Sezóna moštování je tady: Jsou pro nás mošty vlastně zdravé?
Mošty jsou pro svou chuť velmi oblíbené. Jsou sladké, můžeme si je udělat z vlastního ovoce a většinou mají BIO původ. Moštování u nás má dlouho tradici, ke které se v poslední době opět vracíme. Jsou ale mošty vlastně zdravé? Poradíme, co dělat, aby pro nás bylo moštování nejenom chutné, ale i zdravé. A nemusíme dělat jen jablečný mošt. Řekneme, jaké všechno ovoce se na moštování hodí.
Moštování prospívá zdraví, pokud se udělá správně
Mošty jsou oblíbené, chutné a přírodní. Jsou ale také zdravé? Odpověď je naštěstí kladná. Ano, mošty dokážou být velmi zdravé. Musí být ale kvalitní a dobře připravené. Podle ovoce, které na moštování použijeme, se mění také živiny, které nám mošt dodává. Ovoce má zpravidla vitamíny, minerály anebo antioxidanty, které nás udržují v kondici a brání před nemocemi.
Moštování ovoce nám zkrátka může opravdu prospět. Všeho ale s mírou. Mošty zpravidla obsahují hodně cukru. Proto bychom je měli pít v menším množství, jako je třeba sklenice denně. Jaké ovoce můžeme na moštování použít a jak nám pomůžou se zdravím?
- Jablka: Podporují zdraví srdce, cév a dásní. Posilují imunitu a snižují cholesterol a tlak. Vyzkoušejte recepty z jablek.
- Hrušky: Prospívají ledvinám, zažívání i imunitě. Vyzkoušejte recepty z hrušek.
- Kdoule: Jsou dobré na žaludek a trávení.
- Višně: Zlepšují krvetvorbu, posilují imunitu a pomáhají hubnout.
- Třešně: Skvěle působí na štítnou žlázu a čistí krev od nežádoucích látek.
- Hrozny: Podporují imunitu, kardiovaskulární systém a nervovou soustavu.
- Rybíz: Je dobrý na svalstvo, nervy, srdce a imunitu.
- Angrešt: Snižuje krevní tlak a pomáhá tělo zbavit od škodlivých látek. Působí proti zácpám a posiluje vaziva.
- Borůvky: Pomáhají tělo čistit a prokrvovat.
- Maliny: Jsou účinné na onemocnění kůže. Také pomůžou k lepšímu zraku.
- Ostružiny: Pomůžou nám s kašlem a zánětem dutin. Stejně tak i s chřipkou. Působí jako detox organismu a brání jeho stárnutí.
- Švestky: Jsou dobré na tvorbu krve. Také udržují zdravé kosti, zuby, nehty a vlasy.
Jablečný mošt denně dokáže léčit
- Podle odborníků jablečný mošt v jediné sklenici denně dokáže zlepšit zdraví a zabránit mozkové mrtvici, infarktu a rakovině.
- Jablečný mošt je skvělou prevencí chřipky a nachlazení.
- Tento ovocný nápoj také posiluje imunitu.
- Jablečný mošt obsahuje obrovské množství vitamínů. Například vtamín A, C, E, K, H a skoro všechny vitamíny skupiny B.
- Výčet živin moštu tím ale zdaleka nekončí. Pyšní se také minerály.
- Jablečný mošt prospívá pleti, lépe se díky němu prokrvuje.
- Slouží jako skvělý detox.
Co dělat, aby bylo moštování opravdu zdravé?
Moštování pro nás může být velmi prospěšné. Vždy ale záleží na kvalitě ovoce, způsobu zpracování a skladování. Pokud naše děti rády pijí sladké nápoje, mošt je pro ně zdravější než šťávy, džusy a jiné sladké pití. Jak na moštování zdravě?
KDY MOŠTOVAT?
- Moštování je spojené hlavně s podzimem, je ale důležitý přesný termín, kdy necháváme ovoce slisovat. V září budeme mít mošt spíše kyselejší. Zato v listopadu získáme mošt sladší.
- Na moštování používejme ovoce co nejdříve po sklizni. Pokud ovoce skladujeme, dbejme na to, aby podmínky skladování byly co nejlepší. U některých druhů ovoce, jako jsou třeba jablka, skladování nevadí. Zatímco višně by měly jít na moštování co nejdříve. Příliš dlouho skladované ovoce totiž přichází o cenné živiny.
- Z nezralého ovoce nebude mít mošt příliš aroma, z přezrálého se zase obtížněji získává šťáva. Některé ovoce na moštování není vhodné, protože se příliš aroma neuvolní. Například broskve a meruňky. Při moštování můžeme ovoce i kombinovat. Třeba hruškovo-jablečný mošt. O to různorodější živiny nám mošt dodá.
- Na moštování volme kvalitní ovoce z dobrého zdroje. Potlučené a nahnilé ovoce nepoužívejme.
OVOCE NA MOŠTOVÁNÍ
- Pokud si vyrábíme jablečný mošt, budeme na litr nápoje potřebovat zhruba kilo a půl až dvě kila jablek. U ostatního je množství podobné.
- Nezapomeňme před moštováním ovoce umýt. A to i z ovoce pěstovaného doma. Zbavíme ho nečistot a škodlivých látek. Pokud necháme moštování na profesionálech, nezapomeňme donést ovoce již omyté. Jinak nám naúčtují vyšší poplatek.
- Mošt musíme pasterovat. Stačí teplota 78°C až 80°C. V letních teplotách nám čerstvý mošt bez pasterizace vydrží pouhých pár hodin. Pak už je závadný a může nám uškodit.
SKLADOVÁNÍ MOŠTŮ
- Mošty vždy skladujme na suchém, tmavém a chladném místě. Požití zkaženého moštu je pro nás škodlivé.
- Nepijme dlouho otevřený či zkažený mošt. Nový, ještě neotevřený mošt nám při dobrém zpracování vydrží až několik měsíců. Pokud mošt otevřeme, skladujme ho mezi 2°C až 5°C a vypijme ho do čtyř dnů.
- Pokud si jablečný mošt či jiný druh moštu kupujeme, vždy čtěme složení. Aby nám opravdu prospěl, měl by mít BIO původ a připravený z kvalitního ovoce. Naopak by neměl obsahovat žádné konzervanty.
Diskuse k článku