Zavařování nemusí být věda. Vyzkoušejte snadné recepty, podle kterých to hravě zvládnete
Zavařování je o prázdninách velkým tématem. Dozrává ovoce i zelenina a tak přemýšlíme, jak je nejlépe zakonzervovat na horší časy. A co si budeme povídat, domácí produkty jsou zkrátka nejlepší. Vyzkoušejte snadné zavařování bez zbytečných chemických přísad a uchovejte si kus léta až do zimy.
Každé ovoce i zelenina mají nějaký způsob, kterak je nejlepší je uchovat. Některé druhy můžeme sušit, jiné mrazit a spoustu věcí pak můžeme konzervovat také právě díky zavařování. A není na tom vůbec nic náročného. Zkusíte to?
Snadné zavařování: Okurky na kyselo
Přísady:
Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci
Zavařování masa do sklenic využijete na dovolené a navíc ušetříte
Jak se dělá nejlepší domácí marmeláda? Zavařování marmelády chutně, zdravě a bez chemie
- 5 kg okurek na nakládání
- 2 l vody
- 0,75 l octa
- 1 lžička kyseliny citrónové
- 350 g cukru
- 80 g soli
- 1 velká cibule nakrájená na kousky
- 2 mrkve nakrájené na kolečka
- koření k okurkám: bobkový list, kuličky pepře a nového koření
Příprava:
Okurky důkladně očistíme pod tekoucí vodou, případně je můžeme nechat očistit v pračce nebo v myčce. Mezitím si začneme chystat nálev. Smícháme vodu, ocet, kyselinu citrónovou, cukr a sůl. Společně provaříme alespoň 5-10 minut. Než se nálev uvaří, naskládáme okurky do sklenic. Přihodíme k nim kousek cibule, několik koleček mrkve a nakonec pak koření. Každou sklenici zalijeme až po okraj nálevem a víčkem pevně uzavřeme. Zavařovat pak můžeme v troubě nebo v myčce. Nejlépe při teplotě 90 stupňů po dobu patnácti minut nebo při teplotě 80 stupňů po dobu 20 minut. Hotové vyjmeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zcela zchladnout.
Snadné zavařování: Medový rybíz za studena
Přísady:
- 1 kg rybízu (může být jen černý nebo směs černého a červeného)
- 500 g tekutého medu
- 100 ml rumu
Příprava:
Rybíz a očistíme. Vhodíme jej do mixéru a pořádně promixujeme na pyré. K němu pak postupně přiléváme med a dále mixujeme. Směs musí být dokonale hladká. Jakmile máme hotovo, dáme zavařeninu do uzavíratelných sklenic. Medové ovoce i víčko zakápneme trochou rumu a pořádně uzavřeme. Skladujeme v chladu, nejlépe ve sklepě.
Snadné zavařování: Broskve s pomerančovou kůrou
Přísady:
- 2 kg broskví
- kůra ze dvou chemicky neošetřených pomerančů
- 1 l vody
- 500 g cukru
- 1 lžička kyseliny citrónové
Příprava:
Broskve očistíme, vyjmeme pecku a rozdělíme je na menší kousky, ideálně na čtvrtiny. Dáme je do připravených čistých vysterilizovaných sklenic. Pomeranče pořádně omyjeme a škrabkou na brambory oloupeme kůru. Tu pak rovnoměrně přidáme do sklenic k broskvím. Na plotnu dáme větší hrnec a do něj nalijeme vodu. Přidáme cukr i kyselinu citrónovou a necháme přijít k varu. Chvíli provaříme a cukrovou vodou následně zaléváme broskve ve sklenicích. Pevně je uzavřeme a dáme do trouby. Ideálně zavařujeme deset minut při devadesáti stupních. Vyjmeme z trouby, otočíme dnem vzhůru a necháme úplně zchladnout.
Snadné zavařování: Růžová marmeláda
Přísady:
- 1 litr volně sypaných okvětních plátků růží
- 1 litr vody
- 1 kg třtinového cukru
- 2 bio citróny
Přípravy:
S okvětními plátky růží musíme zacházet skutečně opatrně. Čerstvě nasbírané je dáme do sítka a propláchneme po malým proudem vody. Pak je dáme do připravené vody v hrnci a necháme směs přijít k varu. Povaříme 15 minut, pak odstavíme. Jakmile je růžová voda zcela chladná, přidáme k ní šťávu vymačkanou z citrónů a třtinový cukr. Znovu necháme pomalu zahřívat a vaříme asi půl hodiny. Pak odstravíme a naplníme marmeládou menší sklenice. Uzavřeme a ihned otočíme dnem vzhůru. Necháme dokonale vychladnout.
Snadné zavařování: Exotické želé z ostružin
Přísady:
- 1500 g ostružin
- 500 ml vody
- 1 kg kokosového cukru
- 1 tyčinka skořice
- 4–6 hřebíčků
- 5 lžiček citrusového pektinu
- čerstvé bylinky podle preferencí (máta, meduňka, šalvěj…)
Příprava:
Čerstvě natrhané ostružiny očistíme, omyjeme a necháme proschnout. Na plotnu dáme vodu s cukrem i kořením. Po chvíli přidáme i ostružiny a vaříme necelou půlhodinu. Ostružiny musí být úplně měkké až rozvařené. Odstravíme a necháme zchladnout. Teď je čas celou směs přecedit přes plátno. Znovu ji přivedeme k varu. Přidáme citrusový pektin a vaříme minimálně hodinu. Jakmile uvidíme, že ostružinová voda začíná želírovatět, můžeme odstavit a začít přelévat do zavařovacích sklenic. Pevně je uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Jakmile sklenice zchlanou, máme hotovo.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku