Transcendentální meditace usměrní váš tok myšlenek
Transcendentální meditace se těší oblibě ve společnosti již desítky let. Napomáhá k celkovému zklidnění mysli. Jejím zakladatelem je filozof Mahariši Maheš Jógi. Ten mysl často přirovnával k oceánu, jehož povrch je bouřlivý a pouze v jeho hlubinách lze nalézt klid a ticho. Princip tohoto druhu meditace spočívá ve vyslovování takzvaných manter.
Ideální je transcendentální meditace především pro lidi pracovně vytížené, kteří jsou dlouhodobě exponovaní značnému stresu. Metoda má však mnoho dalších blahodárných účinků i na fyzické zdraví, což bylo vědecky prokázané.
Transcendentální meditace a její princip
Princip transcendentální meditace není nikterak složitý, tento druh meditování se zaměřuje na sílu slova a jeho schopnost transformovat lidskou mysl. A jak správně meditaci provádět?
- V první řadě je důležité vybrat si vhodné, a hlavně klidné místo, na kterém budete meditovat.
- Na sobě byste měli mít volné a pohodlné oblečení.
- Poloha při meditaci může být jakákoliv, která je vám příjemná. Klasický sed, nebo například takový, kdy budete mít zkřížené nohy do tureckého sedu.
- Transcendentální meditaci byste měli provádět nejlépe ráno a večer po dobu dvaceti minut.
- Po zavření očí můžete nahlas vyslovovat vybranou mantru, nebo si ji jen v mysli několikrát za sebou opakovat. Manter je celá řada. Hindiusmus a budhismus má mantry odlišné. Velmi známou mantrou je slabika óm, která dle náboženství odstraňuje pýchu. Často je používaná i ve větách, jako je tato nejpoužívanější mezi budhisty: Óm mani pame hung. Jejím cílem je působit proti všem negativním pocitům. V Čechách si však mohou lidé vytvořit své vlastní mantry, v rodném jazyce.
Transcendentální meditace a pozitivní účinky
Příznivé účinky transcendentální meditace jsou prokázané i vědecky. Odborníci zjistili, že tento druh meditování přispěje nejen k redukci nakumulovaného stresu, ale i k lepší funkci kardiovaskulárního systému. Zejména má transcendentální meditace pozitivní vliv na činnost srdce, či krevní tlak, který dokáže regulovat v případě hypertenze. Také tento druh meditace pomáhá preventivně působit před vznikem aterosklerózy a metabolickým syndromem. Zlepší prokrvení mozku a také spánek.
Transcendentální meditace a vliv skupiny Beatles
Osoba Maharišiho, zakladatele transcendentální meditace, je historicky spojovaná i se známou hudební skupinou Beatles, díky níž se samotný filozof proslavil. Členové kapely se v 60. letech dvacátého století v jeho učení shlédli díky manželce George Harrisona. Té učarovala na dovolené v Bombaji východní filozofie a náboženství natolik, že i po návratu do Londýna pátrala po konkrétních přednáškách na tohle téma. V té době v Anglii přednášel shodou okolností právě Mahariši. Všem členům z kapely Beatles se jeho řeč natolik zalíbila, že začali pravidelně chodit na jeho semináře i soukromá setkání zaměřená na transcendentální meditaci. Nakonec se však jejich cesty rozešly kvůli jistým nedorozuměním ohledně bohémského života samotného filozofa. Byl známý hlavně svým promiskuitním chováním vůči výrazně mladším ženám. I přesto, že mladí muži na Maharišiho zanevřeli, snažili si o osvětu týkající se transcendentální meditace. Zejména Paul McCartney a George Harrison.
Transcendentální meditace a finanční náročnost
Transcendentální meditace je nákladnou záležitostí již od jejího zrodu. Historikové praví, že Mahariši se soustředil zejména na movitější klientelu, pokud dával lekce. Za to byl často i kritizován. V České republice vyjde kurz transcendentální meditace na necelých 15 tisíc korun a je rozložen nejčastěji do tří měsíců. První čtyři dny stráví účastník kurzu s lektorem.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku