Křen je typickou zemní zeleninou

Křen na talíři? Nebojte se jej. Zahřeje vás, ochrání před virózami a posílí imunitu

Křen selský je jednou z nejvíce prospěšných bylin. Původem je sice z Asie, ale u nás už se tak nějak zabydlel a cítí se tu jako doma. Díky svému složení navíc o nás celou zimu pečuje a chrání nás před nemocemi z nachlazení. Ukrývá se v něm vysoké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálů.

Křen navíc není potřeba tělu dodávat ve velkém množství. Už v malých dávkách totiž chrání naše tělo, posiluje obranyschopnost těla, povzbuzuje chuť k jídlu a vůbec celkově činnost celého trávicího ústrojí. Také usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má i lehce močopudný účinek. Co se zdravotních účinků týče, tak křen si velice dobře umí poradit, kromě virů, i s bakteriemi či houbami. Při léčbě je také vhodné křen kombinovat s česnekem, eventuelně z důvodů lepší snášenlivosti utřít na kašičku s medem, který svými léčivými účinky křen příznivě doplňuje.

Křen – recept: Křenová polévka

Přísady:

Čtěte také:

Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!

Křen - poznejte sílu této pálivé kořenové zeleniny

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

  • 1 plátek toustového chleba
  • 1 cibule
  • 1 čerstvý křen
  • 1 brambora
  • 1 lžička másla
  • 1 kelímek smetany na vaření
  • sůl, pepř
  • zeleninový vývar
  • 20 g opečené slaniny (k podávání)

Příprava: 

Nejprve oloupeme cibuli a nakrájíme ji na drobné kousky. Rozpálíme na pánvi máslo a osmahneme cibulku dozlatova. Po chvíli přidáme na malé kostky nakrájený nebo rozdrobený toastový chléb a ještě chvíli opékáme. Opečenou cibulku s toastovým chlebem zasypeme na kostky nakrájenými bramborami. Zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme a lehce opepříme. Vaříme do změknutí brambor. Ke konci vaření pak přidáme nastrouhaný křen. Promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec pak do polévky nalijeme smetanu a tyčovým mixérem rozmixujeme. Polévku podáváme s opečenou slaninou.

Křen – recept: Nakládaný křen

Přísady:

Přísady: 

Křen nejprve očistíme, oloupeme a nastrouháme jej najemno. Necháme ho v misce a pustíme se do přípravy nálevu. Do kastolu nalijeme ocet a přidáme cukr i sůl. Promícháme a zhruba pět minut povaříme. Nyní do nálevu nasypeme připravený nastrouhaný křen a ještě minutu povaříme. Odstavíme a ihned plníme do malých zavařovacích sklenic. Pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Před konzumací necháme alespoň týden uležet.

Křen – recept: Křenové čatní

Přísady: 

  • 200 g rajčat
  • 400 g křenu
  • 4 ks cibule
  • 2 lžičky hřebíčku
  • 2 lžičky mleté skořice
  • ½ dcl octa
  • 4 ks feferonky
  • 400 g cukru 

Příprava: 

Nejprve všechnu zeleninu očistíme. Rajčata nakrájíme na kousky. Cibuli nadrobno a feferonky rovněž na malé kousky. Křen očistíme, oloupeme a najemno nastrouháme. Přidáme k zelenině a přisypeme roztlučený hřebíček. Směs promícháme, osolíme a necháme ji v míse přes noc. Ráno pak přidáme všechny zbylé ingredience. Promícháme a dáme do kastrolu. Přikryjeme pokličkou a necháme dusit na mírném ohni tak dlouho, dokud není veškerá přebytečná tekutina odpařená. Odstavíme a necháme křenové čatní zcela zchladnout. Pak jej dáme do sklenic a uložíme do chladu. Křenové čatní by se před konzumací mělo alespoň dva až tři měsíce pořádně proležet.

Připravte si křenové dobroty

Křen – recept: Křenové víno

Přísady:

Příprava: 

Křenové víno je pikantní a také silně léčivé. Doporučuje se užívat jej jako lék ve chvíli, kdy cítíme, že se o nás pokouší nějaká nemoc. Rozhodně je ale i perfektní prevencí v chladných měsících roku. A jak na něj? Křen důkladně očistíme a oloupeme. Nastrouháme jej na struhadle nadrobno. Dáme do nádoby, může být i velká zavařovací sklenice  a zalijeme jej půllitrem kvalitního bílého vína. Nádobu dobře uzavřeme a směs protřepeme. Uložíme ji na chladné místo. Vhodný je sklep nebo případně i lednice. Každý den křenové víno lehce protřepeme. Po třech dnech víno přecedíme přes plátno a uložíme jej do čisté nádoby. Můžeme začít ihned užívat. Křenové víno je vhodné také na nechutenství, slabá játra, žaludeční neurózu a katary trávicího traktu, a to dvakrát až třikrát denně lžíci před jídlem. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 04. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 09. 04. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 10. 04. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkost ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Vyřešíme všechny dluhy S námi snadno vymažete všechny své dluhy. Tam, kde jiné spo...
Zobrazit všechna témata

MIND dieta je klíč ke zdravému mozku a může být i prevencí demence

MIND dieta je kombinací dvou populárních stravovacích režimů – spojuje prvky středomořské a DASH diety. Je zaměřená na zlepšení zdraví mozku a prevenci nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Jídelníček se u MIND...

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Oprava a restaurování starého nábytku: Jak oživit rodinné kousky?

Máte doma nějaký starý nábytek, který se na první pohled hodí na skládku? Než jej definitivně vyhodíte, zkuste mu dát ještě šanci. Oprava nábytku a laické domácí restaurování nemusí být tak náročné, jak se na p...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.