Dieta ze South Beach vám pomůže zhubnout do plavek. A novou postavu si udržíte už napořád!
Dieta ze South Beach neboli plážová dieta není ničím novým. A také nejde o žádný módní výstřelek. Dieta je totiž založena na zdravém stravování. Jde tedy o jednu z mála diet, která je schopna nejen zajistit úbytek kilogramů, ale rovněž budete schopni si tento úbytek také následně udržet.
Dieta ze South Beach je dílem celosvětově proslulého kardiologa Arthura Agatstona. Vymyslel ji v polovině 90. let. Snažil se totiž najít optimální dietu pro své pacienty, kterou by jim mohl doporučovat. Nakonec ale vymyslet dietu svoji vlastní. A tou je právě dieta ze South Beach čili plážová dieta. Nejen jeho pacientům pomohla tato dieta trvale a zdravě zhubnout.
Dieta ze South Beach – pravidla
Dieta ze South Beach je vlastně dietou s nízkým obsahem sacharidů. Právě tomu kroku je připisován rychlý úbytek hmotnosti bez pocitu hladu. Jídla, která se při dietě konzumují, mají nízký glykemický index a jsou bohatá na kvalitní bílkoviny a nenasycené tuky. Odstraněny jsou zde z jídelníčku nevhodné sacharidy, které mají na svědomí ukládání tuku v oblasti břicha a rovněž vedou k celkové nadváze.
Bezlepková dieta je jediné řešení při nestravitelnosti glutenu
Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel
Dieta ze South Beach a její fáze
Plážová dieta neboli dieta ze South Beach má tři fáze. První fáze hubnutí trvá čtrnáct dní a je považována za nejpřísnější fázi. Během této doby by se měla vaše tělesná hmotnost snížit o tři až šest kilogramů. Avšak v tomto čase je striktně zapovězeno jíst jakékoliv sacharidy. Rovněž je nutné omezit ovoce a obiloviny. Cílem je totiž snížit hladinu krevního cukru a inzulínu. A stabilizovat hlad a snížit chutě. Naopak je v této první fázi velice důležité dodržovat pravidelné stravování, třikrát denně. Zkonzumované jídlo by se mělo sestávat převážně z bílkovin a nenasycených tuků. Dieta ze South Beach rovněž povoluje i konzumaci zeleniny.
Druhá fáze plážové diety je už trošku volnější. Jsou zde už povoleny některé sacharidy. Avšak stále platí, že je nutné vyvarovat se průmyslově zpracovaným výrobkům a polotovarům. Je také důležité hlídat si glykemický index. Ten totiž pomůže k udržení optimální hladiny cukru v krvi. Druhou fázi je nutné dodržovat tak dlouho, dokud se nedostanete na hmotnost, kterou jste si určili. Váhový úbytek během druhé fáze by měl být 0,5-1 kg týdně. Jíst už můžete pětkrát denně. Tedy snídani, přesnídávku, oběd, svačinu a večeři. Zařadit už můžete i ovoce.
Třetí fáze je fáze celoživotní. Je tedy nutné naučit se stravovat tak, aby vše, co jste doteď dodržovali a naučili se, bylo aplikovatelné ve vašem běžném životě. Musíte být schopni nové návyky zařadit do svého běžného životního stylu.
Dieta ze South Beach a vhodné potraviny
Důležitou součástí diety jsou ve všech fázích bílkoviny. Ty totiž pomáhají zahánět hlad a předcházet mu. Porce jídla nemá dieta ze South Beach omezené. Avšak díky bílkovinám rozhodně nebudete potřebovat jíst mnoho. A které bílkoviny jsou nejvhodnější?
Kuřecí a krůtí maso. Dále pak libové vepřové, hovězí, jehněčí i zvěřina. Ryby a mořské plody. Vejce, nízkotučné sýry a tvaroh, podmáslí, nízkotučné mléko, kefír, náhražky masa a mléka na bázi sóji.
Jíst se může i neškrobová zelenina. Jde tedy o všechny druhy, vyjma: červené řepy, mrkve, kukuřice, tuřínu, hrášku, brambor a dýní.
Zařadit je třeba také luštěniny. Zejména pak fazole, čočku, hrách, sójové boby. Máte-li rádi, můžete si vyrobit vlastní hummus. Z cizrny a sezamové pasty. Místo pečiva jej můžete konzumovat například se zeleninou.
Bílkoviny i zdravé tuky se ukrývají i v ořeších a semíncích. Doporučené jsou mandle, kešu ořechy, makadamové ořechy, pekany, pistácie, vlašské ořechy, lískové ořechy… Ze semínek pak pinie, lněná semena, chia, sezam, dýně, slunečnice a další. Čistá, neslazená ořechová másla jsou povolena pouze v množství dvě lžíce denně.
Co se týče tuků, pak můžete použít olivový, makadamiový či avokádový olej. Vhodný je i lněný, hroznový, sezamový či sójový. Vše pochopitelně lisované za studena.
Budete-li mít chuť na něco sladkého, pak si můžete jednorázově dopřát trochu čekankového sirupu, džem bez cukru, 100% čokoládu či kakaové boby a využít můžete i náhražky cukru, jako je stévie, xylitol či erythritol.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku