6x studené polévky na léto, které vás zaručeně ochladí
Polévky jsou obecně považovány za pokrmy, které tělo pořádně prohřejí. Jenže to je omyl. Může to být přesně naopak. Takové vlažné nebo studené polévky vás dokáží v parních dnech skvěle ochladit. A navíc dodají i tolik potřebné tekutiny. Věřte, že si studené polévky během letních měsíců rozhodně zamilujete.
Studené polévky si navíc můžete dát naprosto kdykoliv. Může to být vydatná snídaně, osvěžující svačinka nebo vydatná večeře. Záleží na použitých surovinách a pochopitelně také na množství, které si naložíte. Rozhodně jsou ale studené polévky osvěžujícím, lehkým a snadno stravitelným pokrmem.
1. Studené polévky: Melounová polévka se šunkou a kuličkami mozzarelly
Přísady:
- 1 kg melounu bez pecek
- 100 g parmské šunky
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce balzamikového octa
- pepř, sůl
- mletá sladká paprika
- mini kuličky mozzarelly
Příprava:
Meloun nakrájíme na kousky a vhodíme jej do mixéru. Přidáme k němu sůl, balzamikový ocet a olivový olej. Rozmixujeme odhladka. Rozlijeme ji do jednotlivých misek a necháme vychladit. Postupně do nich pak přisypeme také mozzarellové kuličky. Šunku nakrájíme na dlouhé nudličky a nasucho je opražíme na pávni. Ozdobíme jimi polévku a nakonec ještě posypeme čerstvým pepřem a špetkou sladké papriky.
Zeleninové polévky na mnoho způsobů. Chutnat budou i dětem a milovníkům masa
Staročeské polévky 3x jinak: Uvařte si je levně a chutně na oběd nebo k večeři
Letní polévky v osmi variacích: Dodají vitamíny, skvěle osvěží a doplní tekutiny!
2. Studené polévky: Pikantní mrkvová polévka s kokosovým mlékem
Přísady:
- 500 g mrkve
- 1 cibule
- chilli paprička
- 1 lžička mletého kari koření
- 1 l zeleninového vývaru
- 1 lžíce slunečnicového oleje
- pepř, sůl
- 200 ml kokosového mléka
- čerstvý koriandr na ozdobu
Příprava:
Rozpálíme olej a na něm opražíme nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme nastrouhanou mrkev a chilli. Chvíli restujeme. Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme. Polévku odstavíme, přidáme do ní kari, kokosové mléko a rozmixujeme ji ponorným mixérem. Před podáváním pořádně vychladíme. Na talíři pak dozdobíme nasekaným čerstvým koriandrem.
3. Studené polévky: Studená polévka z červené řepy
Takový letní evergreen. Když se řekne “studené polévky”, tak tuhle si vybaví snad opravdu každý. Studená polévka z červené řepy má tu výhodu, že nadlouho zasytí a chutná opravdu každému. Navíc si ji můžete připravit klidně na den či dva dopředu. Vždy jen vytáhnete z lednice a už si pochutnáváte.
4. Studené polévky: Broskvová polévka s kozím sýrem
Přísady:
- 500 g čerstvých broskví
- 150 g bílého jogurtu
- 1 lžíce balzamikového octa
- ¼ lžičky sušeného česneku
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce medu
- měkký kozí sýr
- lístky máty na ozdobu
Příprava:
Broskve oloupeme a okrájíme od pecky. Nakrájíme je na kousky. V jiné míse smícháme měkký kozí sýr, med, balzamikový ocet, olivový olej a česnek. Důkladně promícháme a pak přidáme i broskve. Přikryjeme a necháme alespoň tři hodiny, ideálně před noc, chladit. Ráno pak ke směsi přidáme bílý jogurt a důkladně rozmixujeme. Polévku rozdělíme do misek, ozdobíme mátou a podáváme.
5. Studené polévky: Okurková polévka s koprem
Přísady:
- 2 salátové okurky
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 l kefíru nebo acidofilního mléka
- 150 g řeckého jogurtu
- 1 lžička mletého česneku
- 1 lžička citronové šťávy
- sůl, pepř
- hrst čerstvého kopru
Příprava:
Okurku omyjeme a nastrouháme. Slupku není nutné loupat, i když u kupované okurky je to rozhodně lepší. K okurce přidáme olej, sůl, pepř, česnek, kopr, jogurt a kefír nebo acidofilní mléko. Promícháme a necháme alespoň hodinu odležet v lednici. Před podáváním přidáme citrónovou šťávu, rozdělíme do talířů a dozdobíme čerstvým koprem.
6. Studené polévky: Višňová polévka
Další z polévek, na kterých si pochutnají nejen dospělí, ale zejména také děti. Višňová polévka plná chutných a hlavně zdravých plodů. Mimochodem, věděli jste, že višně jsou svělé při virózách i zánětech v těle? Posilují nervy, zásobují železem a podporují vylučování vody z těla. Pečují i o zdravé kosti a zuby. Tak si dejte, pro chuť i zdraví!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku