Recepty z hub využijete po celý rok

Recepty z hub využijete po celý rok

Jak správně skladovat houby

Jelikož se čerstvé houby nemohou v našem jídelníčku vyskytovat celoročně, můžeme si pomoci několika způsoby skladování hub, abychom si je mohli vychutnat kdykoliv se nám zachce. K určení správného druhu je vždy dobré mít po ruce atlas hub, který nám může pomoci vyvarovat se nepříjemných zdravotních obtíží.

Sušené houby nejen do omáček

Při sušení hub je nejdůležitější dbát na to, aby nám nezačaly plesnivět či nebyly napadeny škůdci. Sušit houby můžeme třemi způsoby:

  1. Pečlivě očištěné houby nakrájíme podélně na tenké plátky a vyskládáme vedle sebe nejlépe na síto. Sušíme-li houby např. na novinách, je třeba plátky hub pravidelně obracet, aby neplesnivěly.
  2. Sušit houby můžeme také ve speciální sušičce dle přiloženého návodu.
  3. Plátky očištěných hub můžeme také navlékat na režnou nit a věšet v blízkosti otevřeného okna.

Ve všech třech případech platí, že kvalitně usušené houby se po ohnutí zlomí.

Sušené houby skladujeme ve skleněných dózách pečlivě uzavřené, aby byly chráněny před vlhkostí a škůdci. Před dalším použitím je namočíme na 20 minut do vody. Recepty z hub většinou uvádějí gramáž pro čerstvé houby, tudíž je vážíme až po nasáknutí vodou. Můžeme je také umlít v mlýnku na maso na prášek, který využijeme jako koření.

Sušené houby používáme po celý rok do omáček, polévek, gulášů, také se z nich připravuje tradiční vánoční jídlo – houbový kuba. Níže najdete recepty z hub, do kterých lze sušené houby použít.

Nakládané houby v octě do salátů i jako chuťovka

Na nakládání do octového nálevu se hodí zvláště mladé hříbky, klouzci či lišky. Důkladně očištěné houby (mladé vcelku, starší pokrájené) povaříme asi 3 minuty v osolené vodě a plníme jimi zavařovací sklenice. Prokládáme je např. na proužky nakrájenou cibulí a hořčičným semínkem. Houby zalijeme připraveným nálevem tak, aby byly zcela ponořené, sklenice uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 90°C.

Octový nálev připravíme svařením 250 ml vody, 60 ml octa, 6 kuliček nového koření, 2 bobkových listů, 8 kuliček celého pepře, lžičky soli a cukru. Takové množství nálevu vystačí na přibližně 1 kg hub.

Nakládané houby v octě jsou výborné např. v salátech, omáčkách, ale jsou velmi oblíbené i samotné jako chuťovka.

Mražené houby chutnají jako čerstvé

Očištěné houby důkladně propláchneme vodou a vložíme do většího hrnce do osolené vroucí vody. Vaříme asi 5 minut, přičemž odstraňujeme vzniklou pěnu. Povařené houby schladíme pod tekoucí studenou vodou a plníme jimi mikrotenové sáčky menší velikosti, abychom měli připravené jednotlivé porce.

Mražené houby do pokrmů přidáváme zmrzlé, nikdy je nerozmrazujeme. Vydrží nám v mrazáku do příští houbařské sezóny. Přidáváme je do omáček, polévek či gulášů.

Recepty z hub

Nechte se inspirovat recepty z hub, které mohou váš jídelníček obohatit po celý rok. V receptech jsou uvedeny gramáže čerstvých hub, je třeba s tím tedy počítat v případě použití hub mražených či sušených.

Houbová polévka

500 g hub (mohou být různé druhy)
3 velké brambory
1,5 l vývaru
1 lžíce másla
1,5 lžíce hladké mouky
2 menší cibule
300 ml mléka
3 vejce
olej
sůl
pepř
drcený kmín
petrželová nať

Houbová polévka – postup přípravy

Houby důkladně očistíme, nakrájíme plátky, brambory oloupeme, omyjeme a nakrájíme na kostky. Houby a brambory vložíme do většího hrnce, zalijeme vychladlým vývarem, osolíme, opepříme a okmínujeme. Přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme asi 15 minut.

Na pánvi rozehřejeme olej, ve kterém necháme rozpustit máslo, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a necháme zesklovatět. Zaprášíme hladkou moukou, kterou krátce orestujeme. Odstavíme z ohně a jíšku rozmícháme s mlékem. Za stálého míchání přilijeme k houbové polévce a povaříme ještě asi 10 minut.

Nakonec vmícháme rozšlehané vejce a už dále nevaříme. Houbová polévka se na talíři zdobí nadrobno nasekanou čerstvou petrželovou natí.

Houbová omáčka

300 g hub, nejlépe hřibů
1 velká cibule
1 sladká smetana
1 zakysaná smetana
1 l houbového bujónu
1 žloutek
4 bobkové listy
6 kuliček nového koření
sůl
pepř
ocet
hladká mouka

Houbová omáčka – postup přípravy

Očištěné houby nakrájíme na plátky, necháme projít varem, vodu slijeme a houby propláchneme. Tento postup opakujeme asi 3x. Ve vývaru povaříme asi 30 minut nahrubo nakrájenou cibuli s kořením a scedíme. Do vývaru přidáme houby a vaříme asi 20 minut do měkka. Bokem si rozmícháme smetany s moukou (asi 2 – 3 lžíce), můžeme přidat i trochu mléka. Nalijeme k základu houbové omáčky, rozmícháme a povaříme asi 15 minut.

Rozšleháme žloutek a za stálého míchání jej přimícháme k omáčce, už jen krátce povaříme. Na závěr se houbová omáčka dosolí a okyselí octem.

Houbová omáčka se podává s domácím houskovým knedlíkem. Další recepty na houbovou omáčku najdete zde.

Smaženice z hub

300 g hub různých druhů
3 vejce
1 větší cibule
1 stroužek česneku
1 lžíce másla
sůl
pepř
drcený kmín

Smaženice z hub – postup přípravy

Důkladně očištěné houby nakrájíme na menší kousky nebo nudličky, cibuli nakrájíme nadrobno. Na pánvi rozehřejeme máslo, na kterém necháme osmažit cibuli do růžova, poté přidáme houby a kmín. Přikryjeme pokličkou a dusíme do měkka. Pánev odkryjeme a necháme odpařit všechnu vodu, kterou pustily houby během dušení.

Do smaženice z hub přidáme za stálého míchání rozšlehané vejce, prolisovaný česnek, osolíme, opepříme, a jakmile se vejce mírně srazí, odstavíme z ohně. Ještě chvíli mícháme a takto necháme vejce dojít.

Smaženice z hub se podává s čerstvým chlebem nebo na topince potřené česnekem.

Hovězí na houbách

500 g hovězího zadního
300 g hub různých druhů
2 cibule
vývar nebo bujón
hladká mouka
máslo
olej
sůl
pepř
drcený kmín

Hovězí na houbách – postup přípravy

Hovězí maso nakrájíme na plátky, které osolíme, opepříme, okmínujeme, mírně naklepeme a obalíme v hladké mouce. Jednu cibuli nakrájíme nadrobno, na rozpáleném oleji ji necháme zesklovatět a vložíme hovězí plátky, které necháme z obou stran zatáhnout. Maso přemístíme do pekáče, podlijeme vývarem (můžeme použít i houbový bujón), přikryjeme a necháme jej péci v troubě vyhřáté na 220°C asi 1 hodinu.

Mezitím si nakrájíme nadrobno druhou cibuli, kterou osmahneme na troše másla. Přidáme důkladně očištěné, na plátky nakrájené houby, osolíme, opepříme, okmínujeme a podusíme.

Podušené houby přidáme k hovězímu masu a přikryté společně pečeme ještě asi půl hodiny, až je maso úplně měkké.

Hovězí na houbách chutná skvěle s rýží, těstovinami, ale i s domácím knedlíkem.

Houbové karbanátky

600 g hub různých druhů
2 cibule
150 g slaniny
3 vejce
3 starší rohlíky
150 ml mléka
olej
strouhanka
sůl
pepř
drcený kmín

Houbové karbanátky – postup přípravy

Cibuli a slaninu nakrájíme nadrobno, osmažíme, přidáme důkladně očištěné pokrájené houby, osolíme, opepříme, okmínujeme a necháme odkryté dusit, dokud se nevypaří voda z hub.

Mezitím, co budou houby chladnout, nakrájíme rohlíky na malé kostky a namočíme do mléka. Až rohlíky nasáknou mléko, vyždímáme je a přidáme k houbám. Dále přimícháme vejce a tolik strouhanky, aby se z těsta daly tvarovat houbové karbanátky.

Houbové karbanátky ještě obalíme ve strouhance a smažíme v rozpáleném oleji z obou stran dozlatova. Odkládáme na papírový ubrousek, který vysaje přebytečný tuk.

Houbové karbanátky podáváme s bramborovou kaší nebo čerstvým pečivem.

Houbové rizoto

200 g hub (hříbky, žampióny)
300 g rýže Arborio
120 g másla
1 cibule
2 stroužky česneku
1 l zeleninového vývaru
80 ml suchého bílého vína
50 g parmazánu
olivový olej
sůl
pepř
čerstvé bylinky

Houbové rizoto – postup přípravy

V olivovém oleji necháme na větší pánvi rozpustit máslo, ve kterém orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek (asi lžíci másla si necháme stranou). Přidáme důkladně očištěné a nadrobno nakrájené houby, necháme společně restovat asi 3 minuty. Přisypeme rýži, dobře promícháme a zalijeme zeleninovým vývarem tak, aby byla rýže těsně ponořená. Zmírníme plamen a za občasného míchání necháme odpařovat tekutinu, přitom občas přilijeme vývar, aby ho rýže nasákla.

Jakmile je rýže měkká, přilijeme bílé víno a přidáme zbytek másla a víno necháme také odpařit. Osolíme, opepříme a přidáme nadrobno posekané oblíbené bylinky.

Houbové rizoto rozdělíme na porce a posypeme strouhaným parmazánem.

Houbový guláš

600 g hub (hříbky, hlíva ústřičná atd.)
1 větší cibule
50 g hladké mouky
1 lžíce sádla
1 lžíce másla
1 l masového vývaru
2 stroužky česneku
1 lžíce sladké papriky
sůl
pepř
majoránka
drcený kmín

Houbový guláš – postup přípravy

Nadrobno nakrájenou cibuli osmažíme na sádle dozlatova, přidáme mletou papriku, jen krátce promícháme a ihned zalijeme vývarem, aby paprika nezhořkla. Do základu vložíme očištěné, na kostky nakrájené houby, osolíme, opepříme, okmínujeme a zakryté pokličkou dusíme asi 20 minut.

Z másla a mouky si připravíme jíšku, kterou přilijeme ke guláši a necháme ještě asi 10 minut vařit.

Na závěr se houbový guláš dochutí prolisovaným česnekem a majoránkou, můžeme přidat na zjemnění i lžíci zakysané smetany, nebo jí ozdobit houbový guláš až každému na talíři.

Houbový guláš podáváme s rýží, domácím knedlíkem, těstovinami nebo čerstvým pečivem.

Máte také svůj oblíbený recept z hub? Podělte se o něj v komentáři pod článkem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!