Bolest očí je velmi častá u lidí pracujících s počítačem.

Bolest očí nepodceňujte, ne vždy se jedná o pouhou banalitu. Kdy navštívit pro jistotu lékaře?

Bolest očí pocítil během svého života téměř každý člověk, ne vždy je jí ale přisuzována nějaká důležitost. Samozřejmě se může jednat o banální podráždění způsobené přetížením očí, ale nelze vyloučit ani závažnější příčinu obtíží. Nemusíte hned malovat čerta na zeď, je však vhodné vědět, jaké příznaky by vás měly dovést do rukou specialisty. Pojďme si je tedy osvětlit.

V 21. století bývá bolest očí poměrně častým neduhem, který může obtěžovat život. Na vině bývá nezřídka kdy dlouhé hledění do monitoru počítače, notebooku anebo na obrazovku mobilu a tabletu. Pro oči totiž není přirozené vystavení umělému světlu, a tak mohou být snadno unavené. Výstrahou by však měly být další příznaky, které tuto bolest provází.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti očí

Na úvod si povězme, co všechno může způsobit bolest očí. Mnoho příčin vám jistě bude známých a možná se týkají i vás samotných:

Čtěte také:

Zelený zákal neboli glaukom

  • Přetížení očí (digitální únava): s touto příčinou se pojí termín „Syndrom počítačového vidění“ neboli Computer Vision Syndrome. Ten se projevuje nejen bolestí očí, ale také rozmazaným viděním, suchostí očí a bolestmi hlavy.

Při dlouhodobém sledování obrazovky oči pracují intenzivněji a nedochází k přirozenému mrkání, což vede k vysychání rohovky a podráždění očí. Oči také reagují na umělé osvětlení a odrazy obrazovky, což zvyšuje jejich únavu.

  • Syndrom suchého oka: suché oči jsou dalším častým důvodem bolesti očí. Tento stav vzniká v důsledku nedostatečné tvorby slz nebo jejich špatné kvality, což vede k vysychání povrchu oka. Suché oči mohou být způsobeny různými faktory, jako je dlouhodobé používání kontaktních čoček, práce v klimatizovaných prostorách nebo časté používání elektroniky.

Lidé se suchýma očima často pociťují "písek" v očích, podráždění, zarudnutí a bolest. V některých případech může syndrom suchého oka vést ke zhoršení zraku a zvýšené náchylnosti k infekcím.

  • Zánět spojivek (konjunktivitida): jedná se o infekční onemocnění způsobené viry, bakteriemi nebo alergeny. Projevuje se zarudnutím očí, výtokem, svěděním a bolestí. Virové a bakteriální formy zánětu jsou nakažlivé, zatímco alergická konjunktivitida vzniká jako reakce na různé alergeny, například pyl nebo prach.
  • Glaukom (zelený zákal): jde o onemocnění, při kterém dochází k poškození očního nervu v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku. V raných fázích nemusí dotyčný pociťovat žádné příznaky, ale jak nemoc postupuje, může způsobit intenzivní bolest očí, poruchy vidění, a nakonec i slepotu, pokud není včas léčena.
  • Úrazy a cizí tělesa v oku: bolest očí může být také způsobena mechanickým poškozením, například v důsledku úrazu nebo vniknutí cizího tělesa do oka, jako je prach, písek nebo drobný hmyz. Pokud je oko zraněno, je důležité okamžitě vyhledat odbornou pomoc, protože i malý úraz může vést k vážným komplikacím, jako je infekce nebo trvalé poškození zraku.
  • Migréna: je také známá jako silná bolest hlavy a u některých pacientů může způsobovat právě bolest očí. Mezi další typické příznaky migrény patří i citlivost na světlo a poruchy vidění (tzv. migréna s aurou). Oční migréna je specifický druh migrény, při které jsou zrakové symptomy klíčové a mohou vést k dočasnému rozmazanému vidění nebo ztrátě zrakové ostrosti.

Jak řešit bolest očí

Méně závažnou bolest očí lze řešit samostatně, bez intervence lékaře. Vsadit můžete na následující metody:

  • Změňte své návyky při práci s elektronikou, tedy dopřejte svým očím pravidelný odpočinek a upravte adekvátně pracovní prostředí – zajistěte si dostatečné osvětlení, minimalizujte odrazy na obrazovce a případně používejte filtry proti modrému světlu, které očím uleví.
  • Vypláchněte oči vlažnou tekoucí vodou. Tento způsob řešení můžete použít, když vám například oko podráždí nějaká drobná nečistota.
  • Zkuste kapat do očí umělé slzy. V lékárně vám může lékárník doporučit ty nejvhodnější. Tento způsob řešení se vztahuje především na lidi se syndromem suchého oka.
  • Dopřejte si teplý nebo studený obklad. Teplo pomůže uvolnit svaly kolem oka a zmírnit napětí, chlad zase působí proti otoku a podráždění.

Bolest očí však můžete zmírnit i dostatečně dlouhým a kvalitním spánkem, při němž organismus celkově regeneruje a vyvarováním se tření očí – obtíže tím můžete totiž ještě zhoršit, protože hrozí zavlečení infekce.

Déletrvající nebo zhoršující se bolest očí je potřeba řešit s lékařem.

Kdy navštívit s bolestí očí lékaře?

Bolest očí může být signálem jak banálních problémů, tak i závažnějších stavů (zelený zákal, autoimunitní onemocnění, zánět spojivek a podobně), proto je důležité vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc. Návštěvu lékaře je nutné zvážit v následujících situacích:

  • Náhlá a silná bolest oka: pokud se bolest oka objeví náhle a je velmi intenzivní, může to být příznak vážného problému, jako je glaukom (zelený zákal), poškození rohovky, infekce nebo úraz. V těchto případech by měl pacient neprodleně vyhledat očního lékaře.
  • Zhoršení nebo ztráta zraku: jakékoli zhoršení zrakové ostrosti, rozmazané vidění, výpadky v zorném poli nebo dokonce dočasná ztráta zraku jsou důvody k okamžitému vyšetření. Tyto příznaky mohou souviset s očními onemocněními, jako je glaukom, migréna s aurou nebo sítnicová odchlípení.
  • Zarudnutí a hnisavý výtok: zánět spojivek (konjunktivitida), zvláště pokud je doprovázen hnisavým výtokem, zarudnutím nebo svěděním, může vyžadovat léčbu antibiotiky nebo antivirotiky. Infekční konjunktivitida je nakažlivá a neléčená infekce může vést ke komplikacím.
  • Cizí těleso v oku: pakliže do oka vnikne cizí těleso (např. prach, písek, kovová tříšť), je důležité ho neprodleně odstranit. Okamžitou návštěvou lékaře (nebo přivoláním záchranné služby) by se pak mělo řešit i poškození oka větším předmětem, který způsobuje intenzivní bolest a zarudnutí.
  • Bolest očí spojená s bolestí hlavy: bolest oka doprovázená silnou bolestí hlavy, nevolností nebo citlivostí na světlo může být příznakem migrény nebo očního zánětu, jako je iritida (zánět duhovky). V případě těchto příznaků je doporučeno lékařské vyšetření.
  • Citlivost na světlo (fotofobie): zvýšená citlivost na světlo může být příznakem oční infekce, migrény nebo zánětu oka. Pokud je fotofobie doprovázena bolestí nebo zarudnutím očí, je nutné konzultovat lékaře.
  • Otupělost nebo necitlivost okolo oka: objeví-li se pocit necitlivosti nebo otupělosti v okolí oka nebo na obličeji, může to signalizovat neurologické potíže, které je třeba urychleně vyšetřit.
  • Pokračující problémy i po použití léčby: jestliže nepomohla domácí léčba za použití kapek do očí, ani odpočinek a potíže spojené s bolestí očí přetrvávají déle než několik dní, případně se zhoršují, je třeba navštívit lékaře. Jedině ten může zjistit přesnou příčinu zdravotních problémů a stanovit vhodnou léčbu.
  • Poranění oka: jakékoli poranění oka, ať už mechanické, chemické nebo tepelné, vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Oko je citlivý orgán a poranění může vést k trvalému poškození zraku, jakmile není včas ošetřeno.

Prevence bolesti očí aneb Pár slov závěrem

V mnoha případech se dá bolesti očí předcházet, stačí jen uvést do svého života několik praktických kroků. Když například pracujete denně s počítačem, dělejte si pravidelné přestávky. Ty uleví unaveným očím a osvěží je. Velice účinné je pravidlo 20-20-20, tj. každých 20 minut se na 20 sekund dívejte na objekt vzdálený alespoň 20 stop (asi 6 metrů). Dále nezapomeňte dbát na správnou hygienu očí, zvlášť pokud nosíte kontaktní čočky a klaďte důraz na jejich ochranu slunečními brýlemi s UV filtrem – a to nejen v létě, ale i v zimě například na horách, kdy se sluneční paprsky mohou odrážet od sněhu a namáhají zrak. A v neposlední řadě navštěvujte pravidelně očního lékaře k vyšetření – to platí zejména u lidí, kteří se léčím s jakýmkoliv očním onemocněním, nebo mají nějakou zrakovou vadu.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 16. 10. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 10. 2024
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je úplněk. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 10. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 10. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 10. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 10. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 10. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Magdalena Maxiánová: oční ordinace, Vlašim
Nepodceňujte péči o svůj zrak. Navštivte…
Zbraslavské oční centrum: oční ambulance, Praha 5-Zbraslav
Hledáte šikovného optika, který vám vyšetří zrak, poradí…

Připravte si domácí balkánský sýr – lepší než z obchodu a hotový za 5 minut

Vyzkoušeno, po 5 dnech byl z toho slaný tvaroh po 7 dnech stálé slaný tvaroh. Balkanský sýr chutná jinak.

Šalvěj lékařská je nejen léčivým pomocníkem ale i výtečnou bylinkou k vaření. Inspirujte se šesti masovými recepty!

Dobrý den,
ano, šalvějový odvar můžete použít i k výplachům dutiny ústní - může pomoci i při bolesti zubů - ...

Šalvěj lékařská je nejen léčivým pomocníkem ale i výtečnou bylinkou k vaření. Inspirujte se šesti masovými recepty!

Někde jsem slyšela, že šalvěj funguje i na zuby, je to pravda? Myslím na záněty a tak. Jako vím o hřebíčku. Al...

Domácí chilli omáčka

Milujete pálivé jídlo stejně jako já? :D Tato domácí chilli omáčka zní pro mě jako skvělý způsob, jak si dodat...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Darování vajíček

Ahojky, já teda taky můžu moc doporučit kliniku ve Zlíně, byla jsem tam darovat dokonce u...

Přírodní přípravky na provonění domácnosti

Zdravím, mám takový zdravotní problém co se týče dýchání. Mám z pracovního prostře...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Harmonizace a posílení kondice močového měchýře a močových cest

Zdraví močového měchýře a močových cest je důležité pro celkovou životní pohodu. Časté problémy v této oblasti, jako jsou záněty, mohou znepříjemnit každodenní život, ale s vhodnou prevencí a péčí lze tyto potí...

Vneste do svého domova kus nostalgie a vsaďte na retro styl!

Retro styl je dokonalou volbou pro všechny nostalgiky, kteří se rádi probírají starými fotkami, s oblibou sledují filmy pro pamětníky, nebo se již dříve zamilovali do útulného domova svých prarodičů. Toužíte ta...

Znáte emoční karty pro děti? Mohou pomoci s vývojem, řečí i komunikací

Takzvané emoční karty neboli karty emocí pomáhají dětem rozpoznávat, komunikovat a vyjadřovat své pocity rozvíjením jejich emočního uvědomění a slovní zásoby. Jsou pomůckou pro rodiče, kteří tak dítěti mohou po...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Užijte si období vína naplno. Obsažený resveratrol funguje jako elixír mládí

Rozhodně není náhoda, že Francouzi jsou celkově zdravější než my a rozhodně mají ve společnosti menší výskyt kardiovaskulárních problémů. Víno je totiž jejich denním společníkem a právě ukrytý resveratrol by mo...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Nedávno jsem se pracovně dostala k takovýmu zajímavýmu článku na téma "vděčnost". Když jste totiž uvědoměle vděčný, za to, co máte, můžete mít hezčí a šťastnější život. Hodně lidí si ale neuvědomuje, jak moc dobře se má a co všechno má. Prostě chtějí ještě víc, nebo něco, co viděli u někoho jinýho. Dneska chci ale psát na téma "neštěstí ve vztazích a setrvání v nich". Protože poslední dobou je toho kolem mě až příliš... A má to hodně co společnýho s "nevděčností".