Cibulačka v osmi skvělých receptech: Vyzkoušíte staročeskou nebo tradiční francouzskou?
Cibulačka má sice svůj původ ve Francii, avšak lidé z celého světa si recept na tuto výtečnou polévku přizpůsobili svým chutím. Pokud jste ještě tento pokrm nevařili, určitě mu dejte šanci! Tato polévková klasika zahřeje, skvěle zasytí celou rodinu a bude lahodit i těm největším mlsounům!
Připravili jsme pro vás 8 receptů na cibulačku, mezi nimiž najdete nejen variace od českých hospodyněk, ale i ty zahraniční, jako například z Německa, Maďarska, Švýcarska nebo Itálie. Nechte se unést vůněmi bylinek i koření a připravte si dokonalý oběd či večeři!
Cibulačka 8x jinak: STAROČESKÁ CIBULAČKA
Říká se, že v jednoduchosti je krása a v tomto případě i chuť. Pokud nemáte rádi zdlouhavé a složité vaření, je staročeská cibulačka pro vás jako dělaná! K jejímu zhotovení vám postačí sedm běžných a levných surovin – ve výsledku však vykouzlíte delikátní pokrm pro celou rodinu.
Bramborová polévka na staročeský způsob i v moderním pojetí: Inspirujte se těmito skvělými recepty!
Potřebné ingredience na staročeskou cibulačku
- žlutá cibule: ½ kg
- hovězí vývar: ½ l
- vepřové sádlo: 2 polévkové lžíce
- krystalový cukr: 1 kávová lžička
- hladká mouka: 1 polévková lžíce
- čerstvá nasekaná majoránka (může být i sušená): 1 polévková lžíce
- sůl dle chuti
RECEPT NA STAROČESKOU CIBULAČKU
Nejprve si oloupejte cibuli a poté ji pokrájejte na tenké plátky. Následně si k ruce vezměte středně velký hrnec a v něm zahřejte vepřové sádlo. Na něm pak restujte pozvolna cibuli – dokud nezměkne a nezíská karamelové zabarvení, což vám bude trvat přibližně čtvrt hodiny. Dále posypte cibulku lžící hladké mouky, promíchejte vařečkou a vařte asi minutu. Dále také ochuťte cukrem, majoránkou a přelijte asi 250 ml hovězího vývaru. Jakmile polévka začne houstnout, dolijte zbývající vývar. Nyní máte staročeskou cibulačku hotovou, tedy podávejte ji horkou třeba se strouhaným sýrem a opečeným chlebem. Dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: FRANCOUZSKÁ CIBULAČKA
Tato francouzská polévková klasika v podobě cibulačky vykouzlí úsměv na tváři kdejakému gurmánovi. Při vaření provoní celý váš byt a také skvěle v sychravých dnech zahřeje. Přípravu snadno zvládne i začátečník, proto se pusťte do kulinářského tvoření.
Potřebné ingredience na francouzskou cibulačku
- velké červené nebo žluté cibule: 6 ks
- 4 lžíce extra panenského olivového oleje
- 2 lžíce másla
- sůl dle chuti
- česnekové stroužky (prolisované): 2 ks
- hovězí vývar (nebo kuřecí): 8 šálků
- suchý vermut nebo suché bílé víno: ½ šálku
- bobkové listy: 2 ks
- čerstvý tymián/lístky: 1 lžíce (nebo ½ lžičky sušeného)
- čerstvě namletý černý pepř: ½ lžičky
- brandy: 2 lžíce (volitelně)
- francouzská bageta: 8 plátků
- strouhaný švýcarský sýr Gruyere: 1 a ½ šálku
- trochu strouhaného parmezánu
Poznámka: 1 šálek = cca 240 ml (nebo gramů)
RECEPT NA FRANCOUZSKOU CIBULAČKU
Nejprve si oloupejte cibule a nakrájejte je na tenčí plátky. Poté si k ruce vezměte velký hrnec a v něm rozehřejte tři lžíce olivového oleje. Po chvíli na tuk vsypte cibulku a za průběžného míchání restujte asi 15 až 20 minut. Až tato doba uplyne, vlijte k cibuli poslední lžíci olivového oleje, přidejte také máslo a pokračujte v restování asi 20 až 40 minut, dokud cibule nezačne hnědnout. Při závěrečné fázi karamelizace ještě posypte cibulku cukrem, vsypte i sůl (asi lžičku nebo dle chuti), promíchejte a pokračujte v restování dalších 15 minut. Nakonec přidejte česnek a nechte jeho chuť propojit s cibulí asi minutu. Do správné francouzské cibulačky také patří vermut nebo suché bílé víno – tedy nyní jej k surovinám v hrnci přilijte a dobře opět zamíchejte. Také přidejte vývar, bobkové listy, tymián a vařte pod poklicí asi půl hodiny.
Na závěr cibulačku dochuťte dle potřeby solí, přidejte černý mletý pepř a případně i brandy, pokud budete chtít. Před podáváním vyjměte bobkové listy. Servírovat lze polévku s bagetkami, které potřete olivovým olejem, posypete švýcarským sýrem i parmezánem a necháte rozpéct v rozehřáté troubě asi 5 minut. Pečivo se pak pokládá přímo na vrch horké cibulačky a dle preferencí zasype zbylým sýrem. Dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: KRÉMOVÁ CIBULAČKA SE SMETANOU
Pokud máte raději krémovější variace polévek, budete z této cibulačky se smetanou nadšení. Vhodná je i pro odrostlejší děti, neboť neobsahuje víno či jiný alkohol. Naopak v sobě nese chutě velmi zdravých ingrediencí, jako např. řapíkatého celeru, které si zamiluje celá rodina.
Potřebné ingredience na krémovou cibulačku se smetanou
- 1/3 šálku másla
- cca 450 až 455 gramů sladké cibule nakrájené na tenké plátky
- 3 stonky řapíkatého celeru (nakrájeného najemno)
- 1/3 šálku hladké mouky
- ¼ lžičky sušeného tymiánu
- 3 šálky kuřecího vývaru
- ¾ šálku husté sladké smetany (vysokoprocentní)
- sůl a mletý pepř dle chuti
Poznámka: 1 šálek = cca 240 ml (nebo gramů)
RECEPT NA KRÉMOVOU CIBULAČKU SE SMETANOU
K ruce si vezměte středně velký hrnec a v něm rozehřejte máslo. Poté na něm restujte nakrájenou cibuli spolu s očištěným a pokrájeným řapíkatým celerem, než obě suroviny změknou. To bude trvat asi 5 až 7 minut. Dále vmíchejte hladkou mouku, tymián a pokračujte v restování asi minutu. Následně vlévejte do hrnce postupně kuřecí vývar, průběžně promíchávejte a přiveďte k varu dalších 8 až 10 minut pod poklicí. Nakonec tyčovým mixérem rozmělněte zeleninu v polévce, zjemněte sladkou smetanou, promíchejte a mírně prohřívejte ještě 5 minut na plotně. Po dochucení solí a pepřem podávejte (dle libosti lze cibulačku také dochutit trochou strouhaného čedaru). Dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: NĚMECKÁ CIBULAČKA
Téměř každá země má nějakou svou variaci cibulačky. Z Německa vám přinášíme velmi netradiční cibulovou polévku, která obsáhne místo suchého bílého vína světlé pivo. Výsledná chuť je velmi netradiční, ale rozhodně stojí za zkoušku! Podávat tuto německou cibulačku můžete s klasickými opékanými krutony anebo jako Němci – s opékanými kousky preclíkového pečiva.
Potřebné ingredience na německou cibulačku
- 3 ks preclíkových housek (jiné pečivo z preclíkového těsta)
- 4 lžíce olivového oleje
- 4 lžíce másla
- cca 450 g oblíbené klobásky (oloupané – odstraněné střívko)
- 4 až 5 velkých sladkých cibulí
- 2 lžičky hrubozrnné soli
- 1 lžičky mletého černého pepře
- 3 lžíce hladké mouky
- cca 355 ml světlého piva
- 4 šálky hovězího vývaru
- 1 lžička hnědého cukru
- 2 až 3 bobkové listy
- 1/8 lžičky čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku
- 120 až 150 gramů strouhaného švýcarského sýra
Poznámka: 1 šálek = cca 240 ml (nebo gramů)
RECEPT NA NĚMECKOU CIBULAČKU
Ve velkém hrnci si rozehřejte 2 lžíce olivového oleje a 2 lžíce másla. Poté na tuku opékejte ze všech stran preclíkové pečivo pokrájené na kousky. Můžete samozřejmě použít i jiný druh pečiva (např. bagetu). Jakmile budou krutony zlatavé a křupavé, vyjměte je a dejte stranou. Dále si na suché nepřilnavé pánvi opečte pokrájenou klobásku a též dejte stranou. Nyní do hrnce (kde jste opékali krutony), vlijte/vložte zbývající množství oleje i másla a na tuku restujte loupanou a na tenké plátky krájenou cibuli. Tu pak ještě osolte a opepřete dle preferencí. Cibulku při neustálém míchání karamelizujte – zmenší svůj objem. To bude trvat asi čtvrt hodiny. Po 15 minutách zasypte cibuli hladkou moukou, promíchejte a prohřejte 1 až 2 minuty. Následně vlijte do hrnce vybrané světlé pivo, hovězí vývar a přidejte i hnědý cukr, bobkové listy a muškátový oříšek. Nakonec snižte teplotu plotny na střední intenzitu, vložte k ostatním surovinám opečenou klobásku, důkladně promíchejte a vařte aspoň 15 minut pod poklicí. Nyní je vaše německá cibulačka hotová, a tak ji podávejte s opečenými krutony a strouhaným švýcarským sýrem. Dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: MAĎARSKÁ CIBULAČKA
Další na řadě je maďarská cibulačka, která ovšem neobsahuje zas tak moc cibule, jak byste si mohli myslet. Za to v ní najdete jak jinak – notné množství sladké maďarské papriky (koření) anebo maďarské vaječné nudle. Ty lze ovšem nahradit třeba těstovinami Orzo, což je těstovinová rýže.
Potřebné ingredience na maďarskou cibulačku
- cca 1/2 lžíce másla (nebo dle potřeby)
- 1/8 šálku olivového oleje
- 2 šálky krájené sladké cibule
- 1 malý stroužek česneku (nasekaný)
- 3 lžíce sladké maďarské papriky (mleté)
- 4 šálky kuřecího nebo zeleninového vývaru
- 1 šálek zakysané smetany
- cca 120 gramů vaječných nudlí (Orzo nebo maďarských)
Poznámka: 1 šálek = cca 240 ml (nebo gramů)
RECEPT NA MAĎARSKOU CIBULAČKU
V hrnci si zahřejte máslo společně s olivovým olejem a následně na tuku restujte (střední plamen) pokrájenou cibuli s česnekem, což bude trvat asi 5 až 7 minut. Následně přisypte sladkou maďarskou papriku, vlijte vývar a vše dobře promíchejte. Polévku vařte pod poklicí na mírném ohni asi 10 minut. Mezitím si temperujte zakysanou smetanu – tedy vyškrabejte ji z kelímku do misky a postupně k ní přidávejte pár lžic (asi 4 až 5) horké maďarské cibulačky/pečlivě promíchejte. To je nutné provést, aby se smetana v polévce nesrazila. Nakonec cibulačku zjemněte smetanovou směsí, krátce provařte – asi 2 minuty a přisypte vaječné těstoviny. Ty vařte v polévce na mírném plamenu asi 7 až 10 minut. Ihned podávejte, dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: NETRADIČNÍ CIBULAČKA S HOUBAMI
Nyní pro vás máme ryze českou variaci cibulačky, která je obohacena o sušené houby. Náruživí houbaři tedy mohou své úlovky v tomto receptu náležitě zužitkovat. Podávat můžete polévku jak s krutony, tak třeba se zakysanou smetanou. Výtečná je pak na povrchu i opečená slanina.
Potřebné ingredience na netradiční cibulačku s houbami
- velké žluté cibule: 4 ks
- sušené houby: cca 20 g
- kmín: 1 kávová lžička
- jakýkoliv vývar (zeleninový, hovězí či kuřecí a ideálně domácí): 6 hrnků
- bobkový list: 4 ks
- mletý černý pepř a sůl dle chuti
- vepřové sádlo: 3 polévkové lžíce
- opečená slanina, zakysaná smetana a krutony dle preferencí k podávání
RECEPT NA NETRADIČNÍ CIBULAČKU S HOUBAMI
Do hrnce vložte vepřové sádlo a nechte jej rozehřát na plotně. Poté na něm restujte tenké plátky cibule posypané celým kmínem – to bude trvat při občasném promíchání asi 15 až 20 minut. Dále si převařte vodu ve varné konvici a přelijte jí sušené houby v misce – nechte nabobtnat. Nyní se vraťte k cibulce: tu podlijte preferovaným vývarem, okořeňte solí, pepřem, vložte bobkové listy a také scezené sušené houby. Vše pak promíchejte a vařte pod poklicí asi 10 až 15 minut. Hotovou netradiční cibulačku s houbami podávejte horkou a přidejte k ní při servírování suroviny dle libosti, tj. zakysanou smetanu, opečenou slaninu nebo krutony. Dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: ITALSKÁ CIBULAČKA ALIAS CARABACCIA
Jako předposlední pro vás máme velmi chutný recept na italskou cibulačku pocházející konkrétně z Toskánska. Známá je krom jiného i jako carabaccia. Připravuje se tradičně z pomalu vařené červené cibule a bílého vína. Tedy skvostný výsledek je zaručen!
Potřebné ingredience na italskou cibulačku alias carabacciu
- asi 1 kg červené cibule
- 240 ml suchého bílého vína
- 1 l zeleninového vývaru
- 1 ks bobkového listu
- ¼ lžičky mleté skořice
- 1 lžíce bílého vinného octa
- 2 až 3 lžíce olivového oleje
- ½ lžičky čerstvě namletého černého pepře
- sůl dle chuti
RECEPT NA ITALSKOU CIBULAČKU ALIAS CARABACCIU
Začněte tím, že si v hrnci rozehřejete olivový olej. Na něm pak opékejte jemně pokrájenou červenou cibuli (s trochou soli) – zvolte mírnější plamen a restujte aspoň 40 minut při občasném míchání. Také cibuli hlídejte, aby se nepřipálila/nezhnědla. Jakmile bude měkká, vlijte k ní lžíci vinného octa, suché bílé víno a okořeňte skořicí i pepřem. Takto nechte polévku provařit, než se tekutina zredukuje na polovinu. Následně vlijte zeleninový vývar, přidejte bobkový list a pokračujte ve vaření další půl hodinu. Hotovou italskou cibulačku podávejte dle libosti s opečenými plátky bagetky a strouhaným sýrem/parmezánem. Dobrou chuť!
Cibulačka 8x jinak: ŠVÝCARSKÁ CIBULAČKA
Na závěr pro vás máme velmi jednoduchý, avšak chutný recept na švýcarskou cibulačku, kterou si zamilují především milovníci hutných sýrů typu čedar. Vynikající bude cibulačka především s opečenými máslovými krutony, tak neváhejte a pusťte se do vaření!
Potřebné ingredience na švýcarskou cibulačku
- 120 g másla
- 1,5 kg žluté cibule
- 750 ml vody
- cca 40 ml tekutého kuřecího bujónu (nebo adekvátně k množství vody kostku)
- 120 g hladké mouky
- 860 ml mléka
- 750 g strouhaného švýcarského nebo kanadského/irského čedaru
RECEPT NA ŠVÝCARSKOU CIBULAČKU
V hrnci si nejprve rozpusťte máslo. Poté na něm restujte (střední plamen) asi 10 minut najemno pokrájenou cibuli. Následně vlijte vodu s bujónem, promíchejte a přiveďte k varu (asi 15 minut pod poklicí). Dále si v misce smíchejte mléko společně s hladkou moukou, aby se zcela rozpustila. Tuto směs pak vlijte po čtvrt hodině do polévky a promíchejte metličkou do zhoustnutí. Cibulačku odstavte nakonec z plotny a vsypte do ní asi 350 gramů strouhaného švýcarského či jiného čedaru. Také promíchejte, aby se sýr rozpustil. Nakonec pokrm osolte i opepřete dle preferencí a podávejte. Švýcarská cibulačka se servíruje tak, že se na povrchu hojně zasype zbývajícím čedarem. Dobré chutnání!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku