Křen na talíři? Nebojte se jej. Zahřeje vás, ochrání před virózami a posílí imunitu
Křen selský je jednou z nejvíce prospěšných bylin. Původem je sice z Asie, ale u nás už se tak nějak zabydlel a cítí se tu jako doma. Díky svému složení navíc o nás celou zimu pečuje a chrání nás před nemocemi z nachlazení. Ukrývá se v něm vysoké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálů.
Křen navíc není potřeba tělu dodávat ve velkém množství. Už v malých dávkách totiž chrání naše tělo, posiluje obranyschopnost těla, povzbuzuje chuť k jídlu a vůbec celkově činnost celého trávicího ústrojí. Také usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má i lehce močopudný účinek. Co se zdravotních účinků týče, tak křen si velice dobře umí poradit, kromě virů, i s bakteriemi či houbami. Při léčbě je také vhodné křen kombinovat s česnekem, eventuelně z důvodů lepší snášenlivosti utřít na kašičku s medem, který svými léčivými účinky křen příznivě doplňuje.
Křen – recept: Křenová polévka
Přísady:
Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!
Křen - poznejte sílu této pálivé kořenové zeleniny
Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!
- 1 plátek toustového chleba
- 1 cibule
- 1 čerstvý křen
- 1 brambora
- 1 lžička másla
- 1 kelímek smetany na vaření
- sůl, pepř
- zeleninový vývar
- 20 g opečené slaniny (k podávání)
Příprava:
Nejprve oloupeme cibuli a nakrájíme ji na drobné kousky. Rozpálíme na pánvi máslo a osmahneme cibulku dozlatova. Po chvíli přidáme na malé kostky nakrájený nebo rozdrobený toastový chléb a ještě chvíli opékáme. Opečenou cibulku s toastovým chlebem zasypeme na kostky nakrájenými bramborami. Zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme a lehce opepříme. Vaříme do změknutí brambor. Ke konci vaření pak přidáme nastrouhaný křen. Promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec pak do polévky nalijeme smetanu a tyčovým mixérem rozmixujeme. Polévku podáváme s opečenou slaninou.
Křen – recept: Nakládaný křen
Přísady:
- 150 g cukru
- 750 ml vinného octa
- 350 g křenu
- 2 lžičky soli
Přísady:
Křen nejprve očistíme, oloupeme a nastrouháme jej najemno. Necháme ho v misce a pustíme se do přípravy nálevu. Do kastolu nalijeme ocet a přidáme cukr i sůl. Promícháme a zhruba pět minut povaříme. Nyní do nálevu nasypeme připravený nastrouhaný křen a ještě minutu povaříme. Odstavíme a ihned plníme do malých zavařovacích sklenic. Pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Před konzumací necháme alespoň týden uležet.
Křen – recept: Křenové čatní
Přísady:
- 200 g rajčat
- 400 g křenu
- 4 ks cibule
- 2 lžičky hřebíčku
- 2 lžičky mleté skořice
- ½ dcl octa
- 4 ks feferonky
- 400 g cukru
Příprava:
Nejprve všechnu zeleninu očistíme. Rajčata nakrájíme na kousky. Cibuli nadrobno a feferonky rovněž na malé kousky. Křen očistíme, oloupeme a najemno nastrouháme. Přidáme k zelenině a přisypeme roztlučený hřebíček. Směs promícháme, osolíme a necháme ji v míse přes noc. Ráno pak přidáme všechny zbylé ingredience. Promícháme a dáme do kastrolu. Přikryjeme pokličkou a necháme dusit na mírném ohni tak dlouho, dokud není veškerá přebytečná tekutina odpařená. Odstavíme a necháme křenové čatní zcela zchladnout. Pak jej dáme do sklenic a uložíme do chladu. Křenové čatní by se před konzumací mělo alespoň dva až tři měsíce pořádně proležet.
Křen – recept: Křenové víno
Přísady:
- 1-2 ks čerstvého křenu
- ½ l bílého vína
Příprava:
Křenové víno je pikantní a také silně léčivé. Doporučuje se užívat jej jako lék ve chvíli, kdy cítíme, že se o nás pokouší nějaká nemoc. Rozhodně je ale i perfektní prevencí v chladných měsících roku. A jak na něj? Křen důkladně očistíme a oloupeme. Nastrouháme jej na struhadle nadrobno. Dáme do nádoby, může být i velká zavařovací sklenice a zalijeme jej půllitrem kvalitního bílého vína. Nádobu dobře uzavřeme a směs protřepeme. Uložíme ji na chladné místo. Vhodný je sklep nebo případně i lednice. Každý den křenové víno lehce protřepeme. Po třech dnech víno přecedíme přes plátno a uložíme jej do čisté nádoby. Můžeme začít ihned užívat. Křenové víno je vhodné také na nechutenství, slabá játra, žaludeční neurózu a katary trávicího traktu, a to dvakrát až třikrát denně lžíci před jídlem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku