Zajděte si na sběr letních bylinek

Byliny a jejich účinné látky. Vyznáte se v nich? Víte, k čemu je která bylinka vhodná?

Byliny tvoří nedílnou součást lékárny každého, kdo si chce přírodními prostředky dopomoci k lepšímu zdraví dopomoci přírodními prostředky. Avšak ideálně je dobré znát i jejich základní účinné látky. To, že je řebříček obecný skvělý pomocník na dobré trávení a že se květ divizny se skvěle hodí při léčbě kašle, jistě víte, ale co vlastně stojí za jejich léčivými vlastnostmi?

Hlavní roli zde hraje především chemické složení bylin, které se navíc na různých stanovištích a v různou roční dobu výrazně mění. Účinné látky tak mohou být pokaždé trochu jiné. Rozhodně je dobré znát, jaké byliny sbíráme, proč je sbíráme a k čemu je hodláme využít. Poradíme vám, jak se v tom vyznat.

Jaké jsou účinné látky u vaší oblíbené byliny?

Léčivé vlastnosti každé byliny jsou dány především obsahem některých látek, které v daném druhu léčivé rostliny převažují. Právě tyto látky stojí za jejich hlavní účinností. Byliny však v sobě ukrývají celou řadu látek, od hořčin, po slizovité látky až po éterické oleje, vždy ovšem jedna převažuje. A právě ona určuje, k čemu se bylina bude hodit v léčitelské praxi. Je ale také dobré připomenout, že její účinnost ovlivňuje obsah i dalších látek, které jsou zastoupeny v minoritním, přesto nezanedbatelném množství.

Čtěte také:

Byliny v ájurvédě - dokonalost stará 5000 let

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Byliny a množství účinné látky

Byliny jsou živé organismy, které ze svého okolí přijímají živiny rozpuštěné ve vodě. Reagují na sluneční záření i na složení půdy, ve které rostou jejich kořeny. Není náhodou, že není vhodný sběr na znečištěných stanovištích, jako jsou skládky či okolí rušných komunikací. Byliny totiž spolu s vodou a důležitými živinami svými kořeny vstřebávají i další cizorodé látky, které už v rostlinách zastoupeny nemají být. Vzhledem k tomu, že člověk stojí na konci potravního řetězce, je jasné, že konzumace byliny s těmito chemickými rezidui může být dokonce i nebezpečná. Okolní prostředí tedy může v nemalé míře ovlivnit i obsah léčivých látek, proto nelze nikdy s přesností říci, že jsou tyto látky v daném druhu zastoupeny v přesné míře. Jejich obsah totiž kolísá i během roku, proto se v odborných knihách či herbářích dočtete, kdy je nejvhodnější doba sběru dané byliny. A aby to nebylo příliš jednoduché, mění se zastoupení těchto látek i v různých orgánech bylin. Jiný poměr najdete v listech, květech nebo v kořenech. 

Mnozí milovníci bylin nedají dopustit na použití ryze čerstvě nasbíraných bylinek, protože je obsah léčivých látek v čerstvě nasbíraných rostlinách je přeci nejvyšší. Do jisté míry je to i pravda, ale bez obav si vytvořte dostatečné zásoby na dobu, kdy tyto léčivky nejsou k dispozici. Pokud je správně zpracujete, nemusíte se obávat větších ztrát léčivých látek. Dlouhodobým skladováním se jejich množství postupně zmenšuje, proto si každý rok doplňte zásoby čerstvě nasušených bylin.

Byliny a účinné látky: Hořčiny pro dobré trávení

Hořčiny jako účinné látky u byliny chutnají hořce a navíc mají i výraznou vůni. Hořčiny plní v lidském těle celou řadu důležitých funkcí, všeobecně ovšem dokáží organismus nabudit a dodat mu sílu. Povzbuzují sekreci žaludečních šťáv, čímž výrazně podporují trávení. Mnohdy se takové byliny používají pro zahnání nechutenství. Díky tomu, že hořčiny dodávají životní sílu, se mnohdy používají pro léčbu psychicky a fyzicky vyčerpaných jedinců. Hořčiny obsahuje například pampeliška, řebříček nebo sedmikráska.

Byliny a účinné látky: Slizovité látky na kašel

Slizovité účinné látky mají tu vlastnost, že pohlcují vodu, takže vlastně bobtnají. Tělo je nevstřebává, působí tedy spíše jako povrchová ochrana sliznic. Právě Například při suchém kašli chrání sliznice, které jsou slizovitými látkami obaleny. Kromě ochrany povrchu sliznic také urychlují hojení zánětů a celkově mírní nepříjemné podráždění. Je jen třeba počítat s tím, že byliny obsahující sliz působí projímavě, čemuž za což vděčíme schopnosti slizu nasávat do své struktury vodu, takže čímž pak uvolňuje obsah střev. Slizovité látky obsahují byliny jako například len nebo jitrocel.

Byliny a účinné látky: Třísloviny proti bakteriím

Tyto účinné látky chutnají svíravě, právě podle této chuti snadno odhalíte byliny bohaté na třísloviny. Jejich funkce spočívá ve schopnosti srážet bílkoviny, které pak přemění na nerozpustné látky. Právě díky tomu třísloviny fungují jako přírodní pomocník proti bakteriím, protože likvidují prostředí, ve kterém by se mohly přemnožit. Byliny bohaté na třísloviny se používají při léčbě průjmových onemocnění, angíny či při zánětech dutiny ústní. Třísloviny v sobě ukrývá například jablečník, řepík nebo kontryhel.

Každá bylina a rostlina obsahuje jiné účinné látky

Byliny a účinné látky: Silice voní

Byliny bohaté na silice neboli éterické oleje bývají díky výrazné vůni velmi oblíbené a všeobecně je tak označujeme jako aromatické rostliny. Éterické oleje si nepředstavujme jako jedinou chemickou složku, je to soubor mnoha látek a sloučenin. Bylinky obsahující účinné látky-silice ve velkém množství nacházejí široké uplatnění v léčitelství na léčbu zánětů, mají dezinfekční účinky, jsou močopudné, takže se podílejí i na očistě organismu, dále pak tlumí křeče, podporují trávení a posilují činnost některých orgánů, jako je žaludek, játra, žlučník a střeva. Tyto byliny se také často přidávají do bylinných směsí účinných proti nadýmání. Silice jsou například v bazalce, mateřídoušce, heřmánku, meduňce, levanduli…

Byliny a účinné látky: Saponiny úporný kašel

Saponiny dokáží znásobit účinek dalších látek obsažených v bylinách. Jde o účinné látky, které působí pozitivně na povrch sliznic. Dokáží totiž zkapalnit hlen, který lze snadněji vykašlat. Proto se rostliny obsahující větší množství saponinů užívají při úporném kašli, navíc podporují sekreci všech žláz. Další jejich vlastností je schopnost odvodnění tkání, proto se také tyto byliny mnohdy používají pro očistné kúry. Jejich nadbytek ovšem může působit i negativně, a to zvláště na sliznici střev. Saponiny jsou hojně obsaženy především v kořenech mydlice lékařské, která se dříve používala jako přírodní mýdlo. Saponiny totiž po smíchání s vodou vytváří mýdlovou pěnu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!