Máte rádi červené zelí? 6 důvodů, proč byste jej měli pravidelně jíst
Červené zelí patří mezi „zimní zeleninu“. Je křupavé, chutné, ale především – velice zdravé. Červené zelí můžete jíst zasyrova nebo jej tepelně zpracovat. Obojí dodá vašemu tělu spoustu cenných látek, které se v zimním období rozhodně hodí. Víte, k čemu všemu je červené zelí dobré?
Červené zelí obsahuje oproti bílému zelí až desetkrát více vitamínů, flavonoidů i antioxidantů. Vítězí tedy na plné čáře. Navíc v sobě ukrývá obrovskou dávku vitamínu C. Ten je vhodný jíst právě v zimním období ve vysokém množství. Může nás totiž účinně ochránit před nemocemi z nachlazení.
Syrové nebo vařené červené zelí?
Červené zelí spadá do stejné „rodiny“ zeleniny, jako je například brokolice nebo růžičková kapusta. Aby vám červené zelí přineslo co nejvíce zdravotních benefitů, je pochopitelně lepší jíst jej zasyrova. Hodí se skvěle do salátů a můžete z něj připravit alternativu ke klasickému salátu coleslaw, který se běžně dělá ze zelí bílého. Proč to ale nevyzkoušet jednou jinak? A určitě vyzkoušejte fermentované červené zelí. Je velice zdravé a podporuje správnou činnost imunitního systému. Pokud však chcete červené zelí zpracovávat tepelně, pak byste tak měli činit při co nejnižší teplotě. A vařit jej rozhodně kratší dobu. To pomůže k tomu, že si zelí zachová co nejvíce svých cenných látek.
Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!
1. Červené zelí je bohaté na živiny
Červené zelí ocení všichni, kdo touží zhubnout. Díky vysokému obsahu vlákniny totiž dokonale zasytí. Ale neztloustnete po něm. Ukrývá totiž jen velmi málo kalorií. Ve 100 g červeného zelí najdete 56 % denní dávky vitamínu C, 28 % doporučené denní dávky vitamínu K, 11 % denní dávky vitamínu B6 a 6 % doporučené denní dávky vitamínu A. Krom vitamínů má v sobě i minerální látky, jako je železo, vápník, hořčík, fosfor, měď či zinek.
2. Červené zelí ukývá zajímavé rostlinné sloučeniny
Červené zelí je bohaté na antioxidanty a další sloučeniny, které mohou chránit buňky před poškozením. Podle průzkumů má červené zelí až 4,5x více antioxidantů než zelí bílé. Červené zelí je také velmi dobrým zdrojem sulforafanu. Což je sloučenina bohatá na síru, která se tvoří při krájení syrového zelí. Sulforafan je spojován s významnými přínosy pro srdce.
3. Červené zelí jako bojovník proti zánětu
Podle expertů může být červené zelí pomocníkem v boji proti zánětu. Studie, které byly provedeny na zvířatech, toto tvrzení vědců jen podpořili. Velkou roli by zde mohla hrát právě i látka sulforafan. Ta je, mimochodem, obsažena ve více druzích brukvovité zeleniny.
4. Červené zelí je prospěšné pro kosti
Červené zelí obsahuje spoustu prospěšných látek, včetně vitamínů C a K, které hrají velkou roli ve zdraví kostí. Pozitivně působí i obsažený vápník, mangan a zinek. Pro lepší vstřebávání vápníku je tu i vitamín K. Ten se ostatně vyskytuje ve vícero druzích listové a brukvovité zeleniny.
5. Červené zelí pro zdravější střeva
O tom, že je červené zelí blahodárné pro střeva, není pochyb. Právě proto se hovoří i o tom, že by mohlo být velmi prospěšné pro náš imunitní systém. Zejména fermentované zelí je v tomto ohledu velice prospěšné. Navíc je červené zelí i dobrým zdrojem vlákniny, která střevům napomáhá snadněji zvládnout trávící proces.
6. Červené zelí zpestří každý jídelníček
Nutno uznat, že je červené zelí skutečně všestranná zelenina. Dá se z něj připravit spousta dobrých jídel. Může být servírováno jako hlavní jídlo nebo jen jak příloha. Dá se vařit, péct nebo dusit. A ani syrová varianta neurazí – báječně chutná s octem, jablky, mrkví, řepou nebo v kombinaci s červeným vínem. Orestované červené zelí se pak hodí jako doplněk masa. A využít jej můžete i do polévek. Variant je zkrátka nespočet.
Ochutnejte: Šípkové červené zelí
Šípkové červené zelí – přísady:
- 600 g sterilované červené zelí
- 3 lžíce šípkové marmelády
- ½ lžičky kmínu
- 1 lžička soli
- ½ l vody
Šípkové červené zelí – příprava:
Červené zelí přecedíme a dáme do hrnce. Zalijeme vodou a přisypeme kmín a sůl. Vaříme do změknutí. Ke konci vaření přimícháme šípkovou marmeládu, a ještě chvíli povaříme. Červené zelí by mělo být zcela měkké a voda vyvařená. Odstavíme a servírujeme jako přílohu, ideálně k pečenému masu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku