Zavařování v troubě – zásoby letního ovoce a zeleniny na zimu
Léto je za humny a brzy nastane dlouho očekávaná sklizeň domácího ovoce a zeleniny. Jak si ale zajistit dávku vitamínů i v podzimních a zimních měsících? Pokud se stanete fanouškem zavařování v troubě, jednoduchým způsobem si díky němu uchováte vzpomínky na prosluněné měsíce ve sklenicích. V těch uskladníte všechny dobroty, které rádi mlsáte. Od švestek, višní, třešní, až po rajčata, papriky, okurky, či jiné druhy ovoce a zeleniny. Zavařit můžete zkrátka kde co.
Zavařování masa do sklenic využijete na dovolené a navíc ušetříte
Podrobný návod, jak na zavařování třešní - v troubě i v hrnci
Metoda zavařování v troubě je ideální hlavně pro ty, kteří doma speciální zavařovací hrnce nevedou. A hlavně, troubou disponuje téměř každá domácnost.
Zavařování v troubě – ještě, než začnete
Zavařování v troubě vyžaduje důkladnou přípravu. Zajistěte si dostatek sklenic a kompatibilní víčka, nejlépe šroubovací. Sklenice by měly být čisté a suché. Někdy postačí vymýt je pouze horkou vodou, v tomto případě je ale nevytírejte utěrkou a nechte je samovolně uschnout. Lepší ovšem bude, když sklenice před zavařováním v troubě řádně sterilizujete, k tomu můžete použít i myčku nastavenou na vyšší teplotní stupeň, nebo je dejte v plechu s trochou vody na zhruba deset minut do trouby, která bude nastavená na sto stupňů. Předejdete tím nechtěné a předčasné zkáze již zavařených potravin.
Zavařování v troubě – jaká je nejvhodnější?
K zavařování lze použít kdejakou troubu. Zavařování v troubě je jednoduché, ale je potřeba si pohlídat, na jakou teplotu sklenice s ovocem a zeleninou sterilizujete. Každá trouba je totiž jiná a nastavení se bude lišit v případě, že se bude jednat o troubu plynovou, nebo horkovzdušnou a jiné nastavení zase bude vyžadovat ta elektrická, která je pro zavařování v troubě v podstatě nejvhodnější.
Zavařování v troubě – na kolik stupňů a na jak dlouho?
- Co se týká zavařování v troubě plynové, k sterilizaci ovoce a zeleniny se doporučuje stupeň 1 až 2. Každá trouba je ale jiná, proto si zvolte stupeň výhřevnosti podle sebe. Troubu, kterou máte v domácnosti, znáte zkrátka nejlíp vy samotní.
- Zavařování v troubě elektrické se doporučuje na zhruba 170 stupňů Celsia.
- Jestli máte doma horkovzdušnou troubu, nastavte ji na 250 stupňů Celsia. Opět se ale při nastavování řiďte svými zvyklostmi.
Doba zavařování v troubě má své odlišnosti i vzhledem k druhu sterilované potraviny. Pokud budete zavařovat ovoce, postačí mu asi tři čtvrtě hodiny. Zeleninu v troubě ponechejte o patnáct minut déle. Horkovzdušná trouba sterilizuje poměrně rychle, a to už do patnácti minut, proto sklenice nezapomeňte hlídat!
Zavařování v troubě má i svá úskalí
Při zavařování v troubě se můžete někdy potýkat s určitými úskalími. Pokud se rozhodnete potraviny sterilovat v troubě, budete muset mít trpělivost s tím, jak ji správně nastavit na vhodný teplotní stupeň. Pokud jste ve své troubě nikdy nezavařovali, je vhodné si důkladně prostudovat její návod, pokud jej tedy máte. V něm si můžete o zavařování v troubě zjistit více informací a vyvarovat se případným chybám. Může se také stát, že ovoce a zeleninu zavaříte nedokonalým způsobem a brzy podlehnou zkáze. Dále také počítejte s určitou vyšší spotřebou energie, vždy ale záleží, jaký druh trouby máte. A v neposlední řadě skleněný a gumový materiál, z kterého jsou nádoby a víčka vyrobeny, je rovněž vysokými teplotami značně namáhaný. A tak je způsob zavařování v troubě méně šetrný, než kdybyste zavařovali ve speciálním hrnci.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku