Znáte miso polévku? Připravili jsme pro vás ten nejlepší recept!
Tradiční polévka miso je základem japonské kuchyni. Ostatně v každé japonské restauraci se často podává jako předkrm. Rozhodně lze říci, že jde o zdravé a výživné jídlo. Díky fermentaci dokáže polévka s naším tělem téměř zázraky. Nakopne imunitní systém, pročistí tělo, dodá živiny a ochrání nás proti nejrůznějším nemocem. Naučíme vás, jak si polévku můžete připravit snadno sami doma.
Miso polévka má ale rozhodně spoustu dalších benefitů, které mohou přijít vhod. Miso polévka je totiž relativně nízkokalorická, takže se nemusíte bát, že byste po ní přibrali. Ba právě naopak. Rozhodně je vhodným doplňkem jídelníčku v případě, že se snažíte zhubnout.
Miso pasta jako základ
To, co dělá tuto polévku tak výživnou, je kvalitní miso. Jde o pastu, která se vyrábí ze sójových bobů. Výsledný produkt je fermentovaný. Miso je tradiční japonské koření a využívá se zejména k příprave polévek, omáček a pomazánek. Ale také k nakládání zeleniny, ryb nebo masa. Použít se dá i za salátových zálivek nebo dipů. Chuť miso pasty je celkem výrazná. Dá se říci, že je podobná klasické sójové omáčce, ale je více plnější a bohatší. Rozhodně platí rovnice, že čím tmavší miso je, tím je chuťově výraznější a aromatičtější.
Zeleninové polévky 25x jinak: Doplňte díky nim vitamíny a porazte jarní únavu!
Mizuna: Japonský salát, který patří mezi superfood. Ochutnejte a vypěstujte si jej sami
Miso a výhoda fermentace
Svět je rozdělen na dva tábory. Jedni sóju nemají rádi a tvrdí, že jde o škodlivou potravinu. Druzí ji milují a konzumovali by ji nejradši denně. Jak to tak bývá, pravda o sóji je někde přesně uprostřed. Nicméně faktem je, že fermentovaná sója je tělu rozhodně prospěšná. Právě díky fermentaci nabízí tělu skvělý soubor dostupných živin. Nabudí nasi obranyschopnost a umí ochránit třeba i před nemocemi z nachlazení.
Nutno však podotknout, že miso vždy nemusí být jen se sójových bobů. Někdy se místo nich využívá i jiných luštěnin nebo obilí nebo kombinace všeho dostupného. Základní surovina se tepelně zpracuje v páře, smíchá se s mořskou solí, houbou koji a fermentačním činidlem v dřevěných sudech. A právě od délky fermentace se následně odvíjí intenzita chuti výsledné miso pasty.
Základ miso polévky je dashi vývar
U receptů na miso polévku se setkáte rovněž i s pojmem “dashi”. Jde o japonskou specialitu a vlastně i základ tradiční miso polévky. Na přípravu dashi vývaru budete potřebovat řasu kombu a vločky sušeného tuňáka bonito neboli katsobhushi. A jak na to? Sušenou řasu nalámeme na malé kousky a dáme do hrnce. Zalijeme studenou vodou a vaříme asi půl hodiny. Pak řasu vyjmeme a místo ní vložíme do vývaru tuňákové vločky katsobhushi. Opět povaříme. Pokud se vám nechce dashi vývar připravovat doma, můžete si snadno koupit už hotový. Pochopitelně vegetariáni či vegani použijí jako základ miso polévky vývar zeleninový.
Rychlý recept na miso polévku
Přísady:
- 500 ml dashi nebo zeleninového vývaru
- 130 g tofu
- 2 lžíce miso pasty
- 2 jarní cibulky
- 2 čerstvé nebo sušené houby shiitake
- 2 ředkvičky
- 1 pórek
- hrst kuliček cukrového hrášku
- hrst klíčků alfalfa
Příprava:
Do již hotového vývaru přidáme nadrobno nakrájenou jarní cibulku, ředkvičku na plátky, pórek na kolečka a nadrobno nasekané houby shiitake. Dále pak orestované na kostky nakrájené tofu a hrášek. Povaříme, aby zelenina změkla. Z vývaru pak odebereme asi 100 ml bokem a v něm rozmícháme miso pastu. Ta nesmí projít varem, jinak by se zničily veškeré živé enzymy. Vlijeme zpět do odstavené polévky a můžeme servírovat. Nakonec polévku ozdobíme klíčky alfalafa. Dobrou chuť!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku