Sezóna moštování je tady: Jsou pro nás mošty vlastně zdravé?

Sezóna moštování je tady: Jsou pro nás mošty vlastně zdravé?

Mošty jsou pro svou chuť velmi oblíbené. Jsou sladké, můžeme si je udělat z vlastního ovoce a většinou mají BIO původ. Moštování u nás má dlouho tradici, ke které se v poslední době opět vracíme. Jsou ale mošty vlastně zdravé? Poradíme, co dělat, aby pro nás bylo moštování nejenom chutné, ale i zdravé. A nemusíme dělat jen jablečný mošt. Řekneme, jaké všechno ovoce se na moštování hodí.

Čtěte také:

Nejlepší recepty z jablek, které zařadíte mezi vaše oblíbené jablečné recepty

Moštování prospívá zdraví, pokud se udělá správně

Mošty jsou oblíbené, chutné a přírodní. Jsou ale také zdravé? Odpověď je naštěstí kladná. Ano, mošty dokážou být velmi zdravé. Musí být ale kvalitní a dobře připravené. Podle ovoce, které na moštování použijeme, se mění také živiny, které nám mošt dodává. Ovoce má zpravidla vitamíny, minerály anebo antioxidanty, které nás udržují v kondici a brání před nemocemi.

Moštování ovoce nám zkrátka může opravdu prospět. Všeho ale s mírou. Mošty zpravidla obsahují hodně cukru. Proto bychom je měli pít v menším množství, jako je třeba sklenice denně. Jaké ovoce můžeme na moštování použít a jak nám pomůžou se zdravím?

  • Jablka: Podporují zdraví srdce, cév a dásní. Posilují imunitu a snižují cholesterol a tlak. Vyzkoušejte recepty z jablek
  • Hrušky: Prospívají ledvinám, zažívání i imunitě. Vyzkoušejte recepty z hrušek.
  • Kdoule: Jsou dobré na žaludek a trávení.
  • Višně: Zlepšují krvetvorbu, posilují imunitu a pomáhají hubnout.
  • Třešně: Skvěle působí na štítnou žlázu a čistí krev od nežádoucích látek.
  • Hrozny: Podporují imunitu, kardiovaskulární systém a nervovou soustavu.
  • Rybíz: Je dobrý na svalstvo, nervy, srdce a imunitu.
  • Angrešt: Snižuje krevní tlak a pomáhá tělo zbavit od škodlivých látek. Působí proti zácpám a posiluje vaziva.
  • Borůvky: Pomáhají tělo čistit a prokrvovat.
  • Maliny: Jsou účinné na onemocnění kůže. Také pomůžou k lepšímu zraku.
  • Ostružiny: Pomůžou nám s kašlem a zánětem dutin. Stejně tak i s chřipkou. Působí jako detox organismu a brání jeho stárnutí.
  • Švestky: Jsou dobré na tvorbu krve. Také udržují zdravé kosti, zuby, nehty a vlasy. 

hroznove vino

Jablečný mošt denně dokáže léčit

  • Podle odborníků jablečný mošt v jediné sklenici denně dokáže zlepšit zdraví a zabránit mozkové mrtvici, infarktu a rakovině.
  • Jablečný mošt je skvělou prevencí chřipky a nachlazení.
  • Tento ovocný nápoj také posiluje imunitu.
  • Jablečný mošt obsahuje obrovské množství vitamínů. Například vtamín A, C, E, K, H a skoro všechny vitamíny skupiny B.
  • Výčet živin moštu tím ale zdaleka nekončí. Pyšní se také minerály.
  • Jablečný mošt prospívá pleti, lépe se díky němu prokrvuje.
  • Slouží jako skvělý detox.

Co dělat, aby bylo moštování opravdu zdravé? 

Moštování pro nás může být velmi prospěšné. Vždy ale záleží na kvalitě ovoce, způsobu zpracování a skladování. Pokud naše děti rády pijí sladké nápoje, mošt je pro ně zdravější než šťávy, džusy a jiné sladké pití. Jak na moštování zdravě?

KDY MOŠTOVAT?

  • Moštování je spojené hlavně s podzimem, je ale důležitý přesný termín, kdy necháváme ovoce slisovat. V září budeme mít mošt spíše kyselejší. Zato v listopadu získáme mošt sladší.
  • Na moštování používejme ovoce co nejdříve po sklizni. Pokud ovoce skladujeme, dbejme na to, aby podmínky skladování byly co nejlepší. U některých druhů ovoce, jako jsou třeba jablka, skladování nevadí. Zatímco višně by měly jít na moštování co nejdříve. Příliš dlouho skladované ovoce totiž přichází o cenné živiny.
  • Z nezralého ovoce nebude mít mošt příliš aroma, z přezrálého se zase obtížněji získává šťáva. Některé ovoce na moštování není vhodné, protože se příliš aroma neuvolní. Například broskve a meruňky. Při moštování můžeme ovoce i kombinovat. Třeba hruškovo-jablečný mošt. O to různorodější živiny nám mošt dodá.
  • Na moštování volme kvalitní ovoce z dobrého zdroje. Potlučené a nahnilé ovoce nepoužívejme.

Hrušky

OVOCE NA MOŠTOVÁNÍ

  • Pokud si vyrábíme jablečný mošt, budeme na litr nápoje potřebovat zhruba kilo a půl až dvě kila jablek. U ostatního je množství podobné.
  • Nezapomeňme před moštováním ovoce umýt. A to i z ovoce pěstovaného doma. Zbavíme ho nečistot a škodlivých látek. Pokud necháme moštování na profesionálech, nezapomeňme donést ovoce již omyté. Jinak nám naúčtují vyšší poplatek.
  • Mošt musíme pasterovat. Stačí teplota 78°C až 80°C. V letních teplotách nám čerstvý mošt bez pasterizace vydrží pouhých pár hodin. Pak už je závadný a může nám uškodit.

SKLADOVÁNÍ MOŠTŮ

  • Mošty vždy skladujme na suchém, tmavém a chladném místě. Požití zkaženého moštu je pro nás škodlivé.
  • Nepijme dlouho otevřený či zkažený mošt. Nový, ještě neotevřený mošt nám při dobrém zpracování vydrží až několik měsíců. Pokud mošt otevřeme, skladujme ho mezi 2°C až 5°C a vypijme ho do čtyř dnů.
  • Pokud si jablečný mošt či jiný druh moštu kupujeme, vždy čtěme složení. Aby nám opravdu prospěl, měl by mít BIO původ a připravený z kvalitního ovoce. Naopak by neměl obsahovat žádné konzervanty.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.