Mučenka působí blahodárně na nervový systém. Jak si poradí s nervozitou, depresemi nebo úzkostmi?
Hledáte-li bylinu, která vás dokonale zklidní, pak je mučenka pletní tou správnou volbou. Hravě si poradí nejen se stresem, úzkostmi či nadměrným psychickým napětím, ale i s nekvalitním spánkem.
Bylina je původem z Jižní Ameriky a jižních oblastí Severní Ameriky, u nás ji koupíme spíše jen jako okrasnou květinu. Roste poměrně rychle – snadno se dostane do výšky pěti či šesti metrů. Jde o okrasnou popínavou rostlinu, takže máme-li dům, můžeme si jej mučenkou krásně ozdobit.
Mučenka prospívá zdraví
Mučenka má zklidňující a sedativní efekt na centrální nervový systém, takže dokáže navrátit duševní rovnováhu a pohodu. Přijde vhod v době, kdy máme podrážděné nervy nebo nás trápí těžké životní období plné napětí. Kromě zklidňujících účinků na organismus má i mnoho dalších předností – snižuje vysoký krevní tlak, tlumí premenstruační syndrom, poradí si s respiračním onemocněním a odhleňuje. Díky tomu, že zklidňuje dýchací cesty, je i vhodným doplňkem léčby bronchiálního astmatu. Dobrým sluhou může být i ve chvíli, kdy to přeženeme s jídlem nebo pitím. Mučenka totiž umí velmi účinně zklidnit rozbouřený žaludek.
Avokádový olej do kabelky každé ženy! Hydratuje, omlazuje pokožku a zmenšuje vrásky
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Mučenka je vhodná i pro děti
Bylina je vhodná pro každou věkovou skupinu, u dětí si dokonce umí poradit i s nadměrnou nervozitou a hyperaktivitou. Nejmenším pak pomáhá lépe zvládnout bolesti při růstu zubů. Na tom, zda bylinu využívat u nejmenších, se dohodněte se svým bylinářem či fytoterapeutem. Nálev z mučenky je možné používat i zevně, pomáhá totiž léčit kožní plísně. V sezóně můžeme k tomu účelu použít dokonce čerstvý rozmělněný list, který přiložíme na postižené místo, ovážeme a necháme několik hodin působit. Tuto proceduru bychom měli opakovat po sedm po sobě jdoucích dní. Během této doby by měly obtíže začít ustupovat. Je možno ji využít i k léčbě očních infekcí, při podráždění pokožky a na popáleniny.
Mučenka na bolavé oči i proti stresu
Přípravte si mučenkový čaj, můžete jej dosladit i lžičkou medu. Je lahodný a pomáhá na spoustu obtíží. Jednu malou lžičku sušených listů mučenky pletní vložíme do šálku vroucí vody. Necháme deset až patnáct minut odstát a poté scedíme. V případě nespavosti a období nadměrného stresu si jeden šálek nálevu uděláme každý den před spaním. Na ostatní indikace se doporučuje mučenka pít až tři šálky denně. Případně do nálevu namočíme gázu a takto ji pak používáme zevně na kožní obtíže či jako obklad na bolavé oči.
Mučenka a její pěstování
Mučenka si bude pochvalovat slunné stanoviště, nejlépe na jižní straně domu či balkonu. Potřebuje však nejen hodně světla, ale i pořádnou zálivku, zejména pak v létě. Vděčná bude i za časté rosení. Za to se nám během prázdnin odmění nádhernými květy. Hnojení není třeba, sáhneme po něm jen v případě, že rostlině začnou žloutnout a opadávat listy. Na zimu není třeba ji ze země vyrývat, mráz by měla zvládnout, rozhodně ale bude vhodné zakrýt ji slámou nebo větvičkami. Vrchní část rostliny odumře, ale kořenům se nic nestane a na jaře zase vyraší rostlina nová.
Mučenka k jídlu
Jedlá a šťavnatá dužina je plná jedlých semen obsahujících vysoké množství vitamínu C. Plody mají nakyslou chuť a jedí se syrové, případně z nich můžeme připravit džus, zmrzliny, marmeládu, koktejl nebo je použít jako přísadu do jogurtu či dezertů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Veronika