Vlašské ořechy mají právě nyní svoji sezónu

Vlašské ořechy pod mikroskopem. Co všechno obsahují a s čím nám mohou pomoci?

Vlašské ořechy jsou kulinářskou lahůdkou. Říká se, že pro zdraví bychom měli sníst hrst ořechů denně. Při vnitřním užití jsou blahodárným prostředkem pro náš organismus. Stejně však působí i olej z ořechů či listy ořešáku. Právě teď je čas vlašské ořechy sbírat, zajděte si na ně!

Vlašské ořechy jsou plody ořešáku. Je to strom, který má svůj domov původně ve Střední Asii a na Balkáně, u nás už dávno zdomácněl. Dorůstá výšky až třicet metrů a je považován za krále mezi stromy. Ne náhodou je jeho celé jméno ořešák královský. Vlašské ořechy jsou součástí lidské stravy po tisíce let.

Vlašské ořechy a jejich nutriční hodnoty

Vlašské ořechy v sobě ukrývají zhruba 65 procent tuků a 15 procent bílkovin. Sacharidů mají jen velmi málo. Pokud bychom přepočítali vlašské ořechy na jednu porci, pak by nám vycházelo, že mají:

Čtěte také:

Lískové ořechy – proti stresu i špatné náladě

Domácí máslo? Připravte si jej ze smetany nebo ořechů

Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky

  • 185 kalorií
  • 4 procenta vody
  • 4,3 gramů bílkovin
  • 3,9 gramů sacharidů
  • 0,7 gramů cukru
  • 1,9 gramů vlákniny
  • 18,5 gramů tuků

Vlašské ořechy jsou plné tuku

Vlašské ořechy obsahují sice většinu tuku, což z nich dělá energeticky vydatný pokrm. Ovšem podle studií, které byly provedeny, nemohou být považovány za potravinu, která by zvyšovala riziko obezity. Vlašské ořechy jsou bohatší, více než většina jiných druhů ořechů, na polonenasycené tuky neboli polonenasycené mastné kyseliny (PUFA). Přičemž nejhojněji je zde obsažena omega-6 mastná kyselina: kyselina linolová. Vlašské ořechy ukrývají rovněž relativně vysoké procento zdravých omega-3 tuků alfa-linolenové kyseliny (ALA). Právě vlašské ořechy jsou jediné, které obsahují významné množství ALA. Ta je považována za zvláště prospěšnou pro zdraví srdce a také pomáhá snižovat záněty v těle i zlepšovat složení krevních tuků. ALA je navíc také předchůdkyní omega-3 mastných kyselin EPA a DHA s dlouhým řetězcem, které jsou spojovány s řadou zdravotních výhod.

Vitamíny a minerály, které ukrývají vlašské ořechy

Vlašský ořechy jsou důležitým zdrojem i některých vitamínů a minerálních látek. Mezi ty nejcennější patří především:

Měď: jde o minerál, který pečuje o zdravé srdce. Rovněž pomáhá udržovat zdravé kosti, nervy a pečuje o správně fungující imunitní systém.

Kyselina listová: je známá také jako folát a je spojována s mnoha zdravotními benefity. Především se bez ní neobejdou ženy, které chtějí otěhotnět nebo nastávající maminky v prvním trimestru těhotenství.

Vitamín B6: má velký podíl na správné funkci imunitního systému a pečuje o zdraví nervového systému. Nedostatek vitamínu B6 může způsobit i anémii.

Vitamín E: ve srovnání s jinými druhy ořechů obsahují vlašské ořechy vysoké hladiny gama-tokoferolu, což je speciální forma vitamínu E. Jde o silný antioxidant. 

Vlašské ořechy a další zajímavé sloučeniny

Vlašské ořechy v sobě skrývají komplexní směs bioaktivních rostlinných sloučenin. Především jsou značně bohaté na antioxidanty, které jsou koncentrovány zejména v tenké hnědé “kůži” ořechů. Dál pak obsahují například kyselinu ellagovou, což je polyfenol, který umí snižovat riziko srdečních chorob i nádorových onemocnění.

Vlašské ořechy působí na tělo blahodárně a skvěle chutnají

Dále je v nich obsažen také flavonoid katechin, který pečuje o zdravé srdce. A v neposlední řadě pak obsahují i melatonin, což je hormon, který je nezbytný pro správný biorytmus spánku a bdění. 

Vlašské ořechy a jejich benefity pro naše zdraví

Rozhodně ne omylem jsou vlašské ořechy spojovány s řadou zdravotních výhod. Údajně jsou skutečně schopny chránit nás před kardiovaskulárními nemocemi nebo před nádorovým bujením. Pečují rovněž o zdravé funkce mozku. Snižují cholesterol i případné záněty v těle. A dodávají nám spoustu cenných látek, které lidské tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Tak si dejte denně alespoň jednu hrst – na zdraví!

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!