Nedostatek vitamínu B12 může ohrožovat i vás. Jak poznáte, že vám chybí?
Nedostatek vitamínu B12 není nic neobvyklého. Naopak se dá říci, že se týká čím dál většího počtu lidí. A rozhodně jím netrpí jen jedinci, kteří ze své stravy vyloučili živočišné produkty. Jak tedy můžeme nedostatek vitamínu B12 rozeznat a co se s tím dá dělat?
Nedostatek vitamínu B12 je poměrně nenápadný. Avšak může být součástí mnoha chorob, se kterými se v životě můžeme setkat. Ať už jde o duševní poruchy, jako jsou deprese nebo úzkosti či dokonce bipolární poruchu. Často bývá nedostatek vitamínu B12 spojován i s kardiovaskulárním onemocněním, neruologickými či autoimunitními onemocněními, podílí se na mužské i ženské neplodnosti a často se objevuje také při Alzheimerově chorobě. Rozhodně to sice není jediný faktor, který hraje roli při vzniku těchto onemocnění, ale je jeden z těch, které mohou mít klíčový vliv.
Nedostatek vitamínu B12 jako moderní epidemie
Z mnohých studií, které byly provedeny vyplývá, že lidé středního věku mívají velmi často nižší množství vitamínu B12, než by měli mít. Přitom právě v tomto věku se nejčastěji u lidí objevují neurologické potíže. Odborníci jsou také velmi překvapeni tím, že mladší lidé trpí nedostatkem vitamínu B12 stejně jako starší lidé. Podle expertů je také možné, že mnoho symptomů, které běžně spojujeme s “normálním” stárnutím, jsou způsobeny nedostatkem vitamínu B12.
Vitamín B ovlivňuje lidskou psychiku víc, než by se mohlo zdát
Vitamíny podle abecedy: Jak mohou vitamíny skupiny B posílit nervový systém?
Vitamín B12 jako součást preventivní prohlídky
Odhalit, že daný jedinec má nedostatek vitamínu B12 není sice nic složitého, přesto se tím většina lékařů vůbec nezabývá. Přitom by pro začátek stačilo při preventivní prohlídce jen nechat udělat odběry i právě na vitamín B12. I když někdy ani samotné testy nestačí. Pokud je nějaké podezření, že by daný člověk mohl mít nižší hladinu vitamínu B12, je třeba udělat podrobnější rozbor a hlídat i další hodnoty. Lidé, kteří mají nedostatek vitamínu B12, mívají také nadbytek methylmalonové kyseliny, homocysteinu nebo holotranskobalaminu. Což jsou všechno faktory, které také poukazují na nedostatek vitamínu B12.
Vitamín B12 je životně důležitý
Vitamín B12 se společně s folátem podílí na syntéze DNA a červených krvinek. Hraje však také značnou roli ve fungování nervového systému a při vedení nervových impulsů. Jestliže máme nedostatek vitamínu B12, projevuje se to na lidském těle postupně. V první fázi se sníží hladina vitamínu B12, ve druhé fázi začnou jeho nedostatkem trpět také buňky v těle. Následuje zvýšená hladina homocysteinu a snížená míra syntézy DNA. Poslední fázi je pak makrocytární anémie.
Nedostatek vitamínu B12 je poměrně běžný
Jak je možné, že v 21. století mohou mít někteří jedinci (ve vyspělých státech se hovoří minimálně o polovině lidí) nízkou hladinu nebo dokonce nedostatek vitamínu B12? Rozhodně to nesouvisí jen s tím, že by člověk nejedl živočišné produkty, jak se někteří mylně domnívají. Na vině může být například zvýšená propustnost střev nebo jejich zánět, dále snížená hladina žaludečních šťáv, některé užívané léky, alkohol nebo časté operace. Všeobecně jsou pak za ohrožené skupiny považování právě vegetariáni a vegani a lidé starší šedesáti let. Dále pak pacienti užívající léky na většinu žaludečních obtíží, léky na léčbu diabetu nebo pacienti, kteří trpí Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, syndromem dráždivého tračníku nebo celiakií.
Vitamín B12 je především v živočišných produktech
Vitamín B12 je jediný vitamín, který obsahuje stopový prvek kobalt. Právě proto se mu říká také kobalamin. Ten se tvoří ve střevech zvířat. Nelze jej tedy získat jednoduše například z rostlin nebo z řas. Právě mořské řasy, fermentovaná sója jsou produkty, které lidé nekonzumující živočišné produkty jedí, aby předešli nedostatku vitamínu B12. Ve skutečnosti však tyto rostlinné zdroje disponují jen analogickými látkami (kobamidy), které rozhodně hladinu vitamínu B12 neudržují ani nezvedají.
Nedostatek vitamínu B12 a správná léčba
Zjistíte-li, že máte nedostatek vitamínu B12, pak je vhodné, aby lékař zahájit optimální terapii. Vhodné jsou například injekce s vitamínem B12. Případně je možné užívat vyšší dávky (výhradně na doporučení lékaře) vitamínu B12 v tabletách či tobolkách.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku