Návod, jak na zavařování broskví - se slupkou i bez slupky

Návod, jak na zavařování broskví - se slupkou i bez slupky

Složité dilema? Se slupkou, nebo bez ní? Zavařování broskví je jednoduché, různorodé a my vám ukážeme jak na to. Nemáte-li zavařovací hrnec, nevadí, pomůžeme si v obyčejné horkovzdušné troubě. A všechna dilemata vystřídá v zimě jedno jediné: je lepší broskev samotná, nebo ten sladký sirup ve skleničce? Oboje!

Čtěte také:

Podrobný návod, jak na zavařování třešní - v troubě i v hrnci

Tradiční zavařování broskví - se slupkou i bez slupky

Při zavařování broskví je důležitá kvalita broskví, měly by být zralé, ale stále ještě pevné. Při manipulaci, vyndávání pecek a případném loupání je třeba s nimi zacházet opatrně, aby se co možná nejméně pomačkaly. Pomačkaná část se velmi rychle kazí a může pak zapříčinit plesnivění kompotu. Přečtěte si také další souhrnné tipy, jak na zavařování

TIP: Chcete-li broskvový kompot s lehkou mandlovo nahořklou příchutí, dejte do každé skleničky jednu polovinu broskve i s peckou. Nebo jednoduše do každé skleničky jednu pecku z předchozích vyloupaných broskví přidejte.

Zavařování broskví bez slupky

  • Na 5 broskví střední velikosti počítejme asi 20 dkg cukru. Pokud chcete kompot zalívat už cukerným roztokem. Podle chuti a kyselosti broskví.

CUKERNÝ ROZTOK

Sladký: 25 dkg cukru na 600 ml vody

Střední: 17 dkg cukru na 600 ml vody

Jemný: 11 dkg cukru na 600 ml vody

  • Broskve omyjeme, necháme oschnout a rozpůlíme. Chceme-li je loupat a nejde to snadno, pomůžeme si vložením plodů na 30 vteřin do vroucí vody.
  • Do vyhřátých vysterilizovaných sklenic vložíme pečlivě poloviny broskví, zasypeme cukrem a teplou převařenou vodou, nebo cukerným roztokem, aby vše bylo zcela ponořené.
  • Sem tam se sklenicemi klepneme o stůl, aby vyšly zbytečné bublinky vzduchu a zašroubujeme, zavíčkujeme.
  • Sterilizujeme při 85 °C asi 35 minut v zavařovacím hrnci, poté vyndáme, otočíme dnem vzhůru a po zchladnutí uložíme.
  • Vyzkoušejte také další recept na zavařování broskví

Zavařování broskví v troubě

Zvládne to i začínající hospodyňka. Máte-li horkovzdušnou troubu, je úspěch zcela zaručen. Cirkulace vzduchu ventilátorem zaručí, že skleničky budou prohřívány rovnovměrně. Jak na to?

  1. Připravte si sklenice s broskvemi podle základního receptu na zavařování broskví.
  2. Předehřejte troubu na 250 °C a zatím si připravte starší utěrku a vyšší plech či zapékací mísu.
  3. Utěrku rozložte na dno vyššího plechu nebo mísy a zalijte vodou tak, aby byla ponořena a nad ní ještě bylo cca 3 – 4 cm vody.
  4. Naskládejte na ni sklenice s kompotem.
  5. Snižte teplotu na 150 °C a nechte „zavařovat“ 30 – 35 minut.
  6. Poté vypněte troubu a nechte ještě 30 minut dojít.
  7. Je hotovo, sklenice vytáhněte, otočte dnem vzhůru a nechte zchladnout.

zavařování broskví2

Zavařování broskví se slupkou

Příprava kompotu z oloupaných i neoloupaných broskví se v zásadně neliší, v potaz musíme však vzít dvě věci:

  • Chloupky snáze nachytávají nečistoty, takže broskve zamýšlené k zaváření se slupkou musí být perfektně čisté a bez vad a omačkaných skvrn
  • Chuť broskví se slupkou je v kompotu výraznější, stojí to za to! A navíc broskvička se slupkou snáze drží tvar a nerozváří se tak snadno. Zavařování broskví můžete přizpůsobit vašim individuálním chutím. 

Zavařování broskví není to pravé? Zkuste pyré i amareto

Máme pro vás ještě dva perfektní tipy na uchování broskvového kouzla na zimu. Oblíbené je mražení a uchování v alkoholu. Slibujeme, tepla se ani nedotknete! Jeden recept je ryze zdravý a na zimu, druhý zase hříšný a tak trochu vánoční a rozhodně není pro děti.

Mražené broskvové pyré

Chcete-li broskve mrazit, doporučujeme z nich udělat rovnou pyré a mrazit jednotlivé porce. Hodí se pak skvěle třeba do smoothie nebo do různých ovocných krémů. Mrazíte-li celé poloviny broskví, počítejte s tím, že po rozmrznutí budou mít měkkou, kašovitou konzistenci.

Amareto broskve

Oloupané broskve povařte s cukrem podle chuti asi 1 – 2 minuty na mírném ohni, aby změkly, ale ještě držely tvar a naplňte jimi do poloviny vysterilizované skleničky. Druhou polovinu dolijte likérem typu amareto. Nechte 14 dní v chladničce uležet.

Zavařování ovoce - přečtěte si další články

Zavařování třešní



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...