Dobrovolná bezdětnost by neměla být stigmatizována. Jak žít naplněný život i bez potomků?
Dobrovolná bezdětnost nemusí být v konzervativnější společnosti dobře chápána. Možná bývá dokonce odsuzována a stigmatizována těmi, kteří jsou zarytě přesvědčeni o tom, že mít děti, je prostě nutnost a přirozenost. Ti, kteří si zvolili život bez potomků, však mají také právo na to, žít šťastně. Patříte mezi ně? Pak pro vás máme několik povzbudivých faktů! Připravili jsme si ovšem stať i pro ty na druhé straně. Víte, co raději neříkat, abyste bezdětné neranili nebo snad nepopudili?
I když si stále někteří lidé mohou myslet, že dobrovolná bezdětnost je ryze sobeckou záležitostí, není tomu tak. Lidé, kteří se rozhodli nezasvětit svůj život rodičovství, nejsou „ti horší“. Jen zkrátka mají jiné priority a zvolili si svobodnou cestu s jiným cílem. Někoho tato skutečnost může pobuřovat, či v něm dokonce vzbuzovat lítost – bezdětné ale netřeba litovat. Zaslouží si spíše pochopení. Také oni mohou žít naplněný život!
Dobrovolná bezdětnost nepredikuje smutný život. Poskytne více času na osobní rozvoj
Rozhodli jste se pro dobrovolnou bezdětnost? Potom se před vámi otevírají nevídané možnosti naplněného a šťastného života! Čas, který máte před sebou, můžete snadno věnovat těm činnostem, po kterých toužíte od jakživa. Nic nemusí být problém. Váš duševní život obohatí například cestování do nejrůznějších koutů světa. Poznávání nových kultur a lidí je velmi přínosné. Posune vás to o velký kus vpřed. Stejně tak bude skvělé, pokud se rozhodnete nadále vzdělávat v tom, v čem jste dobří. Svět vám leží u nohou, využijte toho a odneste si z něj jen to nejlepší. Meditujte, bavte se, jezte to, co máte rádi, běhejte, skákejte, vydejte se na duchovní pouť, smějte se na své okolí – užijte si pocit svobody. Můžete cokoliv, jako třeba tyto další věci:
Osobní rozvoj je pro harmonický život nezbytný. Jakým způsobem posilovat svou mysl a duši?
- Přestěhovat se do jiné země, kdykoliv se vám zachce.
- Dodělat si vytoužený titul na univerzitě.
- Ponocovat s přáteli na společenské akci.
- Žít plnohodnotný společenský život (divadla, kina, diskotéky, bary, festivaly, koncerty a podobně).
- Stát se digitálním nomádem.
- Zahájit svůj vlastní byznys.
- Budovat vztahy se svými nejbližšími (rodinou, přáteli).
Dobrovolná bezdětnost by neměla být spojována se sobectvím!
Lidé, kteří prosazují dobrovolnou bezdětnost, jsou častokrát nazývaní sobci. Ovšem tento názor je velmi úzkoprsý. I bezdětní mají totiž stále své emoce. Mají nadále schopnost empatie a lásky, jež zkrátka vkládají do jiných příjemných činností. Nezřídka kdy tedy bývají dobrovolníky v organizacích a pomáhají dospělým lidem či dokonce cizím dětem v nesnázích. Své srdce také s radostí věnují nějakému psímu mazlíčkovi/mazlíčkům z psích útulků a zahrnou je péčí a laskavostí. Nemít dítě tedy není automaticky známkou emoční chladnosti a egoismu.
Dobrovolná bezdětnost je svobodná volba a společnosti by ji měla respektovat
Rozhodně se nikdy neomlouvejte za to, že jste se pro dobrovolnou bezdětnost rozhodli. Nejste povinni nikomu nic vysvětlovat. Stůjte si za svým názorem a nenechte se psychicky zdeptat těmi, kteří to vidí jinak. Naučte se odolávat nemístným poznámkám z nechápavého okolí, vytvořte si ochranné bariéry a obklopte se skutečně jen těmi, co vás podporují a neodsuzují. Tím alespoň provedete ve svém životě vztahovou očistu.
A ještě několik informací pro ty, kteří dobrovolnou bezdětnost chtějí pochopit: uvědomte si, že tito lidé se mohou ve společnosti cítit odstrčeně, méněcenně či dokonce neviditelně. Dejte jim najevo, že to tak není, že jsou plnohodnotnými a důležitými lidmi se svými vlastními potřebami. Važte si jich a oslavujte i jejich existenci!
Dobrovolná bezdětnost aneb V pasti společenských předsudků: Co bezdětní nechtějí slyšet?
Téma dobrovolné bezdětnosti je pro současnou konzervativní společnost natolik náročné, že mnozí neví, jak se k němu postavit. Je však nutno říct, že to má zlepšující se tendenci a někteří lidé jsou čím dál více otevřenější jiným názorům. Někdy stačí skutečně říct jen: „Přeji vám štěstí, ať jste se rozhodli pro jakýkoliv život.“ Existuje ovšem i několik neohleduplných vět, které by vůči bezdětným neměly nikdy zaznít. Jsou to:
- „Počkej časem, to změníš názor.“
- „Jako dobrovolně bezdětný/á nepoznáš nikdy tu pravou lásku (od dětí).“
- „Tvůj život nebude mít žádný smysl.“
- „Proč nemáš rád/a děti?“
- „Jednou budeš litovat.“
A ještě jedna důležitá věta na závěr (nejen k dobrovolné bezdětnosti) – jestli natrefíte v životě na někoho, kdo evidentně děti nemá, neptejte se jej na to, kdy je bude mít. Tato otázka je velmi intimního charakteru a nepřísluší vám v žádné společenské roli, i když si to třeba myslíte. Nejlepší je nechat daného člověka vyjádřit zcela přirozeně a samostatně, bez jakéhokoliv nátlaku.
Dobrovolná bezdětnost a slavní – kdo žije naplněný život i bez potomků?
Jsou úspěšné, oblíbené a ve svých životech šťastné. Tyto ženy budiž inspirací pro všechny dobrovolně bezdětné, kteří se cítí kvůli tlaku okolí bezradně až ztraceně. Jaké slavné herečky či zpěvačky zvolily cestu dobrovolné bezdětnosti? Jednou z nich je například Jennifer Anniston známá hlavně ze seriálu Přátelé. K té se pak řadí i Dolly Parton, Helen Mirren nebo třeba Renée Zellweger.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku