Zavařování je poměrně snadné. Stačí jen vědět, jak na to

Zavařování nemusí být věda. Vyzkoušejte snadné recepty, podle kterých to hravě zvládnete

Zavařování je o prázdninách velkým tématem. Dozrává ovoce i zelenina a tak přemýšlíme, jak je nejlépe zakonzervovat na horší časy. A co si budeme povídat, domácí produkty jsou zkrátka nejlepší. Vyzkoušejte snadné zavařování bez zbytečných chemických přísad a uchovejte si kus léta až do zimy.

Každé ovoce i zelenina mají nějaký způsob, kterak je nejlepší je uchovat. Některé druhy můžeme sušit, jiné mrazit a spoustu věcí pak můžeme konzervovat také právě díky zavařování. A není na tom vůbec nic náročného. Zkusíte to?

Snadné zavařování: Okurky na kyselo

Přísady:

Čtěte také:

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Zavařování masa do sklenic využijete na dovolené a navíc ušetříte

Jak se dělá nejlepší domácí marmeláda? Zavařování marmelády chutně, zdravě a bez chemie

  • 5 kg okurek na nakládání
  • 2 l vody
  • 0,75 l octa
  • 1 lžička kyseliny citrónové
  • 350 g cukru
  • 80 g soli
  • 1 velká cibule nakrájená na kousky
  • 2 mrkve nakrájené na kolečka
  • koření k okurkám: bobkový list, kuličky pepře a nového koření

Příprava:

Okurky důkladně očistíme pod tekoucí vodou, případně je můžeme nechat očistit v pračce nebo v myčce. Mezitím si začneme chystat nálev. Smícháme vodu, ocet, kyselinu citrónovou, cukr a sůl. Společně provaříme alespoň 5-10 minut. Než se nálev uvaří, naskládáme okurky do sklenic. Přihodíme k nim kousek cibule, několik koleček mrkve a nakonec pak koření. Každou sklenici zalijeme až po okraj nálevem a víčkem pevně uzavřeme. Zavařovat pak můžeme v troubě nebo v myčce. Nejlépe při teplotě 90 stupňů po dobu patnácti minut nebo při teplotě 80 stupňů po dobu 20 minut. Hotové vyjmeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zcela zchladnout.

Snadné zavařování: Medový rybíz za studena

Přísady:

  • 1 kg rybízu (může být jen černý nebo směs černého a červeného)
  • 500 g tekutého medu
  • 100 ml rumu

Příprava: 

Rybíz a očistíme. Vhodíme jej do mixéru a pořádně promixujeme na pyré. K němu pak postupně přiléváme med a dále mixujeme. Směs musí být dokonale hladká. Jakmile máme hotovo, dáme zavařeninu do uzavíratelných sklenic. Medové ovoce i víčko zakápneme trochou rumu a pořádně uzavřeme. Skladujeme v chladu, nejlépe ve sklepě.

Snadné zavařování: Broskve s pomerančovou kůrou

Přísady:

  • 2 kg broskví
  • kůra ze dvou chemicky neošetřených pomerančů
  • 1 l vody
  • 500 g cukru
  • 1 lžička kyseliny citrónové

Příprava:

Broskve očistíme, vyjmeme pecku a rozdělíme je na menší kousky, ideálně na čtvrtiny. Dáme je do připravených čistých vysterilizovaných sklenic. Pomeranče pořádně omyjeme a škrabkou na brambory oloupeme kůru. Tu pak rovnoměrně přidáme do sklenic k broskvím. Na plotnu dáme větší hrnec a do něj nalijeme vodu. Přidáme cukr i kyselinu citrónovou a necháme přijít k varu. Chvíli provaříme a cukrovou vodou následně zaléváme broskve ve sklenicích. Pevně je uzavřeme a dáme do trouby. Ideálně zavařujeme deset minut při devadesáti stupních. Vyjmeme z trouby, otočíme dnem vzhůru a necháme úplně zchladnout.

Snadné zavařování: Růžová marmeláda

Přísady:

Přípravy: 

S okvětními plátky růží musíme zacházet skutečně opatrně. Čerstvě nasbírané je dáme do sítka a propláchneme po malým proudem vody. Pak je dáme do připravené vody v hrnci a necháme směs přijít k varu. Povaříme 15 minut, pak odstavíme. Jakmile je růžová voda zcela chladná, přidáme k ní šťávu vymačkanou z citrónů a třtinový cukr. Znovu necháme pomalu zahřívat a vaříme asi půl hodiny. Pak odstravíme a naplníme marmeládou menší sklenice. Uzavřeme a ihned otočíme dnem vzhůru. Necháme dokonale vychladnout.

Marmeláda z růží chutná naprosto luxusně

Snadné zavařování: Exotické želé z ostružin

Přísady:

  • 1500 g ostružin
  • 500 ml vody
  • 1 kg kokosového cukru
  • 1 tyčinka skořice
  • 4–6 hřebíčků
  • 5 lžiček citrusového pektinu
  • čerstvé bylinky podle preferencí (máta, meduňka, šalvěj…)

Příprava: 

Čerstvě natrhané ostružiny očistíme, omyjeme a necháme proschnout. Na plotnu dáme vodu s cukrem i kořením. Po chvíli přidáme i ostružiny a vaříme necelou půlhodinu. Ostružiny musí být úplně měkké až rozvařené. Odstravíme a necháme zchladnout. Teď je čas celou směs přecedit přes plátno. Znovu ji přivedeme k varu. Přidáme citrusový pektin a vaříme minimálně hodinu. Jakmile uvidíme, že ostružinová voda začíná želírovatět, můžeme odstavit a začít přelévat do zavařovacích sklenic. Pevně je uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Jakmile sklenice zchlanou, máme hotovo.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...