Wasabi: Japonský křen na českém talíři. Okuste luxusní pálivé dobroty
Rostlina wasabi neboli japonský křen je vytrvalá bylina, která patří do stejné rodiny rostlin, jako je například křen selský, hořčice, vodnice, tuřín, kedlubny, hlávkové zelí, čínské a pekingské zelí, kapusta, ředkve, brokolice, romanesco, květák a řada divokých rostlin. Oproti nim má však celou řadu účinků blahodárných pro naše zdraví. A v kuchyni je zcela nenahraditelný.
Wasabi se pěstuje především pro své až tři centimetry silné a osmnáct až dvacet centimetrů dlouhé dužnaté stonky štiplavé chuti a žlutozelené až zelené barvy. Vzhledem ke specifickým životním podmínkám není komerční pěstování japonského křenu příliš rozšířeno, jedná se stále o drahý a vzácný produkt. Nejkvalitnější wasabi (sawa) se produkuje v jeho přirozeném prostředí (s kořeny v tekoucí vodě), levnější sorty (oka) pak na zavlažovaných terasovitých polích podobných rýžovým nebo v hydroponických kulturách. Oddenky wasabi se sklízejí po dvou až čtyřech letech.
Wasabi v kuchyni
Jedlé a léčivé jsou všechny části rostliny, nejvíce biologicky aktivních látek se ale nalézá právě v oddenku. Tyto sloučeniny jsou ale z velké části těkavé, anebo tepelně nestálé, oddenky, listy i květy japonského křenu je proto nejlepší konzumovat v syrovém stavu. Obvykle se v jídlech kombinují s fermentovanou sójovou omáčkou či zázvorem. Listy wasabi mají slabší chuť než oddenek, mladé listy z prostředků růžic jsou křehčí a jemnější. Používají se do salátů a polévek, mohou sloužit i jako vonná dekorace, sušenými listy lze ochucovat sýry či krekry. Účinné a aromatické látky wasabi jsou těkavé a z velké časti mizí již do patnácti až dvaceti minut, oddenky se proto mají používat nejlépe syrové a loupat a najemno, na pastu, je strouhat až těsně před konzumací.
Křen - poznejte sílu této pálivé kořenové zeleniny
Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?
Piri-Piri koření si oblíbí především milovníci pálivých jídel. Jak ho připravit doma?
Slupka japonského křenu obsahuje velké množství bioaktivních sloučenin, před strouháním oddenku ji proto neloupeme, jen oddenek důkladně kartáčkem očistíme, omyjeme v tekoucí studené vodě a podle potřeby z něj odřízneme výčnělky (pahýly listů) a hrubé části. Ke strouhání je třeba zvolit velmi jemné a ostré struhadlo, ideální je tradičně používaná pravá žraločí kůže či speciální keramické struhadélko na wasabi, hodí se i keramická strouhátka na česnek a zázvor, kompromisně lze použít kovové struhadlo typu microplane.
Využití wasabi k jídlu
Wasabi se uplatňuje především v japonské kuchyni k ochucení suši, sašimi a nudlí. Hodí se také k masu, do polévek, pomazánek a studených omáček, je možné ho použít místo pepře či chilli do koktejlu Bloody Mary. Pomocí wasabi se aromatizují destiláty i jedlé oleje, sušené wasabi se přidává do těstíčka na smažení oříšků nebo k obalení upražených ořechů a luštěnin. Ze semen japonského křenu se za studena lisuje olej, po nanesení na pokožku ji prokrvuje, prokysličuje a působí hřejivě.
Wasabi olej na dochucení pokrmů
Přísady:
- ¼ hrnku olivového rostlinného oleje
- ¼ hrnku světlého sezamového oleje
- ½ lžičky čerstvě připravené wasabi pasty
Příprava:
V kastrůlku smísíme oba oleje a při nízkém výkonu plotýnky je dvě až tři minuty zahříváme tak, aby nezačaly vařit či kouřit. Kastrůlek odstavíme ze zdroje tepla a do oleje vmícháme wasabi pastu. Zakryjeme, necháme stát jednu hodinu a poté olej slijeme, necháme vychladit a můžeme používat.
Salát z červené řepy, listů wasabi a roastbeefu
Přísady:
- 400 g vychlazeného roastbeefu nakrájeného na tenké plátky
- 200 g směsi baby salátů
- 200 g čerstvých listů wasabi natrhaných na kousky
- 25 g lístků hladké petrželky
- 2 vychladlé středně velké pečené červené řepy, oloupané a nakrájené na tenká kolečka
- ½ hrnku hustého kysaného podmáslí
- 2 lžíce extra virgin olivového oleje
- 2 lžíce citrónové šťávy
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 1 malý prolisovaný stroužek česneku
- sůl
Příprava:
Na talíře rozložíme směs salátů, listy wasabi, petrželku, červenou řepu a roastbeef, polijeme dresingem smíchaným z podmáslí, olivového oleje, citrónové šťávy, hořčice, česneku a soli a ihned podáváme.
Celerové hranolky s wasabi dipem
Přísady:
- 1 kg bulvového celeru
- 1/4 hrnku husté zakysané smetany
- 1/4 hrnku domácí či jiné kvalitní majonézy
- 1 lžička citrónové šťávy
- 2 lžičky čerstvě připravené wasabi pasty
- 2 lžíce nadrobno nasekané pažitky
- extra virgin olivový olej
- sůl
Příprava:
Troubu rozpálíme na 200 °C, celer oloupeme a nakrájíme na hranolky. Celerové hranolky rozložíme na plech vyložený pečícím papírem, posolíme je a pokapeme olivovým olejem a upečeme. Mezitím smícháme zakysanou smetanu, majonézu a citrónovou šťávu, dle chuti přidáme wasabi a sůl a hotový dip v misce posypeme pažitkou. Upečené celerové hranolky vyndáme z trouby a podáváme je se studeným dipem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku