Olivový olej není jedinou zdravou variantou pro úpravu jídel

Olivový olej není jedinou zdravou variantou pro úpravu jídel

OLIVOVÝ OLEJ

Olivový olej je olej získaný z plodů olivovníku = oliv lisováním, či jinými mechanickými postupy. Tento druh oleje je možné používat při přípravě jídel, v kosmetice i farmaceutickém průmyslu. Bývá tradiční součástí středomořské kuchyně. Téměř polovina světové produkce olivového oleje pochází z jihu Evropy, konkrétně ze Španělska. Olivový olej se ve Španělsku vyrábí hlavně v oblasti Andalusie. Dalšími zeměmi, které se zabývají produkcí olivového oleje, jsou Itálie, Řecko, Sýrie, Portugalsko a Brazílie.

Druhy (nejen) olivového oleje

Obecně se olivové oleje (ale i další druhy olejů) dělí na panenské, rafinované a směsi obou skupin.

  • Panenské oleje jsou lisované z celých plodů za studena, tj. do 50°C. Dále se dělí na tzv. extra panenský (Extra virgin) s volnou kyselostí, získaný přímo z plodů olivovníku, nejvyšší kvalitu mají oleje lisované z oliv bez pecek. Panenský olej virgin je olej získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity mechanické postupy. Obyčejný panenský olej je olivový olej s volnou kyselostí méně než 3,3 g na 100g včetně.
  • Rafinované oleje jsou lisovány za vysokých teplot a tlaků, produkt bývá následně chemicky upraven. Rafinovaný olej je olivový olej získaný rafinováním panenského olivového oleje a rafinovaný olej s pokrutin je olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin.
  • Směsi mohou být buď olivový olej, získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje, olej z pokrutin vzniká smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje.

Olivový olejÚčinky olivového oleje na zdraví

Olivový olej má blahodárné účinky pro náš organismus, a to nejen zvenku, ale i zevnitř. Olivový olej je nazýván jednou z pěti nejprospěšnějších surovin na světě. Tento olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny a přírodní antioxidanty, které chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů a zpomalují proces stárnutí. K dalším jeho přínosným účinkům patří preventivní působení proti rakovině, podpora metabolismu cukrů a tuků, možnost ošetření popraskané kůže a jizev. Bývá také součástí redukčních diet, snižuje totiž hladinu cholesterolu v krvi a tím napomáhá hubnutí.

 

Staří Římané měli pětistupňovou stupnici kvality olivového oleje:

Oleum ex albis ulivis lisovaný ze zelených oliv 
Oleum viride  lisovaný z oliv ze sklizně ve stádiu před úplnou zralostí 
Oleum maturum  lisovaný ze zralých oliv 
Oleum caducum  lisovaný z oliv spadlých na zem 
Oleum ciborium  lisovaný z téměř sušených oliv, které sloužily k výživě otroků 

 

PALMOVÝ OLEJ

Palmový olej je vyráběn z plodů palmy olejné. Dle nejnovějších poznatků, tak jakožto čerstvá potravina, přináší mnohé zdravotní výhody, jako je snížení krevního tlaku a snížení rizika arteriální trombózy. Bohužel, většina z běžně používaných forem palmového oleje, se k nám dostává ve formě oxidované. 

Účinky palmového oleje na zdraví

V současné době se objevuje se stále více názorů, že palmový olej není nutričně ideální. Zatímco ve své nejpřirozenější podobě má palmový olej výživnou hodnotu, různými úpravami se stává olejem s vysokým obsahem nasycených tuků a nízkým obsahem polynenasycených tuků. To znamená, že olej s takovýmito obsahy by naopak mohl podporovat vznik srdečních chorob. Palmový olej je v poslední době rovněž velmi diskutovaným tématem v souvislosti s ekologickými katastrofami a etickým rozměrem spotřebitelského chování.

KOKOSOVÝ OLEJ

Kokosový olej se získává z nadrcené bílé dužiny kokosových ořechů. Kokosové ořechy se ručně sbírají a suší pod horkým sluncem tropických ostrovů. Má specifickou, nezaměnitelnou vůni, která evokuje exotiku. Panenský kokosový olej se vyrábí lisováním za studena, díky čemuž si zachovává maximální obsah cenných látek v kokosových plodech obsažených. Exotický nádech dodává díky své chuti a vůni i pokrmům na něm připravovaným.

Účinky kokosového oleje na zdraví

Kokosový olej neobsahuje cholesterol, a tak je také skvělou součástí redukčních diet. Snadno se vstřebává, neusazuje se v těle a spaluje se až na glukózu, která je rychlým zdrojem energie pro tělo. Spalování kokosového oleje probíhá postupně, což dodává lidskému organismu energii a zažene pocity hladu až na několik hodin. Dokáže i snížit chuť na sladkosti.

Má pozitivní účinky na zdraví – upravuje kolísání hladiny krevního cukru a pomáhá předcházet obtížím se štítnou žlázou. Kokosový olej je vhodný k přímé konzumaci a je možné jej užívat jak ve studené, tak v teplé kuchyni k vaření, pečení i smažení. Pokrmům dodává netradiční chuťový nádech, je možné jím dochutit i lehké sladké deserty. Ve srovnání s ostatními tuky má nižší energetickou hodnotu. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, kaprylovou, kaprynovou a myristovou. Všechny tyto kyseliny působí jako přírodní antibiotika. Má schopnost ničit bakterie, viry, plísně, kvasinky a další patogenní organismy.

Coconut-Oil

Kokosový olej se užívá již tisíce let v tradiční čínské medicíně, indické ajurvédě a dalších medicínách po celém světě. I v dnešní moderní medicíně však najde své uplatnění a domácí péči o zdraví. Je to skvělé přírodní antibiotikum, pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu, je prevencí civilizačních chorob a cukrovky, omezuje chronické záněty v těle, stimuluje metabolismus a podporuje spalování tuků, čímž napomáhá hubnutí. Dalším jeho skvělým účinkem, který možná není až tak znám je působení proti kazivosti zubů. V péči o pokožku působí regeneračně a ochranně, jeho vůně navíc navozuje pocity uvolnění, klidu a relaxace. Najde tedy uplatnění nejen při péči o pokožku obličeje a těla, ale je skvělý i k regeneračním masážím.

LNĚNÝ OLEJ

Len, ze kterého se lněný olej vyrábí, má vysoký obsah esenciálních kyselin, například Omega 3, Omega 6 a další cenné látky. Komplex látek, obsažených v oleji pomáhá udržovat vitalitu a energii, posiluje obranyschopnost organismu a působí příznivě na nervový systém člověka, kardiovaskulární i pohybový systém a podporuje i zažívání. Lněný olej má specifickou, lehce ořechovou chuť. Je možné jej užívat samostatně nebo přidávat do pokrmů. Kombinovat ho můžete například s jogurtem nebo tvarohem. Rozhodně však není možné jej tepelně upravovat.

Lněný olej mívá tendenci na vzduchu rychle oxidovat, proto je nutné ho uchovávat v ledničce, tmavém prostředí a průběžně kontrolovat jeho stav.

Účinky lněného oleje na zdraví

Lněný olej lze užívat vnitřně, ale je možné využívat jeho příznivých účinků k vnějšímu užití. Při vnitřním užití se doporučuje dávkování jedna až dvě kávové lžičky lněného oleje denně. Je skvělou prevencí před civilizačními nemocemi a snižuje hladinu cholesterolu. Jeho pozitivní působení na srdce a cévy je rovněž nezanedbatelné. Pomáhá předcházet ateroskleróze a infarktu. Pomáhá nejen při zácpě a chorobách žaludku, avšak je i prevencí rakoviny tlustého střeva a prsu. Celkově lněný olej pomáhá posilovat imunitu. Má antivirový a protiplísňový účinek, působí protizánětlivě. Prospívá mnoha systémům lidského těla, napomáhá čištění jater a ledvin. Příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, podporuje střevní mikroflóru, snižuje menstruační bolesti a celkově problémy při menstruaci. Zmírňuje depresivní stavy a další psychické potíže.

Lněný olej má rovněž regenerační účinky na pokožku. Zvláčňuje a zjemňuje i velmi suchou kůži. Regeneruje kůži po ozařování, je možné jím pečovat o pokožku postiženou ekzémy a lupénkou, při aplikaci na vlasy pomáhá bojovat s lupy. Lněný olej se užívá i jako tělový masážní olej, který dokáže pokožce předat mnoho prospěšných látek.

Fotolia_37749494_XS 

KONOPNÝ OLEJ

Panenský konopný olej neobsahuje žádné psychoaktivní látky a lisuje se za studena ze semen konopí setého, bývá tmavší barvy. Má příjemnou oříškovou chuť a působí zejména jako antibiotikum, jeho účinky jsou však velmi všestranné. Rafinovaný konopný olej je bezbarvý a čirý, se slabou vůní i chutí. Rafinovaný olej se užívá hlavně k výrobě výrobků pro péči o tělo. Jako potravina se konopný olej užíval již ve starověké Číně. V tradičním lidovém léčitelství se předepisuje na léčbu spálenin, ekzémů a dalších postižení kůže.

Účinky konopného oleje na zdraví

Konopný olej posiluje imunitu člověka, chrání tělo před záněty, má  významné protirakovinné účinky a podporuje srdeční činnost člověka. Podporuje správnou funkci střev a působí proti zácpě. Vnější použití na kůži řeší různé kožní obtíže, například opary, plísně, ekzémy, popraskanou kůži, spáleniny a další. Olej se musí ukládat do tmy a chránit před světlem.  Není vhodný na smažení a vaření při vysokých teplotách.

PUPALKOVÝ OLEJ

Pupalkový olej je pro svůj vysoký obsah biologicky aktivních látek velkým přínosem pro lidské zdraví. Získává se lisováním zralých semen pupalky dvouleté. Pupalce se někdy říká ženská pilulka, pro své pozitivní účinky na ženský organismus, klasické ženské obtíže a porodní funkce. Olej z pupalky dvouleté se užívá především jako doplněk výživy, neboť obsahuje látky, které se v naší běžné stravě vyskytují jen v zanedbatelném množství.

Účinky pupalkového oleje na zdraví

Pupalkový olej je vhodný zejména pro ženy. Snižuje menstruační bolesti a upravuje ženské obtíže. Příznivě ovlivňuje také sexualitu žen a porodní funkce. Podporuje prokrvení končetin, čímž omezuje tvorbu křečových žil. Zlepšuje kvalitu pleti, vlasů i nehtů. Snižuje riziko infarktu, mrtvice i angíny pectoris. Doporučuje se při roztroušené skleróze, schizofrenii a Parkinsonově chorobě. Ovlivňuje pozitivně funkci jater, působí protizánětlivě, zejména při kloubních obtížích. Pupalkový olej se užívá jako doplněk stravy do neochucených jogurtů, tvarohů, salátů a podobně, nikdy se nezahřívá.

DALŠÍ DRUHY OLEJŮ

  • Dýňový olej

Jako jediný z olejů má dýňový olej vyšší obsah zinku. U mužů je jejich užívání oblíbené k zlepšení léčby prostaty a zlepšení sexuálních schopností. U žen pomáhá překonávat únavový syndrom.

  • Mandlový olej

Mandlový olej je vynikající na trávicí systém člověka, působí při špatné funkci žlučníku, regeneruje jaterní buňky a při onemocnění střev zlepšuje stav. Jakožto masážní olej působí pozitivně při svalových křečích a problémech s klouby.

  • Arganový olej

Arganový olej se získává lisováním jader stromu Argánie trnité /Argania spinosa/, který roste v jihozápadních částech Maroka. Dělí se na kosmetický a potravinový arganový olej. Při vnitřním užívání má řadu přínosných účinků na organismus. Za všechny je to snižování rizika rakoviny, antioxidační účinky, ochrana před chorobami srdce a cév, posilování nervového a lymfatického systému, napomáhání odbourávání tukových zásob, zpomaluje stárnutí. Pro kosmetické účely se používá k vyhlazování vrásek, zvláčňování pokožky, posiluje vlasy i nehty.

  • Kukuřičný olej

Kukuřičný olej má světle žlutou barvu, lisuje se většinou za studena, ale možná je i jeho rafinace. Obsahuje hořčík, vápník, zinek, mangan, železo a lutein. Je vhodný i pro lidi s bezlepkovou dietou, posiluje imunitu člověka a působí mírně projímavě.   



Diskuse k článku

  • Martin Bartoň

    18:30 1. 5. 2018 0
    Zdravím ve spolek, mám rád léčivé oleje, zajímám se o jejich účinky na zdraví a tak jsem si dovolil o těch nejvýznamnějších z nich sepsat obsáhlejší článek. Třeba bude někomu z vás k užitku. Zájemci ho najdou tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0006.html
  • Yanka

    13:09 21. 2. 2016 0
    Palmový olej skutečně není zabiják...pravdou však je, že stojí za ekologickou katastrofou, která se odehrává v Indonésii, jež je největším světovým producentem oleje z palem.To je ovšem věc zcela dramaticky jiná, než skutečné účinky palmového oleje...
  • Yeti

    13:25 11. 9. 2014 0
    Palmovy olej je v pohode, vsechno ma sve pro i proti. "Vykriky do tmy" bez vzdelani a skutecne znalosti v oboru jsou smesne.
  • Karfi

    23:20 10. 9. 2014 0
    Účinky palmového oleje na zdraví

    Tento olej má nejvyšší obsah přírodního vitamínu E, také antioxidantů, betakarotenu, koenzymu Q 10 a vitamínů D a K. Mezi jeho výhody patří právě již výše zmíněná vysoká tepelná stabilita a doba uskladnění je až 24 měsíců. Má pozitivní vliv na zvyšování HDL – dobrého cholesterolu, a snižuje LDL – špatný cholesterol v organismu člověka. Palmový olej na sebe neváže negativní pachy, je lehce stravitelný a podporuje zdravý metabolismus organismu. K dalším jeho pozitivním vlivům na lidský organismus se počítá i to, že pomáhá odvracet kornatění tepen a předchází zvyšování vysokého krevního tlaku. Svými antioxidačními vlastnostmi a přítomností betakarotenu působí antioxidačně proti rakovině kůže a celkově protirakovinně. Brání růstu nádorových buněk. Palmový olej je zdravý, poměrně levný, dostupný a technicky vhodný pro využití pro většinu potravinářských výrobků.

    Kde jste proboha vzali takovýhle nesmysl? Palmový olej je zabiják a o zdraví se opravdu mluvit nedá.
  • Anna

    11:13 7. 1. 2014 0
    Nechápu, proč je všude opomíjen kukuřičný olej. Je přece výborný!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!