Křen je typickou zemní zeleninou

Křen na talíři? Nebojte se jej. Zahřeje vás, ochrání před virózami a posílí imunitu

Křen selský je jednou z nejvíce prospěšných bylin. Původem je sice z Asie, ale u nás už se tak nějak zabydlel a cítí se tu jako doma. Díky svému složení navíc o nás celou zimu pečuje a chrání nás před nemocemi z nachlazení. Ukrývá se v něm vysoké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálů.

Křen navíc není potřeba tělu dodávat ve velkém množství. Už v malých dávkách totiž chrání naše tělo, posiluje obranyschopnost těla, povzbuzuje chuť k jídlu a vůbec celkově činnost celého trávicího ústrojí. Také usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má i lehce močopudný účinek. Co se zdravotních účinků týče, tak křen si velice dobře umí poradit, kromě virů, i s bakteriemi či houbami. Při léčbě je také vhodné křen kombinovat s česnekem, eventuelně z důvodů lepší snášenlivosti utřít na kašičku s medem, který svými léčivými účinky křen příznivě doplňuje.

Křen – recept: Křenová polévka

Přísady:

Čtěte také:

Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!

Křen - poznejte sílu této pálivé kořenové zeleniny

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

  • 1 plátek toustového chleba
  • 1 cibule
  • 1 čerstvý křen
  • 1 brambora
  • 1 lžička másla
  • 1 kelímek smetany na vaření
  • sůl, pepř
  • zeleninový vývar
  • 20 g opečené slaniny (k podávání)

Příprava: 

Nejprve oloupeme cibuli a nakrájíme ji na drobné kousky. Rozpálíme na pánvi máslo a osmahneme cibulku dozlatova. Po chvíli přidáme na malé kostky nakrájený nebo rozdrobený toastový chléb a ještě chvíli opékáme. Opečenou cibulku s toastovým chlebem zasypeme na kostky nakrájenými bramborami. Zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme a lehce opepříme. Vaříme do změknutí brambor. Ke konci vaření pak přidáme nastrouhaný křen. Promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec pak do polévky nalijeme smetanu a tyčovým mixérem rozmixujeme. Polévku podáváme s opečenou slaninou.

Křen – recept: Nakládaný křen

Přísady:

Přísady: 

Křen nejprve očistíme, oloupeme a nastrouháme jej najemno. Necháme ho v misce a pustíme se do přípravy nálevu. Do kastolu nalijeme ocet a přidáme cukr i sůl. Promícháme a zhruba pět minut povaříme. Nyní do nálevu nasypeme připravený nastrouhaný křen a ještě minutu povaříme. Odstavíme a ihned plníme do malých zavařovacích sklenic. Pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Před konzumací necháme alespoň týden uležet.

Křen – recept: Křenové čatní

Přísady: 

  • 200 g rajčat
  • 400 g křenu
  • 4 ks cibule
  • 2 lžičky hřebíčku
  • 2 lžičky mleté skořice
  • ½ dcl octa
  • 4 ks feferonky
  • 400 g cukru 

Příprava: 

Nejprve všechnu zeleninu očistíme. Rajčata nakrájíme na kousky. Cibuli nadrobno a feferonky rovněž na malé kousky. Křen očistíme, oloupeme a najemno nastrouháme. Přidáme k zelenině a přisypeme roztlučený hřebíček. Směs promícháme, osolíme a necháme ji v míse přes noc. Ráno pak přidáme všechny zbylé ingredience. Promícháme a dáme do kastrolu. Přikryjeme pokličkou a necháme dusit na mírném ohni tak dlouho, dokud není veškerá přebytečná tekutina odpařená. Odstavíme a necháme křenové čatní zcela zchladnout. Pak jej dáme do sklenic a uložíme do chladu. Křenové čatní by se před konzumací mělo alespoň dva až tři měsíce pořádně proležet.

Připravte si křenové dobroty

Křen – recept: Křenové víno

Přísady:

Příprava: 

Křenové víno je pikantní a také silně léčivé. Doporučuje se užívat jej jako lék ve chvíli, kdy cítíme, že se o nás pokouší nějaká nemoc. Rozhodně je ale i perfektní prevencí v chladných měsících roku. A jak na něj? Křen důkladně očistíme a oloupeme. Nastrouháme jej na struhadle nadrobno. Dáme do nádoby, může být i velká zavařovací sklenice  a zalijeme jej půllitrem kvalitního bílého vína. Nádobu dobře uzavřeme a směs protřepeme. Uložíme ji na chladné místo. Vhodný je sklep nebo případně i lednice. Každý den křenové víno lehce protřepeme. Po třech dnech víno přecedíme přes plátno a uložíme jej do čisté nádoby. Můžeme začít ihned užívat. Křenové víno je vhodné také na nechutenství, slabá játra, žaludeční neurózu a katary trávicího traktu, a to dvakrát až třikrát denně lžíci před jídlem. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.