Křen je typickou zemní zeleninou

Křen na talíři? Nebojte se jej. Zahřeje vás, ochrání před virózami a posílí imunitu

Křen selský je jednou z nejvíce prospěšných bylin. Původem je sice z Asie, ale u nás už se tak nějak zabydlel a cítí se tu jako doma. Díky svému složení navíc o nás celou zimu pečuje a chrání nás před nemocemi z nachlazení. Ukrývá se v něm vysoké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálů.

Křen navíc není potřeba tělu dodávat ve velkém množství. Už v malých dávkách totiž chrání naše tělo, posiluje obranyschopnost těla, povzbuzuje chuť k jídlu a vůbec celkově činnost celého trávicího ústrojí. Také usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má i lehce močopudný účinek. Co se zdravotních účinků týče, tak křen si velice dobře umí poradit, kromě virů, i s bakteriemi či houbami. Při léčbě je také vhodné křen kombinovat s česnekem, eventuelně z důvodů lepší snášenlivosti utřít na kašičku s medem, který svými léčivými účinky křen příznivě doplňuje.

Křen – recept: Křenová polévka

Přísady:

Čtěte také:

Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!

Křen - poznejte sílu této pálivé kořenové zeleniny

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

  • 1 plátek toustového chleba
  • 1 cibule
  • 1 čerstvý křen
  • 1 brambora
  • 1 lžička másla
  • 1 kelímek smetany na vaření
  • sůl, pepř
  • zeleninový vývar
  • 20 g opečené slaniny (k podávání)

Příprava: 

Nejprve oloupeme cibuli a nakrájíme ji na drobné kousky. Rozpálíme na pánvi máslo a osmahneme cibulku dozlatova. Po chvíli přidáme na malé kostky nakrájený nebo rozdrobený toastový chléb a ještě chvíli opékáme. Opečenou cibulku s toastovým chlebem zasypeme na kostky nakrájenými bramborami. Zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme a lehce opepříme. Vaříme do změknutí brambor. Ke konci vaření pak přidáme nastrouhaný křen. Promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec pak do polévky nalijeme smetanu a tyčovým mixérem rozmixujeme. Polévku podáváme s opečenou slaninou.

Křen – recept: Nakládaný křen

Přísady:

Přísady: 

Křen nejprve očistíme, oloupeme a nastrouháme jej najemno. Necháme ho v misce a pustíme se do přípravy nálevu. Do kastolu nalijeme ocet a přidáme cukr i sůl. Promícháme a zhruba pět minut povaříme. Nyní do nálevu nasypeme připravený nastrouhaný křen a ještě minutu povaříme. Odstavíme a ihned plníme do malých zavařovacích sklenic. Pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Před konzumací necháme alespoň týden uležet.

Křen – recept: Křenové čatní

Přísady: 

  • 200 g rajčat
  • 400 g křenu
  • 4 ks cibule
  • 2 lžičky hřebíčku
  • 2 lžičky mleté skořice
  • ½ dcl octa
  • 4 ks feferonky
  • 400 g cukru 

Příprava: 

Nejprve všechnu zeleninu očistíme. Rajčata nakrájíme na kousky. Cibuli nadrobno a feferonky rovněž na malé kousky. Křen očistíme, oloupeme a najemno nastrouháme. Přidáme k zelenině a přisypeme roztlučený hřebíček. Směs promícháme, osolíme a necháme ji v míse přes noc. Ráno pak přidáme všechny zbylé ingredience. Promícháme a dáme do kastrolu. Přikryjeme pokličkou a necháme dusit na mírném ohni tak dlouho, dokud není veškerá přebytečná tekutina odpařená. Odstavíme a necháme křenové čatní zcela zchladnout. Pak jej dáme do sklenic a uložíme do chladu. Křenové čatní by se před konzumací mělo alespoň dva až tři měsíce pořádně proležet.

Připravte si křenové dobroty

Křen – recept: Křenové víno

Přísady:

Příprava: 

Křenové víno je pikantní a také silně léčivé. Doporučuje se užívat jej jako lék ve chvíli, kdy cítíme, že se o nás pokouší nějaká nemoc. Rozhodně je ale i perfektní prevencí v chladných měsících roku. A jak na něj? Křen důkladně očistíme a oloupeme. Nastrouháme jej na struhadle nadrobno. Dáme do nádoby, může být i velká zavařovací sklenice  a zalijeme jej půllitrem kvalitního bílého vína. Nádobu dobře uzavřeme a směs protřepeme. Uložíme ji na chladné místo. Vhodný je sklep nebo případně i lednice. Každý den křenové víno lehce protřepeme. Po třech dnech víno přecedíme přes plátno a uložíme jej do čisté nádoby. Můžeme začít ihned užívat. Křenové víno je vhodné také na nechutenství, slabá játra, žaludeční neurózu a katary trávicího traktu, a to dvakrát až třikrát denně lžíci před jídlem. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?