Jarní očista těla – je lepší půst o vodě nebo štávový půst? A jak takový půst správně držet?
Hledáte řešení, jak se cítit svěže? Jedním z řešení je zařadit do svého životního stylu pravidelný půst. Na půst se ovšem nemusíme dívat jako na trápení, kdy jsme o hladu, ale dívejme se na něj spíše jako na očistu těla, která nám: obnoví imunitu, zlepší nám chuť, a hlavně po něm získáme energii. Půst nám pomůže pročistit tělo od všech nečistot a škodlivin. Vybrat si můžeme mezi „tvrdou“ variantou půstu, a to půst o vodě nebo šťávový půst. Která z těchto variant je efektivnější a jak půst držet, abychom si neublížili? Odpovíme v článku.
Co vám půst dá?
Půst vám může pomoct jak po fyzické stránce, tak i po té psychické. Budete mít víc energie a budete mít veselejší náladu. Půst také pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla, v nemocných a zanesených orgánech vyvolává autolýzu tuků, zvyšuje vyměšovací schopnost plic, jater, ledvin, kůže a sliznic.
Organismus během postních dní odpočívá, veškerou energii, kterou by za normálních okolností věnoval trávení, věnuje očistě a regeneraci, kdy spotřebovává to, co mu je nejméně třeba. Přečtěte si, jaké pro a proti půstu a také, jak držet půst.
Půst o vodě vs. šťávový půst
V prvé řadě bychom měli vědět, že šťávový půst v podstatě půst není, protože tělo stále dostává makro i mikronutrienty a část vlákniny, které v pravých džusech zůstávají, a tak stále podporujeme trávicí trakt. Pokud ale pijeme jen čistou vodu, která neobsahuje žádné minerály a vitamíny, trávicí trakt si skutečně odpočine.
Půst o vodě je tedy mnohem efektivnější, jelikož má organismus možnost veškerou energii, kterou nemusí používat ke trávení, využít na svou regeneraci. Na druhou stranu, půst o vodě znamená zátěž na psychiku a počítat musíme s tím, že bude náročnější.
Půst o vodě je intenzivnější
Pokud se rozhodneme držet půst o vodě, zaměřit bychom se měli na barvu moči a sledovat ji. Vodu bychom měli přidat, pokud je moč velmi tmavá, abychom podpořili funkci ledvin, které “filtrují” toxické látky, které se díky půstu vyplavují mnohem intenzivněji.
Půst o vodě byste ale neměli brát jako prostředek ke zhubnutí. Ke snižování hmotnosti se více hodí šťávový půst, ale ani ten není řešením.
Při půstu o vodě byste měli za den vypít alespoň 2-3 litry vody. Jestliže se u vás objeví silné detoxikační symptomy, tak zařaďte vody více. Mohou se objevit bolesti hlavy, chlad, nevolnost, bolesti kloubů, zad, svalů, vyrážky na kůži a malátnost. Je to však velmi individuální a cítit se chvíli špatně je při půstu normální.
Při šťávovém půstu dbejte na výběr šťáv
Šťávový půst není tak energeticky náročný a můžete ho držet za běžného dne při vašich obvyklých činnostech. V tomto případě je potřeba dbát na vhodnost džusů a na jejich množství. Například je dobré dát přednost zeleninovým džusům před ovocnými.
A kolik šťáv tak za den vypít? Dobré je držet se mezi 1-3 litry džusu za den, a to v intervalech 3 – 5 hodin v časech snídaně, obědu, večeře a svačinek. Džusy je také dobré ředit s vodou, nebo k tomu pít bylinkové čaje. Džusy pijte pomalu a vychutnávejte si je.
Jak dlouho se postit?
Půst můžete držet od jednoho týdne až po několik týdnů, záleží, kvůli čemu chcete půst držet. Pokud máte dlouhodobé onemocnění, je dobré ho držet i několik týdnů.
Pokud chcete jen očistit tělo a nemáte žádné vážné onemocnění, stačí půst držet 1 až 3 dny jednou za měsíc nebo jeden týden za půl roku. Důležité je v tomto naslouchat svému tělu a vybrat si tu variantu, která vám vyhovuje nejvíce.
Vyzkoušíte půst o vodě nebo šťávový půst?
Diskuse k článku
Martina
Pelynek 999