Lotosový kořen pro zdravé dýchací cesty. Odhlení, zažene nachlazení a postaví vás na nohy. A navíc skvěle chutná!
Lotosový kořen se v tradiční čínské medicíně využívá jako jedinečný prostředek pro prevenci a léčbu nemocí dýchacího ústrojí. Je skvělý pro plíce i pro průdušky. Tiší kašel, zklidňuje a hojí sliznice.
Lotos je původně z Indie. Teprve odtud se rozšířil do dalších zemí, včetně Egypta, Číny a Japonska. Známý je teprve zhruba 2000 let. Lotosový květ symbolizuje krásu a znovuzrození. Avšak velkou sílu mají jeho kořeny i v přírodní medicíně. Navíc jde o jedlý druh, tudíž se poměrně často využívá i v asijské kuchyni. A tradiční bylinářství pak využívá jak kořen, tak i semena či listy. A jaký lotosový kořen je? Okuste, sami uvidíte.
Lotosový kořen v tradiční čínské medicíně
Rostlina je v čínské medicíně značně oblíbená. Využívá se především k posílení cirkulace energie qi, která může být ucpaná a způsobovat tak tlak na hrudi. A na svědomí může mít i oslabené ledviny. Lotos rovněž zmírňuje horkost v organismu a zabraňuje hromadění vlhkosti. Právě horkost může mít vliv na vznik zánětu, čímž se dá správným použitím lotosového kořene předejít. Semena lotosu pak prospívají ledvinám, srdci i slezině a hojně se využívají i ke zmírnění průjmu, neklidu i k léčbě nespavosti.
Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně
Lotosový kořen věčného mládí
Lotosový kořen je plný antioxidantů a rovněž živin, které posilují zdraví trávicího a kardiovaskulárního systému. Kromě toho, že je lotosový kořen skvělý pro dýchací ústrojí, dokáže podpořit i zdraví mozku a celkově pak v organismu snižuje zánět. Kořen je bohatý na vlákninu, vitamín C, vitamíny skupiny B a celé spektrum minerálních látek i stopových prvků. Nechybí měď, draslík, mangan, fosfor, železo, vápník, hořčík, selen či zinek.
Lotosový kořen bystří mozek
Díky vysokému obsahu mědi je lotosový kořen považovaný za jeden z nejlepších přírodních zdrojů tohoto prvku. Konkurují mu v tomto směru jen hovězí játra, slunečnicová semena a kešu ořechy. Měď pečuje o to, abychom měli dostatek energie, posiluje kosti a podporuje metabolismus. V mozku pak zlešuje funkci nervových drah. Podle odborníků může být navíc nedostatek mědi spojen s nástupem neurodegenerativních onemocnění, jako je například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.
Lotosový kořen pro krásu
Vzhledem k tomu, že je lotosový kořen bohatý na vitamín C a antioxidanty, je doslova požehnáním pro pokožku. Podporuje syntézu kolagenu a tedy pomáhá předcházet vzniku vrásek. Kůži chrání před poškozením volnými radikály i před neblahým působením slunečních paprsků. Snižuje známky hyperpigmentace, jako jsou tmavé skvrny na kůži nebo změna barvy kůže.
Lotosový kořen zajistí krásnou postavu
Protože losovový kořen v sobě ukrývá velké množství vlákniny, napomáhá dobrému zažívání i trávení. Zajistí, že budeme déle sytí, zmírňuje hlad, snižuje tudíž celkový energetický příjem a zabraňuje přibírání na váze.
Lotosový kořen pečuje o naše zdraví
Kořen lotosu toho umí ale mnohem víc. Díky tomu, že je bohatý na vlákninu i nezbytné živiny, stará se o naše kardiovaskulární zdraví. Chrání srdce, srovnává krevní tlak a upravuje i hladinu cholesterolu. Stejně tak je blahodárným doplňkem stravy pro imunitní systém. Podporuje zdravá střeva, likviduje patogeny a snižuje náchylnost vůči infekcím.
Lotosový kořen v kuchyni
V čínské i japonské kuchyni se běžně používá kořen, květ, stonky i semena lotosu. Kořen lotosu se hodí do mnoha receptů. Od salátů, po polévky nebo i do omáček. Po oloupání a nakrájení má lehce sladkou, oříškovou chuť a příjemně křupe. Přirovnat se dá například k pečeným kaštanům. Lotosový kořen se i nakládá, restuje nebo peče. Hojně se využívá rovněž k výrobě lotosového škrobu nebo se suší na prášek, který se využívá právě v čínské medicíně k léčebným účelům.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku