Domácí masné výrobky rozhodně nejsou věda. Připravte si vlastní paštiku, šunku nebo třeba tlačenku!
Chcete si dnes dopřát něco extra? Vyrobte si vlastní masné výrobky. Ručíme vám za to, že si na nich skvěle pochutnáte. A navíc vás jejich výroba bude i bavit. Není to nic složitého. Navíc kvalitu takových výrobků máte pak zcela pod kontrolou.
Domácí chléb z kvasu, domácí limonády nebo domácí sýry. To všechno je už natolik populární, že se v mnoha domácnostech příprava takových dobrot stala již evergreenem. Ale což takhle masné výrobky? Domácí paštika, šunka nebo tlačenka… Láká vás to? Pak není nic jednoduššího, než to vyzkoušet a do výroby se pustit. Klidně hned!
Domácí masné výrobky: Poctivá paštika
Přísady:
- 1 kg vepřových jater
- 2 kg tučného vepřového masa
- 500 g cibule
- 2 stroužky česneku
- 3 vejce
- 1-2 lžíce hladké mouky
- ½ sklenky mléka
- směs koření: mleté nové koření, pepř, citrónová kůra, muškátový ořech i květ, majoránka, skořice
- cukr, sůl
Příprava:
Tučné vepřové maso nakrájíme na kostky a doměkka uvaříme. Následně jej na masovém strojku umeleme. Nebo jej vaříme v tlakovém hrnci tak dlouho, dokud se úplně nerozpadá a pak jej umixujeme v mixéru. Vepřová játra (syrová) rovněž umeleme na masovém mlýnku. Česnek oloupeme a prolisujeme. Cibuli oloupeme, nadrobno nasekáme a orestujeme na rozpáleném tuku. Do mísy vložíme umleté maso i játra, vejce, mouku, mléko a promícháme. Přidáme česnek, cibuli a koření podle chuti, půl lžičky cukru a lžičku a půl soli. Ještě ale nejsme u konce, jelikož masné výrobky musí projít varem. Tedy paštiku naplníme do menších sklenic, vložíme do studené vody a dáme vařit. Hodinu vaříme. Pak otočíme víčkem vzhůru a v této pozici necháme zcela zchladnout.
Lahodná domácí paštika 5x jinak. Vyzkoušejte ji a už nikdy nebudete chtít kupovanou
Domácí masné výrobky: Libová kuřecí šunka (bez použití šunkovaru)
Přísady:
- 1,5 kg libového kuřecího masa
- 100 ml vody
- 22 g soli
Příprava:
Aby masné výrobky měly pěknou barvu, můžeme jim trochu pomoci. Konkrétně v tomto receptu je možné obyčejnou vodu vyměnit za vodu, ve které se vařila červená řepa. Tím získáme přírodní barvivo, které dodá šunce nádherný růžový nádech. U varianty s vodou počítejte s tím, že šunka bude spíše bílá. Tedy ve vybrané tekutiny rozpustíme odměřenou sůl. Maso nakrájíme na kousky a přidáme jej do slané vody. Vše přemístíme do mixéru s hnětacím nástavcem. Po dobu asi čtvrt hodiny hněteme, přičemž směs postupně mění konzistenci. Po promíchání nechejte směs zhruba půl hodiny odpočinout. Poté jí naplňte do uzavíratelných pytlíků, případně směs dejte do obyčejné potravinářské fólie a pořádně ovažte i utáhněte. U potravinářské fólie je třeba skutečně si se šunkou pohrát a být důsledný, aby fólie během vaření nepovolila. Vezmětě hluboký plech a rozmistěte ho na dvě plotýnky na vařiči. Do plechu nalijte vodu a nechte dojít zhruba k sedmdesáti stupňům. V této chvíli můžete vložit šunku do nádoby. Po celou dobu však hlídejte teplotu. Nesmí být příliš vysoká! Jakmile bude šunka hotová, vyjměte ji z plechu a nechte ji na tácu vychladnout. Pak už můžete obal rozstřihnout a šunku začít krájet na plátky. Je vynikající jak na chleba s máslem, tak i k bramborové kaši.
Domácí masné výrobky: Luxusní tlačenka
Přísady:
- 2 kg libového vepřového masa
- 2 kg tučného vepřového masa
- vepřové nožičky
- vepřová játra
- 400 g vepřového srdce
- 100 g vepřového jazyka
- 500 g vepřové kůže
- ½ l masového vývaru
- koření: pepř, nové koření, majoránka
- 10 stroužků česneku
- 3 cibule
- sůl
Příprava:
Veškeré vepřové maso i kůže uvařte společně s kořením, česnekem i cibulí doměkka a nechte důkladně zchladnout. Poté vše, kromě vepřových nožiček, jater a kůže oberte a zbavte kostí i chrupavek. Připravte menší kostky. Maso z nožiček, jater a kůže umelte na masovém mlýnku. Vše dejte do větší mísy a zalijte vývarem a promíchejte. Hotovou směs naplňte do sáčku na tlačenku, dobře uvažte, upevněte a propíchněte na konci špejlí. Tlačenku vložte do vroucí vody a při teplotě zhruba 90 stupňů vařte zhruba 2-3 hodiny. Tak co, chutnají domácí masné výrobky?
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku