Štítná žláza rozhoduje o tom, jestli jsme zimomřiví nebo hubení

Štítná žláza: K čemu slouží a proč je tak důležité, aby správně fungovala?

Štítná žláza slouží jako takový tělesný termostat. Nepřetržitě totiž reguluje veškeré tělesné pochody. Stará se o správnou teplotu i výdej energie. Jestliže štítná žláza nefunguje správně, hrozí mimo jiné problémy s termoregulací, únava nebo dokonce i deprese. Jste si jistí, že máte štítnou žlázu v pořádku?

Štítná žláza trápí v Česku více než 600 tisíc lidí, přičemž nejčastěji se jedná o sníženou čili nedostatečnou funkci (hypotyreóza). Ta trápí více než půl milionů obyvatel. Přes sto tisíc jedinců se pak potýká s nadměrnou aktivitou štítné žlázy (hypertyreóza). 

Nezbytná štítná žláza

Štítná žláza je malý orgán motýlovitého tvaru a je umístěná na přední části krku. Štítná žláza řídí metabolické pochody, včetně regulace produkce různých mnohých hormonů, které tělu umožňují vykonávat důležité funkce, jako je například trávení nebo rozmnožování. Na starosti má i regulaci tělesné hmotnosti nebo stabilizaci nálady. Někdy se stane, že štítná žláza začne produkovat příliš mnoho nebo naopak příliš málo určitých hormonů, přičemž oba tyto scénáře jsou pro fungování těla problematické. 

Čtěte také:

Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?

Dostaňte rozbouřené hormony pod kontrolu! Stačí 30 minut denně s hormonální jógou

Minerály v kostce: Chcete mít pevné nervy a rychlé spalování? Jód se postará o vaši spokojenost

Hormony štítné žlázy

Dva nejdůležitější hormony štítné žlázy jsou T3 (trijodtyronin – obsahuje tři atomy jódu) a T4 (tyroxin – obsahuje čtyři atomy jódu). Tyto dva hormony, jakmile se uvolní, putují krevním řečištěm a přeměňují kyslík a kalorie na energii. Tato energie je následně klíčová pro kognitivní funkce, regulaci nálady, trávicí procesy, zdravou chuť na sex a mnoho dalšího. Hormony štítné žlázy ovlivňují i metabolismus živin, tedy bílkovin, tuků a cukrů. Dále pak zvyšují spotřebu kyslíku a jsou nezbytné pro správnou funkci orgánů a tkání. V prvních letech života jsou pak nezbytné pro správný vývoj dětského mozku. Onemocnění štítné žlázy tak mohou mít negativní dopady téměř na všechny oblasti našeho života. Od problémů s váhou až po deprese nebo úzkosti.

Štítná žláza a její snížená funkce

I když problémů se štítnou žlázou může být celá řada, nejčastěji se vyskytuje právě snížená nebo zvýšená fukce. Nejčastějším typem oneocnění je právě funkce snížená neboli hypotyreóza. Trápí většinou ženy a projevuje se tak, že tělo doslova zpomalí. Mezi hlavní příznaky tak patří přibírání na váze, mozková mlha, pomalost, chronická zácpa, únava, nedostatek energie, deprese, nízký krevní tlak, snížené libido, chraplavý hlas, nesnášenlivost chladu, suchá pokožka, lámavost nehtů, vypadávání vlasů či potíže s očima. 

Štítná žláza a její zvýšená funkce

Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje přesný opak než hypotyreóza. Metabolismus se zrychluje natolik, že srdce může bít rychleji a člověk může mít problém správně jíst nebo udržet dostatečnou váhu. Mezi nejčastější příznaky hypetyreózy patří nervozita nebo příznaky úzkosti, nespavost a potíže se spánkem, rychlý tep, bušení srdce, velké až vyboulené oči, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, pocení, svalová slabost, lámavé vlasy.

Nesprávně fungující štítná žláza trápí velké množství lidí

Štítná žláza a nedostatek správných živin

Některé prvky hrají důležitou roli co se týče správného fungování štítné žlázy. Mezi klíčové patří zejména jód, zinek a selen. Škody může napáchat i nedostatek vitamínů skupiny B. Zároveň je nutné dbát na úpravu jídelníčeku. Je vhodné eliminovat cukr, nezdravé tuky, lepek, kofein a alkohol. Problém je pak i stres, který může narušovat normální fungování nadledvin a opotřebovávat celý imunitní a endokrinní systém. Některé příznaky štítné žlázy mohou souviset i se špatným stavem střev a zánětem v těle. A v neposlední řadě patří mezi rizikové faktory i nedostatek pohybu a sedavý způsob života.

Štítná žláza a přírodní léčba

Na onemocnění štítné žlázy předepíše lékař léky. Ty však pouze upravují hormony štítné žlázy, avšak hypotyreózu ani hypertyreózu neléčí. Poměrně dobře si však umí poradit alternativní medicína, avšak počítejte s tím, že jde o běh na dlouhou trať. Rozhodně nezbytné jsou omega3-mastné kyseliny. Obsahují je čerstvě ulovené ryby, lněná semínka a vlašské ořechy. Případně pak i kvalitní doplňky stravy. Začněte užívat i probiotika či adaptogenní byliny. Vhodná je především ašvaganda, tulsi, ženšen, kořen lékořice nebo rhodiola. Při hypotyreóza pak může být užitečná i chaluha či arónie. U hypertyreózy může být zase prospěšný karbinec nebo svída

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?