Mají vaše děti oči v pořádku? Nejčastěji oční vady u dětí a co s nimi
Zrak a zrakový vývoj dítěte prochází značnými změnami už od narození. A protože u miminek se vše vyvíjí velmi rychle, je dobré oči dítěte sledovat a případné očni vady řešit již v počátku.
Oční vady u dětí jsou dnes naštěstí již velmi dobře korigovatelné. Avšak i zde platí to, co u jiných onemocnění. Čím dříve se na problém přijde, tím lépe. V každém případě apelují oftalmologové na rodiče, aby očím svého dítěte věnovali pozornost hned od narození.
Oční vady u dětí mohou být odhaleny snadno a rychle
Pro miminka po narození se doporučuje obklopovat je vysoce kontrastními barvami a vzory. Jejich zrak ještě není dokonalý tolik, jako zrak dospělého jedince. Malé miminko by se v tento čas mělo soustředit výhradně na věci ve svém nejbližším okolí. Kontrastní barvy i vzory jsou pro trénování miminkovského zraku ideální. A nejen miminkovského, mnoho takových hraček se dá skvěle využít i pro větší děti.
Irisdiagnostika: Co všechno lze vyčíst z očí?
Oční vady jsou u lidí čím dál tím častější, existují ovšem bezbolestné způsoby jejich nápravy
Oční vady u dětí a správná strava
Říká se, že strava je základ celého zdraví. A platí to pochopitelně i u zraku. Je nutné dodávat očím všechno, co žádají. Potřebují především omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, E a C, dále pak zinek nebo lutein. Vesměs jde prvky, které jsou pochopitelně i v mateřském mléku, později je pak nutné dodávat je dítěti vyváženou stravou.
Omega-3 mastné kyseliny jsou především v rybách. Vitamín A obsahuje listová zelenina a vitamíny C a E se ukrývají v čerstvém ovoci. A nezbytné jsou samozřejmě i bílkoviny. A nemusí být nutně živočišné.
Oční vady u dětí a návštěva odborného lékaře
Ptáte-li se, kdy je vhodné zajít k lékaři na vyšetření, pak vězte, že během prvního roku života byste měli přijít ukázat potomka očnímu lékaři, který udělá zběžnou prohlídku. Zde je již schopen zjistit některé problémy. Často se dostávají k lékaři už malá miminka, když mají ucpaný takzvaný slzný kanálek. Později pak dávejte pozor na to, jak moc dítě oči používá, zda nemžourá nebo zda nenaklání hlavu, pokud chce něco lépe vidět. Problém může být i ve chvíli, kdy nejeví zájem o vzdálené předměty, často si oči tře, je citlivé na světlo a má špatnou koordinaci ruka-oko. Už u malých miminek je možné zjistit některé oční vady. A je žádoucí je řešit co nejdříve.
Nejčastější oční vady u dětí: Krátkozrakost
Děti, které jsou krátkozraké, mají problém vidět vzdálenější věci. Krátkozrakost patří mezi poměrně běžné oční vady u dětí. Krátkozrakost se řeší brýlemi, váš lékař ale bude chtít minimálně jednou či dvakrát za rok oči vašeho dítěte vidět. To proto, aby zkontroloval, zda se neobjevuje nějaké přidružené onemocnění, což bývá poměrně časté.
Nejčastějí oční vady u dětí: Dalekozrakost
Děti, které jsou dalekozraké mají problém vidět věci na blízko. Často mají problém se soustředěním, snadno je vše rozladí. Přidruženým problémem dalekozrakosti bývá často i tupozrakost. V každém případě je proto nutné oční vady u dětí řešit co nejdříve.
Nejčastější vady u dětí: Tupozrakost
Tupozrakost neboli takzvné “líné oko” má zhruba jedno dítě z padesáti. Může to být proto, že jedno oko je slabší nebo to druhé. Často bývá tento problém spojen s krátkozrakostí či dalekozrakostí. A hojně se objevuje i u šilhání. Při tupozrakosti předepíše lékař dítěti speciální brýle pro korekci tupozrakosti. Silnější oko bývá přelepeno a slabé je tak donuceno “pracovat”. Říká se, že tupozrakost je ideální vyřešit do šesti let věku, později už léčba nemusí být úspěšná.
Nejčastější oční vady u dětí: Astigmatismus
Takzvaný astigmatismus patří mezi poměrně rozšířené oční vady u dětí. Může způsobovat rozmazené nebo zkleslené vidění. Jde sice o častý, avšak rozhodně ne o příliš závažný problém. Snadno jej lze korigovat brýlemi. Neřešený astigmatismus může způsobovat bolesti hlavy. Především ve chvíli, kdy se dítě na něco soustředí.
Nejčastější vady u dětí: Barvoslepost
Pokud zjistíte, že si vaše dítě plete barvy nebo si při učení není schopno barvy zapamatovat, je na místě návštěva očního lékaře. Často si děti pletou především červené a zelené světlo.
Nejčastější vady u dětí: Šilhání
Jestliže zjistíte, že se oči vašeho potomka dívají různými směry, pak jde s největší pravděpodobností i šilhání. Větší pravděpodobnost, že dítě bude šilhat je v případě, že má tento problém některý z rodičů v rodině.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku