Dostatečný osobní prostor ve vztahu je nezbytný pro dlouhodobou harmonii a rovnováhu. Máte ho dost?
Málokdo se po dlouhodobém soužití zamýšlí nad tím, zda má svůj vlastní osobní prostor ve vztahu. Přitom je to jeden ze základních pilířů šťastného a dlouhodobého partnerského života. Moci se nadechnout, nebýt svazován, mít důvěru ale zároveň svobodu – to vše je nesmírně důležité, i když nadevše druhého milujete. Zjistěte společně s námi, jak poznat, že je potřeba učinit ve vašem vztahu jisté prospěšné změny.
I přesto, že je pravá láska v partnerství velmi opojná, povzbudivá či nabíjející, je zapotřebí si zachovat nějakou svou individualitu. Tím je tedy myšleno vytvoření jakéhosi osobního prostoru ve vztahu, kdy jednou za čas bude každý z vás aspoň chvíli sám nebo s někým jiným. Neustálé připoutání se může totiž velice brzy vést ke konfrontacím a pocitu „dusna“. Máte málo prostoru? Poradíme, jak si o něj říct.
Prostor ve vztahu a jeho důležitost
Zachování prostoru ve vztahu je zásadní pro kvalitní soužití, neboť umožňuje oběma partnerům udržet si vlastní zájmy a přátelství. Vztah bez jakési osobní svobody totiž může snadno vést k vyčerpání, pocitu stísnění a nárůstu napětí. Každý člověk potřebuje chvíle, kdy může být sám se svými myšlenkami, věnovat se svým koníčkům a odpočinout si od sdíleného života. Zde je tedy několik základních důvodů, proč pěstovat osobní prostor ve vztahu:
- Prostorem ve vztahu posílíte každý svou individualitu a přispějete také k lepší sebereflexi.
- Věnováním se vlastním koníčkům či přátelům přispějete k většímu „těšení se“ na partnera. A vztah můžete také obohatit novými vědomostmi, zkušenostmi nebo dovednostmi.
- Prostorem ve vztahu předejdete syndromu „závislosti“ na partnerovi.
- Prostorem ve vztahu podpoříte zdravější dialog o vzájemných potřebách a prioritách.
Jak poznáte, že potřebujete více prostoru ve vztahu?
Pokud s partnerem žijete delší dobu, můžete mít větší obtíže rozpoznat, že vám chybí prostor ve vztahu. Všímejte si však jistých nuancí, jako například častějších konfliktů, pocitu dusivého tlaku nebo úbytku zájmu o vlastní volnočasové aktivity. Nedostatek osobní svobody se může projevovat konkrétně následujícími způsoby:
- Cítíte se přehlcení nebo pod tlakem, i když jste s milovanou osobou.
- Ztrácíte zájem o své oblíbené aktivity a záliby.
- Jste nespokojení s vlastním životem mimo vztah.
- Častěji se hádáte kvůli „nedostatku času pro sebe“.
Nemáte dostatek prostoru ve vztahu? Řekněte si o něj!
Bez otevřené komunikace to v partnerství nefunguje tak, jak by mělo. Proto, pokud vás něco trápí, nebo toužíte cokoliv změnit, mluvte o tom! Tedy i o prostor ve vztahu si jednoduše řekněte. Při tom pak vyjádřete, proč je pro vás onen osobní prostor důležitý, a popište, jak si ho představujete. Pak už jen naslouchejte tomu, jak váš partner vnímá osobní svobodu a co pro něj znamená. Dále si společně stanovte pravidla pro volný čas mimo vztah, která budou vyhovovat oběma a pravidelně dotazem prověřujte vzájemně své potřeby, protože se mohou v čase měnit.
Získali jste konečně osobní prostor ve vztahu? Vytěžte s něj co nejvíc
Jakmile se dohodnete na větším osobním prostoru ve vztahu, vězte, že najednou nebudete vědět, co s ním. Pečlivě si tedy rozmyslete, jak chcete čas pro sebe trávit a plňte si svá dlouholetá přání. Zapište se třeba na kurz vaření, začněte se učit nový jazyk, travte více chvil s nejlepší kamarádkou nebo kamarádem, procházejte se v přírodě, vyrazte na prodloužený wellness víkend s rodičem, zajděte si na masáž, nechte se ostříhat, zkrátka dělejte cokoliv, co vás bude bavit a nabije vás novou energií do partnerství!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku