Superfoods neboli superpotraviny a jejich přínos pro zdravé tělo i mysl
Můžeme říci, že účinky superfoods jsou takové, že mají schopnost zvyšovat energii, vitalitu člověka, sílu, zlepšují a povzbuzují imunitní systém, zvyšují produkci serotoninu, detoxikují organismus a zlepšují sexuální aktivitu. Superpotraviny vyživují mozek, svalstvo, kosti, kůži, vnitřní orgány i reprodukční systém. Vždy je však třeba dbát na vyváženou stravu. Superpotraviny samotné stačit nemohou.
Mnoho superpotravin jsou plody pocházející z oblastí mimo Evropu. Tradičnějšími potravinami, které se rovněž uvádějí jako superfoods, jsou některé citrusy, ryby i místní plody. Důvodem toho, proč mnoho superpotravin pochází z exotických oblastí je to, že koncentrovaná zásoba vitamínů, minerálů a dalších látek v nich obsažených, zajišťovala přežití místním obyvatelům, kteří jinak museli fungovat v poměrně nehostinných a náročných podmínkách.
Které potraviny můžeme zařadit mezi superpotraviny?
- Jedlé oleje: kokosový olej, rakytníkový olej, lněný olej, pupálkový, olivový atd.
- Ovoce a zelenina a šťávy z nich: graviola, granátové jablko, brusinky, goji, noni, celer, dýně, mrkev, rajčata, zimolez modrý nebo kamčatský
- Sušené ovoce: goji, brusinky, borůvky,...
- Přírodní sladidla: stévie, melasa, agáve
- Včelí produkty: pyl, propolis, med
- Houby: reishi, hlíva ústřičná
- Zelené potraviny: chlorella, spirulina, zelený ječmen, mořské řasy, afa modrozelená řasa, kelp
- Ořechy a semínka: loupaná konopná semínka, chia semínka, vlašské ořechy, mandle, kešu, lískové oříšky, sezamová a slunečnicová semínka, ovesné vločky, semínka quinoa
- Ryby a dary moře: losos, ústřice, tuňák
- Další: matcha tea, kakaové boby, nopál, slzovka obecná, bulgur, karob,...
Co superpotraviny obsahují?
- Minerály
- Vitamíny
- Antioxidanty
- Vlákninu
- Proteiny
- Enzymy a koenzymy
Brainfood – superpotraviny pro mozek
Aby mozek a nervová soustava optimálně fungovaly, napomáhá jim k tomu výživa pro mozek, tzv. brainfood. Do této kategorie spadají superpotraviny, které pomáhají v dosahování lepších duševních výkonů, ke schopnosti koncentrace, napomáhají dobré paměti atd.
Mezi brainfood patří:
Jablka
Jedná se o antioxidační bombu s vysokým obsahem vitamínu C a pektiny, které ochraňují nervové buňky. Čerstvá jablka dokáží ochránit organismus před volnými radikály. Pravidelnou konzumací jablek je možné vyhnout se Alzheimerově chorobě nebo Parkinsonově nemoci.
Ovesné vločky
Ovesné vločky jsou bohaté na obsah vitamínu B, hořčíku a esenciálních aminokyselin. Podporují činnost mozku a také nervovou činnost. Poměrně dlouhou dobu se ovesné vločky využívají rovněž jako dietní potraviny, vločky dodají tělu dostatek energie.
Chcete vyzkoušet skvělé recepty z ovesných vloček?
Ořechy
Tyto plody jsou pro mozek obzvláště důležité, obsahují vitamín E, kyselinu listovou, vitamín B a nenasycené mastné kyseliny. Pozornost a schopnost učení se za pomoci ořechů zvyšují, paměť se posiluje a rovněž nervové funkce. Pro vysoký obsah tuku je však doporučená jejich střídmá konzumace.
Ryby
Pro správnou funkci mozku a nervů byste je měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně.
Špalda
Obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky. Tuk, který je obsažen v klíčcích špaldy, obsahuje myelinová vlákna, díky kterým je nervový systém stabilní.
Příznivé účinky vybraných superpotravin
Acai berry
Acai berry jsou plody palmy Acai, které mají především schopnost stimulovat náš metabolismus a to tak, že ten potom nejen více spaluje tukové zásoby, ale zároveň omezuje naše další chutě. Acai berry posiluje srdce, pomáhá v boji s rakovinou, je skvělým zdrojem energie a má účinky proti stárnutí.
Acai berry jsou velice silným antioxidantem, který pomáhá zpomalovat proces stárnutí buněk, jsou bohaté na mastné kyseliny omega 6 a omega 9, které tělo využívá pro normální funkci mozku, očí, sexuální aktivitu atd.
Aloe vera
Aloe vera je sukulentní rostlina s ostnatými dužnatými listy. Její původ není zcela přesně znám, ale dnes roste planě nebo je pěstována v mnoha oblastech světa. Po tisíce let lidé využívají její léčivé účinky.
Aloe vera je nenáročná rostlina a je možné ji bez větších potíží pěstovat doma v květináči. Při drobné nehodě je možné vzniklou ránu ihned potřít šťávou z aloe, ať už jde o popáleninu nebo řeznou ranku. Šťáva z listu má chladivý a hydratační účinek, který sníží nepříjemné pálení a napomůže rychlejšímu zhojení.
Gelová tekutina, která se nachází uvnitř listů, obsahuje mnohé významné látky: hořčík, zinek, draslík, vápník, vitamíny A a C a také vitamín B12, který významně doplňuje jídelníček vegetariánů a veganů.
Aloe vera působí pozitivně na regeneraci lidského těla při onkologických onemocněních, podávání vysokých dávek aloe vera potlačuje růst tumorů a nastartuje imunitní systém.
S Aloe ale není radno to přehánět, neboť obsahuje projímavé látky, které mohou způsobit křeče v oblasti břicha a také průjem nebo překrvení pánevních orgánů. Nedoporučuje se proto těhotným ženám a vhodná není ani pro děti.
Agáve
Mexická polopouštní rostlina agáve je známá především spojitostí s výrobou tequily, která se z ní vyrábí. Je to vhodné náhradní sladidlo pro lidi s nadváhou a při redukčních dietách, nezvyšuje hladinu krevního cukru, jako to dělá med nebo bílý cukr.
Goji
Goji neboli kustovnice čínská má mnoho pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Goji se označuje jako „ovoce dlouhověkosti", obsahuje totiž velké množství různých živin, díky kterým může být váš život delší a zdravější. Goji obsahuje látky, které působí protizánětlivě, stimulují hypofýzu a epifýzu. Goji je též známá pro posilující schopnosti v sexuální oblasti, zlepšuje také náladu a celkový pocit životní pohody.
Bobule goji jsou bohaté na zinek a vitamín C, oba tyto vitamíny chrání tělo před nemocemi a pomáhají při uzdravování organismu. Goji patří mezi tzv. brainfoods – podporuje činnost mozku a neurologické zdraví. Nedostatek cholinu, který je obsažen právě v goji, způsobuje zužování tepen, přivádějících kyslík do mozku, což může vést k rozvinutí Alzheimerovy choroby a neurologickým degeneracím. Goji dokáže též bojovat proti cholesterolu a je tak skvělým pomocníkem v podpoře kardiovaskulárního zdraví. Bobule goji podporují detoxikaci organismu, pomáhají hydratovat organismus a obsahují rovněž thiamin a magnézium, které zlepšují spánek.
Granátové jablko
Granátové jablko je asi 12 centimetrů v průměru velký plod, který je šestiúhelníkovitého tvaru. Jeho slupka je tlustá a tvrdá, pod slupkou se nachází šest až dvanáct pouzder, v nichž se v bílém či růžovém rosolovitém míšku nachází semena. Semena granátových jablek obsahují 77% vody a jsou mimořádně bohatá na sodík. Obsahují mnoho vitamínu B a vitamínu C. Jedlé části granátových jablek působí projímavě, slupka má naopak stavěcí účinky.
Již před téměř 10 lety byly onkology objeveny preventivní účinky granátového jablka před rakovinou prostaty i rakovinou prsu.
Graviola
Graviola je strom rostoucí v oblastech Jižní Ameriky a v posledních letech se již i u nás objevují doplňky stravy s výtažky z této rostliny. Graviola je v přírodní medicíně v oblastech Jižní Ameriky velmi dlouho využívaná. Používají se téměř všechny části rostliny, a to plody, semena, listy i kořeny. V lidovém léčitelství se graviola využívá pro snižování krevního tlaku, pro mírnění střevních křečí a olej z listů a nezralé plody se užívaly smíchané společně s olivovým olejem k obkladům proti revmatickým potížím, při artritidě apod.
Graviola má antibakteriální, antimikrobiální a sedativní účinky. Jedná se o velmi zajímavou rostlinu, jejíž potenciál je velice slibný, v současné době se prozkoumává její schopnost působit pozitivně a podpůrně na organismus člověka při léčbě rakoviny.
Hlíva ústřičná
Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí převážně na listnatých stromech. Příznivé účinky hlívy byly známy starým Číňanům již před staletími. Účinky hlívy ústřičné jsou skutečně jedinečné, hlavním přínosem pro lidské zdraví je posilování imunity člověka, pozitivní vliv na krevní tlak a cévní systém. Má rovněž schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, uvolňuje ztuhlosti svalů, kostí a šlach, chrání srdce a zpevňuje žilní stěny, čímž pomáhá bojovat proti křečovým žilám. Harmonizuje trávicí trakt, neboť upravuje peristaltiku střev. Je skvělým pomocníkem při léčbě alergií, ekzémů i bradavic.
Více o hlívě ústřičné a jejích účincích na zdraví se dočtete v článku Hlíva ústřičná je považována za zázračnou houbu.
Kakaové boby
Kakaové boby již Indiáni nazývali pokrmem bohů. Jsou zdrojem hořčíku, který podporuje nervovou soustavu, obsahují železo a mangan, které jsou potřebné pro krvetvorbu, zinek odporující imunitní systém. Kakaové boby obsahují dopamin a serotonin, díky čemuž jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum. Jedná se o rychlý zdroj energie a pojídání kakaových bob podpoří i schopnost koncentrace.
Karob
Karob je zdravou alternativou k čokoládě. Krobové boby rostou v luscích na stromu, který se nachází především v oblastech Středního východu. Karob obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, např. hořčík, draslík, mangan, železo, je přírodním zdrojem vlákniny. Má příznivý vliv na trávení a vylučování a na snižování hladiny cholesterolu v krvi.
Matcha tea
Matcha tea je zelený japonský čaj, který roste pouze na zastíněných polích, tato rostlina produje velké množství chlorofylu a tak kvalitní matchu poznáme podle sytě zelené barvy. Výroba tohoto čaje patří k nejnáročnějším metodám produkce čajů na světě. Jeho účinky jsou především detoxikační a také urychluje metabolismus, takže je vyhledávaný při redukčních dietách. Pravidelným popíjením čaje matcha bude naše tělo spalovat až 4x rychleji. Je to rovněž stimulant, který ale, třeba na rozdíl od kávy, uvolňuje svoji energii postupně a takže povzbuzení déle vydrží. Snižuje nejen cukr, ale i cholesterol v krvi. Užíváním matcha tea snižujeme riziko vzniku rakovinného onemocnění.
Zimolez modrý (a zimolez kamčatský)
Tento keřík, plodící od konce května do půli června modré bobule, připomínající vzhledem i chutí borůvky. Tomuto ovoci se někdy přezdívá kamčatská borůvka. Zimolez obsahuje dvakrát více antioxidantů a vitamínů, než ostatní bobulovité ovoce. Účinky bobulí jsou protizánětlivé a protirakovinné a dodávají tělu mnoho vitamínu C.
Diskuse k článku