Máte rádi sladké a nechcete jíst cukr? 6 tipů, jak jej v dezertech nahradit
Všude kolem nás neustále slyšíme, jak je cukr nezdravý a rozhodně bychom měli snížit jeho spotřebu. Bývá dokonce označován jako “bílé zlo”, které našemu organismu spíše škodí. Naštěstí není tak náročné se mu vyhnout. I bez klasického bílého cukru se dá žít, aniž bychom se ochudili o sladkou chuť. Přichystali jsme pro vás tipy na sladidla, která vašemu tělu ani postavě neublíží.
Existuje spousta náhražek cukru, které mohou posloužit naprosto stejně, avšak pro naše tělo jsou mnohem lepší a zdravější. A rozhodně tím nemyslíme umělá sladidla, kterých se to rozhodně netýká. Pokud vás láká představa lahodného dezertu bez cukru, začtěte se, vyzkoušejte a ochutnejte. Rozhodně nebudete litovat.
1. Ovoce a sušené ovoce nahradí cukr
Ovoce je přirozeně sladké a je to to nejlepší, čím můžeme dezerty osladit. Využít můžete čerstvé ovoce, ovocnou šťávu anebo třeba ovocné pyré. Možností je pochopitelně spousta. Oblíbené jsou v tomto směru například přezrálé banány, které jsou velice sladké a poslouží jako kvalitní přírodní sladidlo. Čím je banán tmavší, tím sladší bude. A čím víc banánů použijete, tím lépe klasický cukr nahradíte. A věděli jste, že když do pečení použijete banány nemusíte už používat vejce? Polovina banánu je plnohodnotnou náhražkou jednoho vajíčka.
Stévie a lipie: Zdravý domácí cukr. Vypěstujte si je!
Přírodní sladidla jsou zdravější alternativou rafinovaného bílého cukru
Pečení bez cukru: Mlsejte bez výčitek a vyzkoušejte zdravé recepty bez cukru
Další možností jak osladit dezerty a vyhnout se cukru, je sušené ovoce. Zde je ale třeba regulovat množství, jelikož jde o velmi sladké produkty. Oblíbené jsou především datle nebo datlová pasta. Avšak sladí více než klasický cukr, zacházejte s nimi tedy opatrně a nepřehánějte to.
2. Fruktóza místo cukru
Seženete ji ve zdravé výživě ve formě prášku. Čistá fruktóza neboli ovocný cukr je mnohem sladší než klasický cukr, avšak také mnohem zdravější. Sladí asi 1,5x více než bílý cukr. 100 gramů klasického cukru tak snadno nahradíte zhruba 60 gramy fruktózy. A nemusíte se bát. Vařením ani pečením chuť nezmění.
3. Med je přírodní cukr
Nejstarší, nejlepší a nejoblíbenější. Nehodí se jen pro vegany a pro jedince, kteří jsou alergičtí na včelí produkty. Pro všechny ostatní je med doslova požehnáním. Je zdravý, je sladší než cukr a také lépe chutná. Je však lepší používat jen výhradně za studena, tepelnou úpravou se ničí cenné enzymy. A další důležitá věc.
4. Cukr nahradí i některé bylinky
Stévie nebo lípie jsou dvě nejoblíbenější byliny, které mohou cukr nahradit. Jejich sladící síla je zhruba 300x větší než u běžného cukru. Extrakt z obou rostlin se dá využít jak ve studené, tak i ve teplé kuchyni. Někomu však může vadit lehká pachuť rostlin. Ta je u stévie znatelnější. Pokud si rostliny pěstujete sami doma, můžete si několik lístků dát i do čaje. Přirozeně jej osladí.
5. Sirupy versus cukr
Jsou oblíbené, ale většina z nich není o moc zdravější. Mezi nejoblíbenější patří například agávový sirup, což je vlastně cukr převlečený za sirup. Agáve je druh kaktusu, sirup se získává z mízy. Má neutrální chuť a sladí asi 3x více než klasický cukr. Podobně je na tom i javorový sirup, který je vyrobený z mízy kanadských javorů. Je asi 1,5x sladší než cukr. Kdybychom se pak podívali do kolonky těch zdravějších, asi bychom vytáhli jen datlový sirup a čekankový sirup. Druhý jmenovaný má tu výhodu, že jde vlastně o extrakt z kořene čekanky, inulin. Je zdravý, avšak jde o čistou vlákninu. Ve větším množství tak může někomu způsobovat zažívací obtíže. Ovšem například při hubnutí je nepřekonatelný.
6. Koření, které nahradí cukr
Někdy nám může v dezertech pomoci při oslazení i koření. Například taková skořice, badyán či muškátový oříšek dokáží ochutit koláče nebo muffiny. A smícháte-li koření například z ovocným pyré, nic dalšího do dezertů už rozhodně potřebovat nebudete.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku