Pokud požadujete chuťový zážitek i od bezkofeinové kávy, budete si muset připlatit za kvalitu.

Bezkofeinová káva má mnoho zdravotních přínosů. Víte, jak se vyrábí?

Bezkofeinová káva může vyvolávat pochybnosti zejména mezi milovníky klasické kávy. Když už totiž espresso, latté či cappuccino pijí, je to právě kvůli obsahu kofeinu a jeho schopnosti organismus vzpružit. Krom toho si mnoho „kávomilců“ potrpí na plnou chuť kvalitní kávy, což nemusí některé bezkofeinové druhy vždy splňovat. My vás však přesvědčíme o tom, že i tento produkt má smysl pít – poskytuje totiž mnoho benefitů pro zdraví a může chutnat skvěle. Stačí preferovat kvalitu před kvantitou.

Abyste se zasvětili do tématiky bezkofeinové kávy co nejlépe, pojďte s námi prozkoumat její kompletní příběh a zjistěte, jak se vlastně vyrábí. A nakonec objevte výhody jejího pravidelného popíjení, kterých je skutečně nespočet. Kávu bez kofeinu si například můžete dopřát i víckrát za den bez toho, aniž byste měli pocit, že vám vyskočí srdce z těla.  

Co je to bezkofeinová káva?

Když se řekne „bezkofeinová káva“, může se vám prvně vybavit třeba čekanková káva, špaldová káva a podobně. My zde ale hovoříme o skutečné kávě, která se vyrábí z kávových zrn. Tato zrna však musí projít fází dekofeinizace, aby se následně docílilo kávy bez kofeinu (z kávových zrn je odstraněno 99,9 % kofeinu – v případě evropského producenta a 97 % v případě amerického producenta). Název „bezkofeinový“ ovšem může být poněkud zavádějící, protože v kávových zrnech stále zůstává nějaké to procento kofeinu. Dle evropské zákonné normy může obsahovat takováto káva maximálně 0,1 % kofeinu – pro srovnání: klasická káva typu arabica má cca 1,4 % kofeinu a robusta cca 2,3 % kofeinu.

Čtěte také:

5x náhražka kávy, která vás povzbudí lépe, než samotná káva

Bezkofeinová versus klasická káva: Obsah kofeinu v šálku

  • V případě, že si dopřejete bezkofeinovou instantní kávu v objemu cca 240 ml, dodáte do těla cca 1 až 5 mg kofeinu. Hrnek klasické kávy pak obsahuje 60 až 85 mg kofeinu.
  • Espresso z bezkofeinové kávy o objemu 30 ml obsahuje 0 až 3 mg kofeinu, kdežto to z klasické kávy cca 60 až 80 mg kofeinu.

Pro koho je bezkofeinová káva vhodná

Všeobecně je známé, že kofein má na lidský organismus povzbuzující účinky. Když ale konzumaci nápojů s kofeinem přeženete, můžete se potýkat s nepříjemnými fyzickými projevy, jako jsou bušení srdce, dehydratace, vysoký krevní tlak, časté močení, bolesti hlavy a také s neklidem, úzkostí, nespavostí či nervozitou. Vždy ale záleží na tom, jak příjem kofeinu vaše tělo toleruje – existují totiž i citlivější lidé, co reagují již po jednom šálku kávy a pak ti, co jsou schopni vypít i více šálků kávy za den a nic jim není. Patříte-li mezi ty citlivější na kofein, anebo se léčíte s nějakým chronickým srdečním onemocněním, může být pro vás bezkofeinová káva vhodnější. Podívejte se tedy, v jakých konkrétních případech je káva bez kofeinu žádoucí:

  • při citlivosti na kofein (projevuje se úzkostí, nervozitou, zvýšenou tepovou frekvencí, nevolností)
  • v těhotenství nebo při kojení
  • při nespavosti
  • při hypertenzi (vysoký krevní tlak v anamnéze)
  • při kardiologických potížích
  • při úzkostných stavech anebo depresích
  • při trávicích problémech
  • při riziku vzniku osteoporózy
  • v seniorském věku

I bezkofeinová káva může chutnat skvěle.

Jak se bezkofeinová káva vyrábí

Proces dekofeinizace neboli odstraňování kofeinu z kávových zrn se provádí různými způsoby. Představme si tedy všechny tři známé:

Švýcarský vodní proces 

Švýcarský vodní proces je ze sta procent nechemickou metodou výroby bezkofeinové kávy, která byla zavedena ve Švýcarsku během 30. let 20. století a později zdokonalována v Britské Kolumbii a Kanadě. K celému procesu dekofeinizace je zapotřebí jen voda, dostatečná teplota a čas, tedy se řadí mezi nejekologičtější a nešetrnější ze všech. Vše začíná namočením ještě zelených kávových zrn do horké vody, v níž se kofein rozpustí. Tato voda je pak hnána přes uhlíkový filtr, který zachytí molekuly kofeinu, avšak zachová ostatní sloučeniny (jako například aromatické látky nebo oleje). Bezkofeinová tekutina (známá též jako „extrakt ze zelené kávy“) je následně navrácena k namáčení nových zelených zrn kávy, z nichž je kofein odstraněn pomocí osmózy – ovšem při zachování chuti.

Metoda přímého rozpouštědla

Tato metoda výroby bezkofeinové kávy ve světě převládá, neboť je účinná a rychlá. Používají se k ní rozpouštědla jako methylenchlorid nebo ethylacetát, která jsou schopna kofein z kávových zrn odstranit. Celý proces začíná napařením kávových zrn, aby se otevřely jejich póry. Poté se aplikuje jedno ze zmíněných rozpouštědel a provede dekofeinizace. Nakonec jsou zrna kávy bez kofeinu pečlivě opláchnuta od rozpouštědla (prostřednictvím napařování) a vakuově sušena. Než pak káva putuje na trh, probíhá přísné testování její kvality – monitorují se především zbytky rozpouštědla v zrnech, které musí být odstraněné v rámci norem.

Superkritická extrakce prostřednictvím CO²

Tento způsob odstranění kofeinu z kávových zrn je, dá se říct, inovativní a moderní. Používá se k němu oxid uhličitý v superkritickém stavu, tedy CO² v tekutém stavu za vysokého tlaku a teploty. Metoda je účinná a šetrná, tudíž si výsledná bezkofeinová káva zachovává svou přirozenou chuť i vůni. Celý proces začíná tím, že se kávová zrna nejprve namočí do vody, aby se zvýšila jejich poréznost a schopnost absorpce oxidu uhličitého. Poté jsou tato zrna přenesena do extrakční nádoby, kde na ně působí oxid uhličitý za superkritických podmínek (je natlakovaný na více než 73 atmosfér). Následně CO² na sebe naváže molekuly kofeinu a je separován do samostatném komory, kde se snížením tlaku vrátí do plynného stavu. Nakonec je oxid uhličitý recyklován, aby mohl být použít k procesu dekofeinizace znovu.

Benefity bezkofeinové kávy

Ať už vás nadchly jednotlivé procesy výroby bezkofeinové kávy či nikoliv, jistě vás budou zajímat přínosy konzumace tohoto druhu kávy:

  • Popíjením bezkofeinové kávy snížíte oxidační stres a záněty v těle (díky obsahu antioxidantů polyfenolů).
  • Vypitím dvou nebo více šálků bezkofeinové kávy denně můžete přispět k prevenci rozvoje rakoviny tlustého střeva a konečníku.
  • Popíjením kávy bez kofeinu můžete snížit riziko vzniku metabolického syndromu, který se pojí s vysokým krevním tlakem, abdominální (břišní) obezitou a zvýšenou hladinou cukru v krvi.
  • S bezkofeinovou kávou můžete také bojovat proti vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je například demence nebo Alzheimerova choroba.

Rada na závěr: Abyste si naplno užili i šálek bezkofeinové kávy, vybírejte na trhu pouze kvalitní výrobky (kávová zrna plné chuti a intenzivní vůně) – ideální je spíše Arabika. I v tomto ohledu pak platí, že vyšší investice se vám vrátí v podobě spotřebitelské spokojenosti.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 27. 09. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 09. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 09. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 09. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 01. 10. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 02. 10. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, dnes je novoluní. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Novoluní je vhodné pro dietu nebo…
více o tomto dni
ČTVRTEK 03. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vitráže - výtvarně pojaté skleněné mozaiky známé především z kostelů

Dobrý den,
myslíte že je dobrý vitrážista i ten, kdo dělá vitráže moderní? O něčem takovém domů přemýšlím. Ne...

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

Vodní nádrž DŽBÁN -Praha ZRUŠENO -žel to šlo vše do kopru neinvestovali-spustlé bez přístupu!!!

Detox těla nastartuje organismus i jeho psychiku. Nevěříte?

Téma detoxikace je opravdu inspirativní. Ráda bych věděla, jak pročištění těla může ovlivnit i naši psychickou...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

MS pomůcky

Ahoj, já osobně mám dobré zkušenosti s menstruačními kalhotkami. Kupuju je od značky Be...

Darování vajíček

No, tak to je přesně to, co jsem potřebovala vědět :) Info a zkušenosti od někoho, kdo u...

Umělé oplodnění

Já si to právě říkám, že pro klid bych si na konzultaci zašla. To čekání, snažení ...
Zobrazit všechna témata

Trápí vás pigmentové skvrny? Poradíme, jak se s nimi vypořádat

Zjednodušeně řečeno, je pigmentová skvrna oblast kůže jinak barevně zbarvená než zbytek pokožky. Je to dáno odlišnou koncentrací pigmentu v daném místě. Pigmentové skvrny se mohou objevit kdykoliv během života,...

Interiér ve stylu wabi-sabi váš domov provzdušní a dodá mu nový dech

V moderním uspěchaném světě nutně potřebuje místo, kde dokážeme zcela vypnout a pořádně si odpočineme. Ideálně by to tak mělo samozřejmě vypadat u nás doma. Možná vás proto zaujme netradiční japonský interiérov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Biotin výrazně podpoří růst vlasů a urychlí i metabolismus

Jestli vás trápí suché vlasy, lámavé nehty a šupinkovitá pokožka, možná vám v lékárně doporučili právě biotin. Ale co to vlastně je? Jedná se o jeden z vitamínů skupiny B, případně jej můžete najít i pod označe...

Opravdový přátelství je požehnání

Pokud jste aspoň trošičku sociální typ, tak asi máte nějaký nej kamarády, byť by se dali spočítat na prstech jedný ruky. Někdo však má rádoby přátel plnej "fejsbůk", přitom se skutečnym přátelstvím to nemá cokoliv společnýho v mnoha případech. Dřív jsem považovala za kamarády všechny lidi, s kterými jsem se párkrát viděla a sdílela s nimi nějakej čas. Pak jsem ale pochopila, že všechno je jinak...