Konec přátelství může přijít i nečekaně. Jak poznat, že se vztah s vaším kamarádem nebo kamarádkou hroutí?
Konec přátelství je pro mnoho lidí zcela nemyslitelný. Takový nejlepší kamarád nebo kamarádka totiž bývá skoro jako člen rodiny a je tedy nezbytný pro zachování duševní pohody. Pokud i vy někoho takového máte, jistě o vztah s ním náležitě pečujete. Snaha ale musí být oboustranná, aby vše fungovalo, jak má být. Když se harmonie v přátelské rovině vychýlí, může dojít k odcizení či dokonce k trvalé ztrátě přítele. Jak poznat, že jste na pokraji odloučení?
Konec přátelství může nastat u jakýchkoliv dvou lidí - vyhnout se tak nemusí ani vám samotným. A mívá leckdy vícero důvodů nežli jeden. Není tedy neobvyklé, že i dlouholeté kamarádství může skončit kvůli náhlé neslučitelnosti životních ideálů, odcizení, neporozumění nebo dokonce křivdě. Občas je cesty zpět, někdy bývá ale lepší nechat to být a jít dál. Vždy záleží na konkrétní situaci a důvodech ztroskotání takového vztahu.
9 jasných známek toho, že zřejmě prožíváte konec přátelství
- Ignorování SMS a jiných zpráv na sociálních sítích: pokud vám vaše kamarádka nebo kamarád píše něco důležitého, nebo se jen ptá na to, jak se máte a vy to přehlížíte, je něco špatně (a stejně tak na druhou stranu). Ostatně, nucená konverzace dobrému přátelství vůbec nepřidá. Zamyslete se nad tím, proč už nechcete reagovat a zvažte setrvání v kamarádském vztahu.
- Absence stesku při delším odloučení: přistihli jste se při tom, že se vám skutečně po kamarádce nebo kamarádovi nestýská, když se déle nevidíte a ani se vlastně o kontakt nesnažíte? Pak jste se možná jednou pro vždy odcizili.
- Toxický společný čas: scházíte se jako obvykle, ale najednou vašemu přátelskému posezení něco chybí? Nudíte se, nebo se dokonce cítíte otrávení a vyčerpaní po srazu s kamarádem či kamarádkou? Pak je možná čas jít jinou cestou.
- Konverzace na bodu mrazu: i přesto, že se s kamarádem či kamarádkou sejdete, máte pocit, že se vaše témata ke konverzaci stále opakují a nikam neposouvají? Možná jste ustrnuli ve svém přátelství a už si vzájemně nic nepřinášíte.
- Vymlouvání se ze setkání: snažíte-li se vy nebo váš kamarád marně o to, abyste se viděli, možná je na čase říct otevřeně, zda má smysl v přátelství pokračovat. Udržení aspoň občasného kontaktu je totiž nezbytné pro zachování dobrého kamarádského vztahu.
- Neochota sdílet informace o osobním životě: říkali jste si s kamarádem nebo kamarádkou dříve všechno, ať šlo o veselé nebo i těžší chvíle a náhle se držíte zpátky? Pak jste možná přestali důvěřovat, nebo vaše city k druhému člověku zkrátka vyhasly. Ztráta důvěry je ošemetná záležitost, kterou je mnohdy těžké zvrátit. Vždy záleží na důvodech vedoucích k její ztrátě.
- Rozcházející se zájmy: někdy se vlivem životních okolností stává, že změníme priority – zvlášť když jde o přelomové okamžiky, jako je například pořízení rodiny. Bezdětný kamarád nebo naopak ten s dítětem se tedy může náhle velmi odcizit od toho, kdo to má jinak a je z toho ve výsledku konec přátelství.
- Pomluvy: opravdové přátelství by mělo být postavené nejen na důvěře, ale i na vzájemné podpoře. To znamená, že budete vždy stát za svým kamarádem nebo kamarádkou a nebudete se účastnit pomluv. Samozřejmě můžete mít nějaký názor, ten by ale měl slyšet jen dotyčný přítel, nikoliv třetí osoba. Tohle je fér chování.
- Porušení nastavených hranic: kamarádství je o pocitu sounáležitosti, společných radostných okamžicích, podpoře v krušných časech, o upřímnosti a také o vzájemném respektu. A právě s respektem jsou spojená ona nepsaná pravidla, kterými by se měli řídit oba v přátelském vztahu. Můžeme jimi myslet třeba zachování zdrženlivosti v emočních projevech (týká se intimností) nebo ctění rodinné pohody toho druhého – tedy nemísení se do partnerství kamaráda/kamarádky ba dokonce zákaz svádění partnera druhého.
Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?
Konec přátelství je těžkým životním okamžikem, který však vyžaduje chladnou hlavu. Dopřejte si čas na přemýšlení a smutek
Ať už prožíváte konec přátelství z jakéhokoliv důvodu, vždy byste se měli vyvarovat impulzivním projevům s tím souvisejícím, jako je například blokování na sociálních sítích, vymazání telefonního čísla, záměrné vyhýbání se kontaktu, neodpovídání na zprávy a podobně. Takové „pálení mostů“ mívá často špatné výsledky a hrubé následky. Vždy je lepší si vše vysvětlit a dohodnout se na tom, že každý nyní půjdete svou vlastní cestou. Takováto diskuze by měla určitě probíhat v poklidu, bez zbytečně vyhrocených emocí, které ještě mohou ublížit. Vzpomeňte si na pěkné společné chvíle a mějte i v trpkém závěru dostatek respektu k druhému člověku. A nezapomeňte si dopřát dostatek času na truchlení – to totiž k takovému konci přátelství také patří. Věřte, že čas tuto bolest omele a vy se zase budete moct zhluboka nadechnout.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku