Je vitamín C skutečně všelék?

Vitamín C jako účinná prevence i zajímavý přírodní lék. S čím vším nám mohou pomoci vysoké dávky vitamínu C?

Není žádnou novinkou, že vitamín C je všelék. Dokáže nás účinně chránit před nachlazením, negativními vlivy znečištění ovzduší a dokonce v těle působí jako silný antioxidant. V neposlední řadě pomáhá opravovat tkáně, hojit rány a chrání nás před nemocemi celého kardiovaskulárního systému. Zmůže toho však mnohem víc.

Vitamín C podporuje také vstřebávání železa z potravy a snižuje množství riskantního LDL cholesterolu i triglyceridů v krvi. Funguje i jako přírodní projímadlo, dále napomáhá produkci antistresových hormonů a je důležitým faktorem při tvorbě kolagenu, což znamená, že zpomaluje stárnutí a tvorbu vrásek. Užívat byste jej měli i v případě, že trpíte na křečové žíly, hemoroidy nebo máte předpoklady k rozvoji některých z těchto zdravotních obtíži.

Vitamín C a vysoké dávky na užívání

Vitamín C je považován za relativně bezpečný léčebný prostředek. Užívání vysokých dávek bylo mnohokrát prověřeno a funguje na spoustu zdravotních obtíží. Jestliže budeme užívat vitamín C ve vysokých dávkách, je nutné dodržovat určitá pravidla. S nežádoucími účinky se setkáme jen výjimečně při příjmu mnohem vyšších než doporučených množství. Patří k nim nevolnost až zvracení, bušení srdce, křeče a bolesti hlavy. Jednorázově zvládne dospělý jedinec přijmout maximálně 250 mg. Vyšší množství je třeba rozložit do více denních dávek, protože tělo není schopno jednorázově vyšší dávku vstřebat a využije pouze to, co potřebuje, zbytek vyloučí. V době onemocnění, při zranění, v případě, že kouříte a v dalších situacích, kdy je zvýšen oxidativní stres, potřebuje organismus běžně vyšší než doporučená množství. To je pak už vhodnější dodat tělu nitrožilně. Případně užívat jednorázovou nejvyšší dávku 250 mg několikrát – třeba i 8x – denně. Hlavním propagátorem užívání vysokých dávek vitamínu C byl dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling. Doporučoval vitamín C k léčbě nejrůznějších zdravotních potíží od nachlazení až po nádorová onemocnění. 

Čtěte také:

Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

Vitamíny podle abecedy: Opravdu nás vitamín C ochrání před nemocemi z nachlazení? A znáte pravidla pro jeho užívání?

Potřebujete tělu dodat vitamín C? Připravte si jídlo, ve kterém kralují citrusy

Vitamín C a megaskorbická léčba

Léčba vysokými dávkami vitamínu C se, podle veškerých dostupných výzkumů, zdá být i zajímavým preventivním prostředkem. Označuje se jako “megaskorbická léčba” a má řadu svých příznivců. V rámci prevence je možné zajít si několikrát za rok na infuze vitamínu C, kde se podává dávka cca 0,05–0,6 g vitaminu C na 1 kg tělesné hmotnosti. Většinou se doporučuje absolvovat minimálně 5–10 infuzí, protože toto množství vitamínu C má na organismus silný účinek antioxidační, imunomodulační, protizánětlivý a selektivně cytostatický vůči nádorovým buňkám. Lidem se sníženou imunitou či se stresovým stylem života se doporučuje tyto infuze čas od času podstoupit. Naproti tomu u nádorových onemocnění, se mohou podávat i dávky mnohonásobně vyšší. V takovém případě je však nutné, aby daný člověk byl pod trvalým dohledem lékařů. Jelikož nadměrně vysoké dávky vitamínu C mohou mít neblahý vliv na ledviny.

Vitamín C je stále zkoumán jako zajímavé přírodní léčivo

Ovšem například v jedné ze studií, jež byly na toto téma provedeny, autoři konstatují, že dávka 1,5 g/ kg vitamínu C podávaná třikrát týdně je bezpečná, bez závažnější toxicity pro pacienty s normální funkcí ledvin a bez známek urolitiázy při výchozím vyšetření. Pro podávání vyšších dávek je pak nutné skutečně být už pod trvalým lékařským dohledem. Klinické studie, které byly provedeny, rovněž potvrdily účinky vysokých dávek vitamínu C jako netoxického chemoterapeutika. Výzkumy v této oblasti však i nadále probíhají.

Vitamín C jako lék z přírody

Vitamín C má své zdroje všude kolem nás. Preventivně nám postačí zařazovat do jídelníčku potraviny obsahující jeho vyšší množství, což jsou především šípky, rakytník řešetlákový, zelenina (petrželová nať, rajčata, mladá pšeničná travička, brokolice, paprika, křen, pažitka, růžičková kapusta, brokolice, zelí, kysané zelí, hlávkový salát), ovoce (kiwi, jahody, žlutý meloun, maliny, ostružiny, citrusové plody – grepy, pomeranče, citrony, jeřáb obecný, rybíz či jablka). Vyzkoušet můžete také kustovnici čínskou, známou také pod názvem goji, jež byla pro svůj mimořádně vysoký obsah živin a příznivé terapeutické účinky zařazena mezi tzv. superpotraviny. Krom vitamínu C obsahují její plody vysoké množství dalších vitamínů, stopových prvků a fytochemikálií.

Vitamín C a prevence

Ráno nalačno vypijte sklenici čistého vitamínu C s teplou vodou. Nejvhodnější je čerstvě vymačkaná citrónová šťáva, případně koupená 100% citrónová šťáva či běžně prodávaný sypký vitamín C z lékárny. Ovšem pozor – musí se jednat o 100% kyselinu askorbovou bez jakýchkoliv přídatných látek. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.