdy tendenci jídlo odkládat nebo vynechávat, tím si ale snižujeme hladinu energie.
- Jídlo nepoužívejte ani jako prostředek na snižování stresu: přepadne-li vás hlad ze stresu, vypijte šálek bylinného čaje nebo je-li to možné, vydejte se na svižnou procházku.
- Udělejte si z jídla rituál a radost: Nejezte ve stresu, oddělte zdroje stresu a jídlo. Nikdy neobědvejte za pracovním stolem nebo během jídla nevyřizujte emaily či placení účtů. Zpomalte a udělejte si na oběd, případně večeři dostatečný čas.
- Snižte příjem kofeinu: Ve stresu často máte pocit, že vám chybí energie a pro povzbuzení vypijete kávu. Mnoho kávy však často zapříčiní nekvalitní noční spánek. Pokud vám zvýšený příjem kofeinu brání v noci klidně spát, pak raději pijte kávu nebo čaj bez kofeinu.
Možnosti eliminace stresové reakce - strachu
Způsoby, jak se vypořádat se stresem, jsou mnohé. Ukazuje se, že jedním z nich je kontakt s přáteli. Lidé, kterým chybí citová opora, se mnohem častěji vyrovnávají se stresovými situacemi zvýšením příjmu jídla. Důležitých je osm hodin spánku denně, pokud spíte méně, pak i v takovém případě se hladina kortisolu může zvyšovat. Pravidelné cvičení nejenže zrychlí tep, ale zvýší i produkci chemických látek v mozku, které vyvolávají pocity klidu a pohody. Pomoci vám mohou i další aktivity, například jóga nebo masáže a meditace, které také umějí zastavit signály stresu, putující do mozku.
Hubnutí ze stresu
Někteří lidé na stres reagují zvýšeným příjmem potravy, jiní přesně opačně, a to sníženou konzumací potravy, která může být komplikována rozvojem poruch trávicí soustavy. Tito lidé jedí v průběhu pracovního dne velmi málo, nejsou schopni zkonzumovat žádné větší jídlo a potýkají se tak s opačným extrémem. Jsou hubení a dochází u nich k úbytku svalové hmoty.
Pro celkové zklidnění organismu a zlepšení metabolismu se doporučuje vitamín skupiny B. Pro celkové posílení výkonnosti, oddálení vyčerpání a zlepšení duševní soustředěnosti se doporučuje L-Carnitin Fitness, který obsahuje aminokyselinu taurin. Tato aminokyselina napomáhá zvyšování duševní koncentrace a u těch, kteří mají obtíže s hubenou postavou, pomáhá zachovat svalovou hmotu.
Pokud patříte k těm, u nichž stres chuť k jídlu snižuje, pak se pokuste jíst během dne menší porce jídla a jezte častěji.
Potraviny a stres – „antistresový jídelníček"
Vhodné potraviny
- Banány: Jsou vynikajícím zdrojem energie, obsahují sacharózu, ovocný a hroznový cukr, čímž se podílejí na rychlém zvýšení hladiny krevního cukru. Konzumace banánů ihned po tělesné zátěži, společně s mlékem či jogurtem má velmi blahodárné účinky na regeneraci organismu. Banány rovněž podporují a zlepšují schopnost organismu vstřebávat živiny. Rychle zaženou hlad a potlačují chuť na sladkosti. Při zažívacích obtížích jsou skvělou dietou, pomáhají napravovat potíže se zažíváním, žaludeční obtíže, narušenou sliznici v oblasti trávicího traktu, žaludeční vředy a průjem. Vláknina, kterou banány obsahují, je velice důležitá v ochraně střev proti rakovině, snižují také hladinu cholesterolu a stabilizují hladinu krevního cukru. Jsou optimální potravinou v době rekonvalescence, čistí organismus, jsou zdrojem vitamínů, minerálů a enzymů, které zpomalují proces stárnutí. Konzumace banánů také uklidňuje nervy a dobře se po nich usíná.
- Červená řepa: je zásobárnou přírodních látek prospěšných našemu tělu a též i bránících vzniku rakoviny. Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je také zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži.
- Brambory: obsahují draslík, který ovlivňuje schopnost organismu zvládat stresové situace.
- Ořechy a semena: jsou plné Omega 6 a Omega 3 mastných kyselin, které účinně a rychle pomohou snížit stres. Vhodné jsou vlašské ořechy, kešu oříšky, slunečnicová semena.
- Ovesné vločky: zvyšují produkci serotoninu, obsahují hořčík a draslík, napomáhají snižovat krevní tlak.
- Citrusové plody: obsahují vitamín C, který je účinným antioxidantem a posiluje imunitu.
- Ryby: jsou nejvýznamnějším zdrojem Omega 3 mastných kyselin, které zvyšují produkci serotoninu a vyživují mozek.
- Syrová zelenina: může pomoci i čistě mechanicky. Žvýkáním mrkve nebo celeru uvolníte sevřenou čelist a to pomůže odstranit napětí.
- Černý čaj: napomáhá rychlejšímu zotavení se ze stresové události. Snižuje hladinu kortisolu.
- Špenát: obsahuje dostatečné množství hořčíku. Tento prvek se také vyskytuje v sójových bobech a listové zelenině.
Diskuse k článku