Je vitamín C skutečně všelék?

Vitamín C jako účinná prevence i zajímavý přírodní lék. S čím vším nám mohou pomoci vysoké dávky vitamínu C?

Není žádnou novinkou, že vitamín C je všelék. Dokáže nás účinně chránit před nachlazením, negativními vlivy znečištění ovzduší a dokonce v těle působí jako silný antioxidant. V neposlední řadě pomáhá opravovat tkáně, hojit rány a chrání nás před nemocemi celého kardiovaskulárního systému. Zmůže toho však mnohem víc.

Vitamín C podporuje také vstřebávání železa z potravy a snižuje množství riskantního LDL cholesterolu i triglyceridů v krvi. Funguje i jako přírodní projímadlo, dále napomáhá produkci antistresových hormonů a je důležitým faktorem při tvorbě kolagenu, což znamená, že zpomaluje stárnutí a tvorbu vrásek. Užívat byste jej měli i v případě, že trpíte na křečové žíly, hemoroidy nebo máte předpoklady k rozvoji některých z těchto zdravotních obtíži.

Vitamín C a vysoké dávky na užívání

Vitamín C je považován za relativně bezpečný léčebný prostředek. Užívání vysokých dávek bylo mnohokrát prověřeno a funguje na spoustu zdravotních obtíží. Jestliže budeme užívat vitamín C ve vysokých dávkách, je nutné dodržovat určitá pravidla. S nežádoucími účinky se setkáme jen výjimečně při příjmu mnohem vyšších než doporučených množství. Patří k nim nevolnost až zvracení, bušení srdce, křeče a bolesti hlavy. Jednorázově zvládne dospělý jedinec přijmout maximálně 250 mg. Vyšší množství je třeba rozložit do více denních dávek, protože tělo není schopno jednorázově vyšší dávku vstřebat a využije pouze to, co potřebuje, zbytek vyloučí. V době onemocnění, při zranění, v případě, že kouříte a v dalších situacích, kdy je zvýšen oxidativní stres, potřebuje organismus běžně vyšší než doporučená množství. To je pak už vhodnější dodat tělu nitrožilně. Případně užívat jednorázovou nejvyšší dávku 250 mg několikrát – třeba i 8x – denně. Hlavním propagátorem užívání vysokých dávek vitamínu C byl dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling. Doporučoval vitamín C k léčbě nejrůznějších zdravotních potíží od nachlazení až po nádorová onemocnění. 

Čtěte také:

Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

Vitamíny podle abecedy: Opravdu nás vitamín C ochrání před nemocemi z nachlazení? A znáte pravidla pro jeho užívání?

Potřebujete tělu dodat vitamín C? Připravte si jídlo, ve kterém kralují citrusy

Vitamín C a megaskorbická léčba

Léčba vysokými dávkami vitamínu C se, podle veškerých dostupných výzkumů, zdá být i zajímavým preventivním prostředkem. Označuje se jako “megaskorbická léčba” a má řadu svých příznivců. V rámci prevence je možné zajít si několikrát za rok na infuze vitamínu C, kde se podává dávka cca 0,05–0,6 g vitaminu C na 1 kg tělesné hmotnosti. Většinou se doporučuje absolvovat minimálně 5–10 infuzí, protože toto množství vitamínu C má na organismus silný účinek antioxidační, imunomodulační, protizánětlivý a selektivně cytostatický vůči nádorovým buňkám. Lidem se sníženou imunitou či se stresovým stylem života se doporučuje tyto infuze čas od času podstoupit. Naproti tomu u nádorových onemocnění, se mohou podávat i dávky mnohonásobně vyšší. V takovém případě je však nutné, aby daný člověk byl pod trvalým dohledem lékařů. Jelikož nadměrně vysoké dávky vitamínu C mohou mít neblahý vliv na ledviny.

Vitamín C je stále zkoumán jako zajímavé přírodní léčivo

Ovšem například v jedné ze studií, jež byly na toto téma provedeny, autoři konstatují, že dávka 1,5 g/ kg vitamínu C podávaná třikrát týdně je bezpečná, bez závažnější toxicity pro pacienty s normální funkcí ledvin a bez známek urolitiázy při výchozím vyšetření. Pro podávání vyšších dávek je pak nutné skutečně být už pod trvalým lékařským dohledem. Klinické studie, které byly provedeny, rovněž potvrdily účinky vysokých dávek vitamínu C jako netoxického chemoterapeutika. Výzkumy v této oblasti však i nadále probíhají.

Vitamín C jako lék z přírody

Vitamín C má své zdroje všude kolem nás. Preventivně nám postačí zařazovat do jídelníčku potraviny obsahující jeho vyšší množství, což jsou především šípky, rakytník řešetlákový, zelenina (petrželová nať, rajčata, mladá pšeničná travička, brokolice, paprika, křen, pažitka, růžičková kapusta, brokolice, zelí, kysané zelí, hlávkový salát), ovoce (kiwi, jahody, žlutý meloun, maliny, ostružiny, citrusové plody – grepy, pomeranče, citrony, jeřáb obecný, rybíz či jablka). Vyzkoušet můžete také kustovnici čínskou, známou také pod názvem goji, jež byla pro svůj mimořádně vysoký obsah živin a příznivé terapeutické účinky zařazena mezi tzv. superpotraviny. Krom vitamínu C obsahují její plody vysoké množství dalších vitamínů, stopových prvků a fytochemikálií.

Vitamín C a prevence

Ráno nalačno vypijte sklenici čistého vitamínu C s teplou vodou. Nejvhodnější je čerstvě vymačkaná citrónová šťáva, případně koupená 100% citrónová šťáva či běžně prodávaný sypký vitamín C z lékárny. Ovšem pozor – musí se jednat o 100% kyselinu askorbovou bez jakýchkoliv přídatných látek. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...