Vyrazte na sběr kořenů: Léčivé kořeny jsou na podzim k mání
Kořeny rostlin je možné sbírat výhradně jen na podzim, až je rostlina uložená k spánku. Nebo poté až brzy na jaře, kdy se naopak ještě nestihla probudit. Je to z toho důvodu, že právě v tento čas mají kořeny rostlin největší sílu. Vyrazte na sběr kořenů. Poradíme vám, co s nimi, i jak je zpracovat.
V rostlinném léčitelství se kořeny využívají velmi hojně. A říká se, že umí pomoci skutečně s mnoha obtížemi. Půjdete-li na sběr kořenů, vybavíme vás radami, co a jak nejlépe sbírat.
Sběr kořenů: Pravidla, jak sbírat kořeny
Slovo „sbírat“ je možné v případě kořenů lehce zavádějící. Kořeny se pochopitelně většinou nesbírají, ale vykopávají. Takže jako základní výbavu na kořeny budete potřebovat rýč nebo alespoň malou lopatku. Záleží, na jak velké kořeny se chystáte. Taky se podle toho oblékněte. Holínky a pracovní kalhoty jsou nutnou součástí. Zem je provlhlá, takže budete mít co do činění s blátem. A vezměte si i nějakou prodyšnou nádobu – ideální je pochopitelně proutěný košík. V žádném případě však nesbírejte kořeny do igelitových sáčků nebo tašek.
Sběr kořenů: Které kořeny budete vykopávat?
Měli byste být také rozmyšlení, na jaké kořeny se vypravíte. Není dobré míchat několik kořenů rostlin najednou. Než dojdete domů, mohly by se vám poplést. Těžce pak rozeznáte, co jste vlastně nasbírali. A mějte také rozmyšleno, jak kořen zpracujete. Protože jakmile přijdete domů, je nutné kořeny okamžitě zpracovat. Vyrobit si z kořenů můžete mast nebo tinkturu. Můžete jej přidat i do čajových směsí nebo si z něj vyrobit odvar či kávu. Musíte mít ale jistotu, že kořeny, které budete užívat vnitřně, jsou k takovému účelu vhodné. Vše si dopředu raději ověřte.
Kořeny na podzim: Kostival lékařský
Poznáte jej podle typicky chlupatých listů. Květy má kostival fialové do tvaru zvonků. Je však už možné, že po květu v tento čas už nebude ani památky. Kořen je po vykopání černý. Jakmile jej vyloupete je bílý a hodně slizovitý. Na mast nebo tinkturu jej však není nutné loupat. Stačí ho jen důkladně očistit a omýt pod tekoucí vodou. Pak je potřeba ho nadrobno nakrájet. Dáte-li jej do lihu (alespoň 40%), budete mít kostivalovou tinkturu na mazání bolavých šlach a kloubů. V případě, že jej zpracujete do masti, pak můžete používat i jako podpůrné mazání při naraženinách, obraženinách, zlomeninách, vymknutí nebo podvrknutí, výhřezu plotének nebo revmatismu. Z listů se také dělají obklady. Jen je třeba jejich povrch nejprve trošku narušit – například válečkem na nudle. Pak přiložte na bolavé místo a obvažte obvazem. Případně list nasekejte, smíchejte jej s kořeny, povařte a následně použijte jako obklad.
Kořeny na podzim: Čekanka obecná
Roste u každé cesty, není možné ji minout. Má blankytně modré květy. Ty už teď sice příliš neuvidíte, ale zato její kořeny můžete využít, jak je libo. Počítejte však s tím, že se hůř vykopávají. Kořen se používá do čajových směsí pro úpravu trávení. A pražený čekankový kořen se zase hojně využívá jako lahodná náhražky kávy. Obsahuje inulin, který je zdrojem energie pro bakterie mléčného kvašení v tlustém střevě, kde působí jako prospěšné prebiotikum. Zároveň má přirozeně sladkou chuť, proto se využívá i jako náhražka cukru u diabetiků.
Kořeny na podzim: Pampeliška lékařská
Velmi podobné účinky jako čekanka, má i pampeliška. I z jejích kořenů si můžete připravit lahodnou kávu. Případně ji můžete dokonce i s čekankou kombinovat. Kořeny se nejprve očistí, pak nechají osušit, nasekají, opraží, následně pomelou. Když namelete najemno, dejte jej do pákového kávovaru a budete mít neskutečně lahodné espresso – bez kofeinu. Kořen pampelišky obsahuje inulin stejně jako kořen čekanky.
Kořeny na podzim: Lopuch větší
Určitě jej poznáte, i když už bude jeho poměrná část „schovaná" pod zemí. Lopuch má nezaměnitelné listy. Najdete jej především na vlhčích stanovištích. Využívá se vnitřně jako doplněk léčby při trávicích obtíží, ale zevně může sloužit jako tinktura na podporu růstu vlasů. Odvar z kořene můžete dát i do koupele. A mast z kořene je zase vhodná na plísně, ekzémy nebo bakteriální záněty na pokožce.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku