Červené zelí je plné cenných látek

Máte rádi červené zelí? 6 důvodů, proč byste jej měli pravidelně jíst

Červené zelí patří mezi „zimní zeleninu“. Je křupavé, chutné, ale především – velice zdravé. Červené zelí můžete jíst zasyrova nebo jej tepelně zpracovat. Obojí dodá vašemu tělu spoustu cenných látek, které se v zimním období rozhodně hodí. Víte, k čemu všemu je červené zelí dobré?

Červené zelí obsahuje oproti bílému zelí až desetkrát více vitamínů, flavonoidů i antioxidantů. Vítězí tedy na plné čáře. Navíc v sobě ukrývá obrovskou dávku vitamínu C. Ten je vhodný jíst právě v zimním období ve vysokém množství. Může nás totiž účinně ochránit před nemocemi z nachlazení.

Syrové nebo vařené červené zelí?

Červené zelí spadá do stejné „rodiny“ zeleniny, jako je například brokolice nebo růžičková kapusta. Aby vám červené zelí přineslo co nejvíce zdravotních benefitů, je pochopitelně lepší jíst jej zasyrova. Hodí se skvěle do salátů a můžete z něj připravit alternativu ke klasickému salátu coleslaw, který se běžně dělá ze zelí bílého. Proč to ale nevyzkoušet jednou jinak? A určitě vyzkoušejte fermentované červené zelí. Je velice zdravé a podporuje správnou činnost imunitního systému. Pokud však chcete červené zelí zpracovávat tepelně, pak byste tak měli činit při co nejnižší teplotě. A vařit jej rozhodně kratší dobu. To pomůže k tomu, že si zelí zachová co nejvíce svých cenných látek.

Čtěte také:

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

Domácí čalamáda se zelím

1. Červené zelí je bohaté na živiny

Červené zelí ocení všichni, kdo touží zhubnout. Díky vysokému obsahu vlákniny totiž dokonale zasytí. Ale neztloustnete po něm. Ukrývá totiž jen velmi málo kalorií. Ve 100 g červeného zelí najdete 56 % denní dávky vitamínu C, 28 % doporučené denní dávky vitamínu K, 11 % denní dávky vitamínu B6 a 6 % doporučené denní dávky vitamínu A. Krom vitamínů má v sobě i minerální látky, jako je železo, vápník, hořčík, fosfor, měď či zinek.

2. Červené zelí ukývá zajímavé rostlinné sloučeniny

Červené zelí je bohaté na antioxidanty a další sloučeniny, které mohou chránit buňky před poškozením. Podle průzkumů má červené zelí až 4,5x více antioxidantů než zelí bílé. Červené zelí je také velmi dobrým zdrojem sulforafanu. Což je sloučenina bohatá na síru, která se tvoří při krájení syrového zelí. Sulforafan je spojován s významnými přínosy pro srdce.

3. Červené zelí jako bojovník proti zánětu

Podle expertů může být červené zelí pomocníkem v boji proti zánětu. Studie, které byly provedeny na zvířatech, toto tvrzení vědců jen podpořili. Velkou roli by zde mohla hrát právě i látka sulforafan. Ta je, mimochodem, obsažena ve více druzích brukvovité zeleniny.

4. Červené zelí je prospěšné pro kosti

Červené zelí obsahuje spoustu prospěšných látek, včetně vitamínů C a K, které hrají velkou roli ve zdraví kostí. Pozitivně působí i obsažený vápník, mangan a zinek. Pro lepší vstřebávání vápníku je tu i vitamín K. Ten se ostatně vyskytuje ve vícero druzích listové a brukvovité zeleniny.

Červené zelí chutná skvěle na mnoho způsobů

5. Červené zelí pro zdravější střeva

O tom, že je červené zelí blahodárné pro střeva, není pochyb. Právě proto se hovoří i o tom, že by mohlo být velmi prospěšné pro náš imunitní systém. Zejména fermentované zelí je v tomto ohledu velice prospěšné. Navíc je červené zelí i dobrým zdrojem vlákniny, která střevům napomáhá snadněji zvládnout trávící proces.

6. Červené zelí zpestří každý jídelníček

Nutno uznat, že je červené zelí skutečně všestranná zelenina. Dá se z něj připravit spousta dobrých jídel. Může být servírováno jako hlavní jídlo nebo jen jak příloha. Dá se vařit, péct nebo dusit. A ani syrová varianta neurazí – báječně chutná s octem, jablky, mrkví, řepou nebo v kombinaci s červeným vínem. Orestované červené zelí se pak hodí jako doplněk masa. A využít jej můžete i do polévek. Variant je zkrátka nespočet.

Ochutnejte: Šípkové červené zelí

Šípkové červené zelí – přísady:

Šípkové červené zelí – příprava:

Červené zelí přecedíme a dáme do hrnce. Zalijeme vodou a přisypeme kmín a sůl. Vaříme do změknutí. Ke konci vaření přimícháme šípkovou marmeládu, a ještě chvíli povaříme. Červené zelí by mělo být zcela měkké a voda vyvařená. Odstavíme a servírujeme jako přílohu, ideálně k pečenému masu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?