Kořeny bylin a rostlin jsou velmi užitečné

Vyrazte na sběr kořenů: Léčivé kořeny jsou na podzim k mání

Kořeny rostlin je možné sbírat výhradně jen na podzim, až je rostlina uložená k spánku. Nebo poté až brzy na jaře, kdy se naopak ještě nestihla probudit. Je to z toho důvodu, že právě v tento čas mají kořeny rostlin největší sílu. Vyrazte na sběr kořenů. Poradíme vám, co s nimi, i jak je zpracovat.

V rostlinném léčitelství se kořeny využívají velmi hojně. A říká se, že umí pomoci skutečně s mnoha obtížemi. Půjdete-li na sběr kořenů, vybavíme vás radami, co a jak nejlépe sbírat.

Sběr kořenů: Pravidla, jak sbírat kořeny

Slovo „sbírat“ je možné v případě kořenů lehce zavádějící. Kořeny se pochopitelně většinou nesbírají, ale vykopávají. Takže jako základní výbavu na kořeny budete potřebovat rýč nebo alespoň malou lopatku. Záleží, na jak velké kořeny se chystáte. Taky se podle toho oblékněte. Holínky a pracovní kalhoty jsou nutnou součástí. Zem je provlhlá, takže budete mít co do činění s blátem. A vezměte si i nějakou prodyšnou nádobu – ideální je pochopitelně proutěný košík. V žádném případě však nesbírejte kořeny do igelitových sáčků nebo tašek.

Čtěte také:

Kořen pampelišky čistí játra a ledviny a pomáhá při hubnutí i cukrovce

Černý kořen neboli Hadí mord španělský

Sběr kořenů: Které kořeny budete vykopávat?

Měli byste být také rozmyšlení, na jaké kořeny se vypravíte. Není dobré míchat několik kořenů rostlin najednou. Než dojdete domů, mohly by se vám poplést. Těžce pak rozeznáte, co jste vlastně nasbírali. A mějte také rozmyšleno, jak kořen zpracujete. Protože jakmile přijdete domů, je nutné kořeny okamžitě zpracovat. Vyrobit si z kořenů můžete mast nebo tinkturu. Můžete jej přidat i do čajových směsí nebo si z něj vyrobit odvar či kávu. Musíte mít ale jistotu, že kořeny, které budete užívat vnitřně, jsou k takovému účelu vhodné. Vše si dopředu raději ověřte.

Kořeny na podzim: Kostival lékařský

Poznáte jej podle typicky chlupatých listů. Květy má kostival fialové do tvaru zvonků. Je však už možné, že po květu v tento čas už nebude ani památky. Kořen je po vykopání černý. Jakmile jej vyloupete je bílý a hodně slizovitý. Na mast nebo tinkturu jej však není nutné loupat. Stačí ho jen důkladně očistit a omýt pod tekoucí vodou. Pak je potřeba ho nadrobno nakrájet. Dáte-li jej do lihu (alespoň 40%), budete mít kostivalovou tinkturu na mazání bolavých šlach a kloubů. V případě, že jej zpracujete do masti, pak můžete používat i jako podpůrné mazání při naraženinách, obraženinách, zlomeninách, vymknutí nebo podvrknutí, výhřezu plotének nebo revmatismu. Z listů se také dělají obklady. Jen je třeba jejich povrch nejprve trošku narušit – například válečkem na nudle. Pak přiložte na bolavé místo a obvažte obvazem. Případně list nasekejte, smíchejte jej s kořeny, povařte a následně použijte jako obklad.

Kořeny na podzim: Čekanka obecná

Roste u každé cesty, není možné ji minout. Má blankytně modré květy. Ty už teď sice příliš neuvidíte, ale zato její kořeny můžete využít, jak je libo. Počítejte však s tím, že se hůř vykopávají. Kořen se používá do čajových směsí pro úpravu trávení. A pražený čekankový kořen se zase hojně využívá jako lahodná náhražky kávy. Obsahuje inulin, který je zdrojem energie pro bakterie mléčného kvašení v tlustém střevě, kde působí jako prospěšné prebiotikum. Zároveň má přirozeně sladkou chuť, proto se využívá i jako náhražka cukru u diabetiků.

Z mletého kořene čekanky je vynikající káva

Kořeny na podzim: Pampeliška lékařská

Velmi podobné účinky jako čekanka, má i pampeliška. I z jejích kořenů si můžete připravit lahodnou kávu. Případně ji můžete dokonce i s čekankou kombinovat. Kořeny se nejprve očistí, pak nechají osušit, nasekají, opraží, následně pomelou. Když namelete najemno, dejte jej do pákového kávovaru a budete mít neskutečně lahodné espresso – bez kofeinu. Kořen pampelišky obsahuje inulin stejně jako kořen čekanky.

Kořeny na podzim: Lopuch větší

Určitě jej poznáte, i když už bude jeho poměrná část „schovaná" pod zemí. Lopuch má nezaměnitelné listy. Najdete jej především na vlhčích stanovištích. Využívá se vnitřně jako doplněk léčby při trávicích obtíží, ale zevně může sloužit jako tinktura na podporu růstu vlasů. Odvar z kořene můžete dát i do koupele. A mast z kořene je zase vhodná na plísně, ekzémy nebo bakteriální záněty na pokožce.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 05. 01. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 01. 2025
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Děkuji za Váš komentář - trefně napsáno. I přesto, že jsem si ve svém článku stěžovala... tak tím rozhodně nec...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!