Ničí vás únava? Připravte si bylinné čaje, které vás zaručeně proberou
Únava nás může pořádně ničit. Faktorů, které k ní přispívají, je hned několik. Od nedostatku spánku přes stres, nedostatek vitamínů a minerálů až k zanesenému organismu a nedostatku pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud máte náročnější období a chcete se únavě vyhnout, pak se zkuste zaměřit třeba právě na byliny, které mohou pomoci.
Bylinný čaj z kopřivy: vyčistí tělo a únava mizí
Kopřiva se dříve používala k jarnímu čištění krve a šlehala se s ní revmatická kolena. Pivovarníci ji přidávali do piva při vaření, aby pivo v horkém létu nezkyslo. Německý léčitel Sebastian Kneipp doporučoval pacientům, aby běhali v kopřivách tak dlouho, až budou mít puchýře, a to kvůli prokrvení těla. Listy a nať kopřivy obsahují hlavně zdravé zelené barvivo chlorofyl a mnoho minerálních látek, kyselinu křemičitou, kyselinu mravenčí, bílkoviny, lipidy, vitamíny D a C. Zvláště chlorofyl působí na lidské tělo velmi povzbudivě. Únava a vyčerpanost může být způsobena sníženým obsahem železa v těle. Čerstvá kopřiva má vysoký obsah železa a vitamínu C, který výrazně pomůže vstřebávání železa.
Vyzkoušejte bylinný čaj:
Smíchejte stejné množství kopřivového a březového listí se stejným dílem pampeliškové nati. Jednu polévkovou lžíci směsi přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte deset minut vylouhovat, sceďte a pijte bylinný čaj dvakrát až třikrát denně po dobu tří týdnů.
Chronický únavový syndrom – když se únava stane diagnózou
Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je
Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!
Bylinný čaj z klanoprašky: postaví na nohy a únava nemá šanci
Klanopraška čínská je rostlina původem z Asie, v našem prostředí se však rychle rozšiřuje. Oblíbená začala být i jako bylinka výrazně podporující vitalitu a odolnost lidského organismu. Únava nemá šanci. Listy i bobulky klanoprašky obsahují velké množství vitamínů, minerálních látek, ale hlavně stimulujících látek, například schizandrin. Klanopraška pomáhá odstraňovat únavu do té míry, že se její užívání nedoporučuje později odpoledne a večer, aby nedošlo k narušení spánkových zvyklostí. Lidově se jí říká strom pěti chutí, protože její bobulky mohou chutnat kysele, hořce, slaně, sladce i pálivě. Kromě odolnosti lidského těla a zvýšení imunity umí klanopraška také povzbudit mužskou sexuální výkonnost nebo erotickou senzitivitu žen. Neměli by jí však konzumovat jedinci trpící vysokým tlakem či srdečními chorobami. Bylinný čaj z klanoprašky pijte maximálně dvakrát denně po dobu jednoho měsíce. K přípravě lze využít sušené i čerstvé listy nebo lépe usušené a na prášek nadrcené bobulky. Množství, které se vejde na špičku příborového nože, zalijte čtvrt litrem vlažné vody a vypijte.
Bylinný čaj z rozmarýnu: rozjasní mysl a únava odpluje
Rozmarýn lékařský patří už odpradávna mezi tradiční přírodní životabudiče. Stimuluje lymfu, dokáže posílit srdce, prokrvuje mozek a přispívá tak k lepší koncentraci. Listy rozmarýnu obsahují řadu silných éterických olejů, jako je kafr, cineol nebo borneol. Pokud vás přepadne únava, stačí, když utrženou snítku rozmarýnu rozemnete mezi prsty a přivoníte. Ani příprava rozmarýnového čaje není nijak složitá. Jednu lžičku sušených nebo čerstvých lístků rozmarýnu přelijte 250 ml horké vody, nechte 5-10 minut louhovat, sceďte a pijte. Rozmarýn se však příliš nehodí pro jedince, kteří trpí onemocněním jater či ledvin, lidem s vysokým krevním tlakem, těhotným a kojícím ženám a dětem do šesti let věku.
Bylinný čaj z lopuchu: povzbudí a únava je pryč
Velmi povzbuzující účinky pro tělo má i obyčejný lopuch. Nejspíš jej budete znát spíše jako otravný plevel, jehož bobule se nepříjemně lepí na oděv a nedá se jich zbavit. V lidovém léčitelství se však běžně užívá kořen, mladé listy i semena. Lopuch je unikátní svým výrazným vlivem na pročištění krve a detoxikaci organismu. Je však i lehce projímavý. Čaj z lopuchu nebývá příliš chutný a je potřeba si na něj trochu zvyknout nebo lehce dochutit šťávou z citrónu nebo medem. A jak na něj? Jednu čajovou lžičku sušeného nadrobno pokrájeného kořene lopuchu přelijte čtvrtlitrem vroucí vody, přikryjte a nechte louhovat přes noc. Ráno sceďte a pijte až třikrát denně.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku